اپتیک optlab
یافته محققان سوئدی؛

ارتباط عفونت دوره حاملگی و بیماری اوتیسم در کودک

ارتباط عفونت دوره حاملگی و بیماری اوتیسم در کودک اپتیک: عفونت در زنان حامله با افزایش ریسک بیماریهای عصبی رشدی مانند اوتیسم در کودک در مراحل بعدی زندگی مرتبط می باشد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعات قبلی ارتباط بین عفونت در مادر حامله در دوران حاملگی و افزایش ریسک ابتلاء به بیماریهای عصبی رشدی مانند اوتیسم یا ناتوانی ذهنی را در کودک در مراحل بعدی زندگی نشان داده اند.
اما آنها نتوانسته اند بگویند که آیا قرار گرفتن مادر در معرض عفونت واقعاً علت آنست یا عوامل دیگری پشت این ارتباط هستند. حالا پژوهشگران مؤسسه کارولینسکا سوئد این مساله را با جزییات بیشتری بررسی نموده اند.
«هاکان کارلسون»، محقق دپارتمان علوم اعصاب در مؤسسه کارولینسکا، می گوید: «نتایج ما می تواند به والدین حامله اطمینان دهد که عفونت های دوران حاملگی ممکنست به اندازه ای که قبلاً تصور می شد خطر بزرگی برای مغز کودک ایجاد نکند».
مطالعه حاضر برمبنای داده های بیش از ۵۰۰ هزار کودک متولد شده بین سالهای ۱۹۸۷ و ۲۰۱۰ است. هدف این بود که بررسی شود آیا بین عفونت های زن در دوران حاملگی و اوتیسم یا ناتوانی ذهنی در کودک رابطه علّی وجود دارد یا خیر.
مشابه مطالعات قبلی، پژوهشگران توانستند ببینند عفونت هایی که نیاز به مراقبت های تخصصی در دوران حاملگی دارند، با افزایش ریسک ابتلاء به اوتیسم و ناتوانی ذهنی در کودکان مرتبط هستند.
اما زمانی که پژوهشگران خواهر و برادرها را مورد مطالعه قرار دادند، نتیجه متفاوت بود. در مقایسه بین خواهر و برادری که مادر در یکی از حاملگی ها عفونت داشته است اما در حاملگی دیگر نه، هیچ ارتباطی بین عفونت و خطر ابتلاء به اوتیسم در کودکان پیدا نکردند. برای ناتوانی ذهنی، زمانی که پژوهشگران جفت خواهر و برادر را مقایسه کردند، این ارتباط ضعیف تر از زمانی بود که کودکانی را که با هم مرتبط نیستند مقایسه کردند.
محققان همین طور خطر ابتلاء به اوتیسم و ناتوانی ذهنی در کودکان را در صورتیکه مادرشان در طول سال پیش از حاملگی به عفونت مبتلا شده بود، بررسی کردند.
در اینجا، پژوهشگران مشاهده نمودند که عفونت های سال پیش از حاملگی با خطر ابتلاء به اوتیسم به همان میزان عفونت های دوران حاملگی مرتبط می باشد، اما با خطر ناتوانی ذهنی مرتبط نیست.
به گفته پژوهشگران، به نظر نمی رسد که ارتباط بین عفونت در زنان حامله و افزایش ریسک ابتلاء به اوتیسم در فرزندان آنها وجود داشته باشد. نتایج نشان میدهد که افزایش ریسک بیشتر با عوامل مشترک بین اعضای خانواده، مانند تنوع ژنتیکی یا جنبه های خاصی از محیط مشترک قابل توضیح است.


منبع:

1401/06/22
09:58:37
5.0 / 5
178
تگهای خبر: بیمار , بیماری , عفونت , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک