اپتیک optlab
سخنگوی سازمان نظام پزشكی مطرح كرد؛

مشکل شناسایی پزشک نماها

مشکل شناسایی پزشک نماها سخنگوی سازمان نظام پزشکی، در ارتباط با معضل پزشک نماها که سلامت مردم و بیماران را تهدید می کنند، نکاتی را متذکر شد.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، رضا لاری پور، در مورد چالش پزشک نماها، اظهار داشت: مردم برای انتخاب پزشک خود معمولا نگاهی به سامانه های مختلف، تخصص، پروانه مطب و…، نمی کنند.

به قول لاری پور، در سامانه سازمان نظام پزشکی به سادگی میتوان نام هر فرد عرضه دهنده نظام سلامت را پیدا کرد؛ اما متأسفانه خیلی از تابلوهای سطح شهر سبب شده یافتنِ فردی که خارج از تخصص طبابت به این حوزه ورود یافته، دشوار باشد. وی ادامه داد: افرادی هم در حوزه های مختلف پزشکی مداخله می کنند که صرفا به مبحث جراحی باز نمی گردد بلکه برخی افراد مبادرت به درمان می کنند که متأسفانه عوارض بسیاری هم برای مردم داشته است. لاری پور در عین حال قانون ناظر را ناقص خواند و اظهار داشت: در سالهای نه چندان دور برای چنین افرادی علاوه بر جریمه مالی، زندان در نظر گرفته شده بود و کار را برای مجرمان سخت می کرد و بازدارنده بود ولی متأسفانه این مهم در چند سال قبل حذف شده و صرفا به پرداخت مبالغ مختصری بسنده شده است. وی با بیان این که مبلغ جریمه شاید از ۱۰ میلیون تومان فراتر نرود، اضافه کرد: همین مساله سبب شده افراد مبادرت به تشخیص و طبابت بیماری کنند. سخنگوی سازمان نظام پزشکی در عین حال تاکید کرد: پرداخت دیه در صورت شکایت مردم و بیماران از چنین متخلفانی صورت می گیرد و وقتی به بیمار صدمه رسیده باشد، پرونده دیه هم باز خواهد شد. لاری پور اظهار داشت: گاه برخی افراد در چارچوب طب سنتی و ایرانی برای مردم طبابت می کنند؛ بدون این که صاحب مدرک تحصیلی و تخصص باشند. وی افزود: برای هر جرمی باید متناسب با آن جرم قانون مناسب وضع شود؛ بنابراین قانون بازدارنده نخستین نکته مهم می باشد. مساله دیگر فرهنگ سازی است؛ یعنی وقتی مردم به یک طبیب رجوع می کنند، باید بدانند آیا به واقع رشته تخصصی آن فرد، مرتبط می باشد یا خیر. لاری پور، مردم را از انتخاب افراد معالج بر مبنای نظر و گفته دیگران پرهیز داد و اضافه کرد: نظارت در این حوزه باید تشدید شود ولی متأسفانه در این حوزه قانون بازدارنده ای نداریم و وزارت بهداشت یا دولت باید لایحه ای در این خصوص عرضه نماید. وی تصریح کرد: این معضل هیچ ارتباطی با سازمان نظام پزشکی ندارد و این سازمان صرفا می تواند در زمینه ضرورت تدوین قانون، به وزارت بهداشت پیشنهاد دهد و این کار انجام و از سویی در حوزه انتظامی به قوه قضاییه نامه نگاری شده است.


منبع:

1401/04/12
16:00:20
5.0 / 5
166
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک