محققان ایتالیایی می گویند؛

ارتباط بین کیفیت بد هوا و آریتمی قلبی

ارتباط بین کیفیت بد هوا و آریتمی قلبی اپتیک: محققان بعد از مشاهده رجوع تعداد بیشتری از بیماران قلبی به اورژانس در روزهایی که کیفیت هوا بد بود، تصمیم گرفتند ارتباط بین سلامت قلب و آلودگی هوا را بررسی نمایند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، آنها دریافتند خطر ضربان غیرطبیعی قلب معروف به آریتمی بطنی، حتی در روزهایی که میانگین کیفیت هوا اندکی کاسته می شود، سیر افزایشی دارد.
در این مطالعه، از دستگاه دفیبریلاتور کاردیوورتر (ICD) کاشت شده برای نظارت بر آریتمی یا ضربان قلب استفاده شد.
به گفته محققان، «این دستگاه ها و همینطور خیلی از ضربان سازها، نه تنها برای درمان آریتمی ها، بلکه برای توانایی نظارت بر ریتم قلب در ۲۴ ساعت شبانه روز، دستگاههای بسیار خوبی هستند. بنابراین، آنها ابزاری ایده آل برای مقایسه پروفایل های آریتمی با داده های ایستگاه مانیتورینگ کیفیت هوا هستند.»
سازمان بهداشت جهانی سطح ۵ میکروگرم بر متر مکعب PM ۲.۵ یا کمتر را کیفیت هوای خوب در نظر می گیرد.
دکتر «السیا زانی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پادووا ایتالیا، می گوید: «ما مشاهده کردیم مراجعات به اورژانس برای آریتمی در بیماران مبتلا به این بیماری در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است، افزایش می یابد. بنابراین، تصمیم گرفتیم غلظت آلاینده های هوا را در روزهایی که بیماران آریتمی داشتند با سطوح آلودگی در ایام بدون آریتمی مقایسه نماییم.»
این مطالعه فعالیت ICD را در ۱۴۶ فردی که بین ژانویه ۲۰۱۳ و دسامبر ۲۰۱۷ کاشت این دستگاه را دریافت کرده بودند، ردیابی کرد. از این گروه، ۶۷ نفر آریتمی بطنی را تجربه کرده بودند و ۷۹ نفر تجربه نکرده بودند.
این مطالعه نشان داد که هر ۱ میکروگرم در متر مکعب افزایش میزان PM۲.۵ با افزایش ۱.۵ درصدی خطر آریتمی مطابقت دارد.
هنگامی که غلظت PM ۲.۵ به میزان ۱ میکروگرم بر متر مکعب در طول یک هفته افزایش پیدا کرد، آریتمی های بطنی ۲.۴ درصد بیشتر بود.
این مطالعه احتیاج به طبقه بندی آلودگی هوا بعنوان یک عامل خطر برای سلامت قلب و عروق را برجسته می کند.
به گفته محققان، آلودگی هوا باید مانند سایر عوامل خطرزای قلبی عروقی مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا یا کلسترول بالا مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1401/03/29
13:44:55
5.0 / 5
88
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک