اپتیک optlab
وضعیت رسیدگی به مطالبات پرستاران در دولت سیزدهم؛

اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از ۱۵سال

اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از ۱۵سال به گزارش اپتیک، معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه معاونت پرستاری در دولت سیزدهم برنامه خویش را بر سه محور مطالبات، توسعه و ایجاد کلینیک ها و تخصصی سازی متمرکز کرده است، اظهار داشت: اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از ۱۵سال، ایجاد کلینیک های پرستاری و پیگیری بیمار و افزایش انجمن های تخصصی پرستاری از ۲ به ۶ انجمن در این محور صورت گرفته است.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی، ضمن تشریح عملکرد معاونت پرستاری در یکسال نخست دولت سیزدهم، اظهار نمود: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از ۱۵ سال در ۵ تیرماه جاری مصوب و ابلاغ گردیده و در این راستا، میزان ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال ۱۴۰۱، دیده شد.

وی ادامه داد: هم اکنون هم ارزش نسبی خدمات پرستاری به تصویب هیات وزیران رسیده و دستورالعمل رسیدگی به اسناد تعرفه بسته خدمات و مراقبت های پرستاری هم توسط دبیرخانه شورایعالی بیمه سلامت در تیرماه سالجاری ابلاغ گردید.

دکتر عبادی با اشاره به اینکه تدوین دستورالعمل اجرای تعرفه های خدمات پرستاری در HIS منجر به اجرایی شدن کدهای مربوطه شده است، اظهار داشت: تدوین دستورالعمل بازتوزیع کارانه پرستاران مشمول قانون تعرفه گذاری نهایی شده و بزودی ابلاغ می شود که برپایه آن امیدواریم از مهرماه پرداختی پرستاران با احتساب معوقه از آغاز فروردین ماه سالجاری برپایه قانون تعرفه گذاری صورت گیرد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت همینطور از ابلاغ دستورالعمل نحوه آنکالی کادر پرستاری در بیمارستان ها خبرداد و اضافه کرد: این دستورالعمل در جهت نظام مند کردن نحوه پرداخت به حضور کارکنان آنکال کادر پرستاری شاغل در بیمارستان ها و به منظور عرضه بموقع خدمات و مراقبت های باکیفیت در خارج از وقت اداری مقرر و یا ایام تعطیل (موضوع تبصره ۱ ماده ۸۷ آئین نامه اداری و استخدامی کارمندان غیرهیأت علمی) تدوین و ابلاغ گردید.

آغاز پایلوت طرح الکترونیک سازی ثبت و گزارش نویسی پرستاری

دکتر عبادی اظهار داشت: در جهت اجرای طرح الکترونیک سازی ثبت و گزارش نویسی پرستاری و به منظور ساماندهی و یکسان سازی گزارش ها و به کارگیری فرایند پرستاری در عرضه و گزارش دهی مراقبت ها و همچنین، کاهش زمان مستندسازی و افزایش ساعات مراقبت مستقیم از بیماران، این طرح به صورت پایلوت در دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و لرستان انجام و زیر ساخت های لازم مورد بررسی قرار گرفت و بعد از ایجاد زیر ساخت های لازم در همه دانشگاه ها اجرا می گردد.

وی افزود: همینطور انجام و طراحی امضای الکترونیکی برای پرستاران که در دست پیگیری است، اقدام عملی آن آغاز خواهد شد.

تاسیس کلینیک های مراقبت تسکینی؛ به زودی

وی افزود: در عرضه طرح پایلوت کلینیک های مراقبت تسکینی، تفاهمنامه همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، اهواز و مشهد جهت تاسیس کلینیک مراقبت تسکینی منعقد شده و اعتبار جهت تأمین زیر ساخت ها و الزامات راه اندازی کلینیک تأمین شده است.

طراحی شاخصهای حساس به مراقبت پرستاری

دکتر عبادی همینطور از ارسال شاخصهای ساختاری، فرایندی و برآیندی بر مبنای مرور متون تدوین به دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از جمع آوری نظرات، شاخصهای نهایی به شیوه دلفی انتخاب گردید (زخم بستر، سقوط، مدیریت درد و رضایت بیمار و خانواده) و فرمول و شناسنامه شاخص ها با مشارکت معاونت درمان طراحی شده است. هم اکنون تهیه پلت فرم مربوطه جهت ورود داده ها در سامانه MCMC در دست انجام است.

اجرای طرح پرستاری پیگیری

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طرح پایلوت پرستار پیگیری بعد از اجرا در یک بازه زمانی یک ساله با نتایج مثبت و موفقی همراه بود، اظهار نمود: نسخه چهارم دستورالعمل اجرایی طرح برای پنج بیماری غیر واگیر و مزمن شایع (نارسایی قلبی، بیماری های مزمن تنفسی، سکته مغزی، دیابت و سرطان)، در ادغام با کلینیک های آموزش بیمار مستقر در بیمارستان ها، تدوین و شاخصهای اثربخشی برنامه، شناسنامه شاخص ها و طراحی ابزارهای اندازه گیری پیامدها تهیه شد که در خردادماه ۱۴۰۱ در چارچوب دستورالعمل اجرایی واحد پرستاری آموزش و پیگیری بیمار به دانشگاه ها ابلاغ گردید.

وی ادامه داد: این واحد، با هدف پیشگیری، حفظ و ارتقای سلامت گیرندگان خدمت به نحوی که بتوانند بالاترین سطح خودمدیریتی و عملکرد را حفظ کنند، تاسیس می شود.

دکتر عبادی، توسعه مراکز مراقبت پرستاری در منزل از یک هزار مرکز به ۱۳۳۵ مرکز و بازبینی تعرفه خدمات پرستاری در منزل و اضافه کردن خدمات جدید در دبیرخانه شورایعالی بیمه را از دیگر اقدامات معاونت پرستاری در یکساله اخیر عنوان نمود.

طرح بیمارستان الگو

دکتر عبادی اضافه کرد: بعد از احصای فرآیندهای غیر در رابطه با مراقبت های پرستاری از دانشگاه های علوم پزشکی به منظور اصلاح کلیه فرآیندهای پرستاری، در هر منطقه آمایشی، یک بیمارستان بعنوان بیمارستان پایلوت جهت اجرای "طرح بیمارستان الگو" معرفی شود.

وی افزود: در فاز اول، مقرر شد سه فرایند شامل نمونه گیری، دریافت رضایت آگاهانه و انجام مشاوره ها که بیشترین شکایت در بیمارستان ها تلقی می شود، مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد. هم اکنون در هر منطقه یک بیمارستان انتخاب شده و بازدید تیم کارشناسانی معاونت از بیمارستان ها در دست انجام است.

وی اظهار داشت: برگزاری سومین آزمون صلاحیت حرفه ای گروه پرستاری در بهمن ماه ۱۴۰۰ با همکاری مرکز سنجش وزارت بهداشت با حضور ۶۸۶۶ نفر و برنامه ریزی برای چهارمین دوره آزمون صلاحیت حرفه ای گروه پرستاری در مهرماه سالجاری صورت خواهد گرفت. همچنین، تابحال حدود ۴۶.۰۰۰ پروانه صلاحیت حرفه ای صادر گردیده است. بنا داریم با برگزاری آزمون به صورت دو بار در سال و راه اندازی سامانه صدور پروانه صلاحیت حرفه ای امسال و صدور الکترونیکی پروانه، تمامی مشاغل گروه پرستاری پروانه صلاحیت حرفه ای را دریافت نمایند.

تهیه اساسنامه انجمن های علمی پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امسال چهار انجمن علمی پرستاری "سلامت جامعه و سالمندی ایران، پرستاری بزرگسالان ایران، پرستاری کودکان ایران و مدیریت پرستاری ایران" به تصویب رسید. با تصویب این چهار انجمن تعداد انجمن های پرستاری به ۶ انجمن رسید.

ایجاد داشبورد اختصاصی معاونت پرستاری

وی ادامه داد: داشبورد اختصاصی معاونت پرستاری در جهت دسترسی سریع معاونت پرستاری وزارت بهداشت به اطلاعات کارکنان گروه پرستاری (پرستار، اتاق عمل، هوشبری، بهیار، کمک پرستار/ کمک بهیار و فوریت های پزشکی شاغل در بیمارستان) در تمامی بیمارستان ها و مراکز درمانی تابعه و زیر پوشش دانشگاه/ دانشکده های کشور با استقرار بر بستر سامانه MCMC بوجود آمده است.

گفتنی است، معاون پرستاری وزارت بهداشت در یک سال قبل به علت مدیریت میدانی و احصای مشکلات از نزدیک، از دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی علوم پزشکی اهواز، آبادان، لرستان، اردبیل، فسا، زنجان، هرمزگان، گلستان، البرز، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، لارستان، همدان و همینطور حضور در میز خدمت دانشگاه های زنجان، هرمزگان، گلستان، البرز، چهارمحال بختیاری و همدان، حضور یافت.1401/06/02
17:06:24
5.0 / 5
35
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک