اپتیک optlab
در گفت وگو با اپتیك اعلام شد

گذر ایران از موج هفتم کرونا

گذر ایران از موج هفتم کرونا به گزارش اپتیک، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته ی علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ ضمن اشاره به لزوم توجه به واکسیناسیون نوبت سوم در دانش آموزان و سایر افراد جامعه، اظهار داشت: بر مبنای آنچه در روند بیماری مشاهده می نماییم، موج هفتم کووید ۱۹ را در کشور پشت سر گذاشته ایم و بر همین مبنا هم تعداد مرگ های ناشی از بیماری باید طی این هفته کاهش پیدا کند.دکتر مسعود یونسیان - اپیدمیولوژیست در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: بر مبنای آنچه در روند بیماری می بینیم، موج هفتم کووید ۱۹ را در کشور پشت سر گذاشته ایم و بر همین مبنا هم تعداد مرگ های ناشی از بیماری ان شاءالله باید طی این هفته کاهش پیدا کند. حالا بیشتر از دو هفته است که تعداد موارد جدید مبتلا شدن و بستری مان کاهشی شده و ان شاءالله مرگ ها هم بزودی کاهش می یابند. در سایر نقاط دنیا هم به جز کشورهایی که در منطقه غرب اقیانوس آرام هستند که شرایط شان با کل دنیا متفاوت می باشد چونکه دیرتر وارد پاندمی شدند، کرونا در مابقی کشورهای دنیا و مناطق و همچون کشور ما رو به کاهش است.
تزریق ۲ دز واکسن کرونا در ۸۰ درصد جمعیت دانش آموزی
وی ضمن اشاره به نزدیکی بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، اضافه کرد: نکته ای که در پیش داریم، بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها است که طی هفته های آینده صورت می گیرد. خبر خوب اینست که گفته می شود، بیشتر از ۸۰ درصد از دانش آموزان دو دز واکسن کرونا را تزریق کرده اند و ازاین رو قسمت اعظم جمعیت دانش آموزی ما دو نوبت واکسن شان را دریافت کرده اند. حال اگر سه حقیقت را کنار هم بگذاریم؛ یکی این که اصولا بیماری در کودکان و نوجوانان بسیار بسیار خفیف تر از بزرگسالان است، دوم این که قسمت اعظم جمعیت دانش آموزی و سایر افراد کشور دو نوبت واکسن دریافت کرده اند و سوم این که ما هم اکنون با واریانت اُمیکرون مواجهیم که کشندگی بسیار پایین تری دارد؛ اگر این سه حقیقت را کنار هم قرار دهیم، می توانیم بگوییم که نگرانی بابت اکثریت جمعیت کودک و نوجوان مان نداریم.
فرصت طلایی واکسیناسیون نوبت سوم در دانش آموزان مدارس، پایگاه واکسیناسیون ضد کرونا شوند
یونسیان افزود: البته سه مبحث دیگر هم وجود دارد که باید آنها را مورد توجه قرار دهیم؛ اول کودکان و نوجوانانی که امکان دارد بیماری های سیستم ایمنی داشته و در نتیجه خیلی نتوانند از واکسن استفاده ببرند. نکته دوم این که به صورت کلی در کودکان، واکسن از شدت بیماری و مرگ ناشی از کرونا جلوگیری می کند، اما تأثیر واکسن در جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کمتر از قدرتش در جلوگیری از فرم های شدید و کشنده است و در نتیجه کودکان می توانند برای سالمندان و افراد پرخطر، حامل ویروس باشند. مبحث سوم هم اینست که طبیعتا انتظار داریم که نوبت سوم واکسیناسیون ضد کرونا بتواند دو نوبت قبلی را تقویت کند.

وی با اشاره به اینکه آماری از تزریق نوبت سوم واکسن کرونا در مدارس نداریم، اظهار داشت: فرصت طلایی که حالا تا آخر شهریور ماه در اختیار داریم، خیلی مهم است و اگر در این زمان کودکان نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت نمایند، بسیار مناسب خواهد بود. چونکه در مدت یک هفته پس از تزریق نوبت سوم واکسن، سیستم ایمنی تقویت می شود و اثرات مثبت تری را خواهیم دید. حتی یکی از پیشنهاداتم اینست که مدارس در ایام آغازین، خودشان به پایگاه های واکسیناسیون برای کودکانی که واکسن تزریق نکردند، تبدیل شوند. شاید اعلام این پیش شرط که کودکان واکسن کرونا زده باشند تا بتوانند در سر کلاس حاضر شوند، پیش شرط معقول و منطقی باشد.

یونسیان در رابطه با احتمال مواجهه با موج جدید کرونا در کشور، اظهار داشت: پاسخ به این سؤال بستگی به شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها دارد. تکرار می کنم که در زمینه ابتلای کودکان به کووید ۱۹ بنابه دلایلی که ذکر کردم، نگران نیستیم، اما از آنجاییکه کودکان می توانند ویروس را منتقل کنند و تماس شان با هم در مدارس زیاد است، امکان دارد منجر به تاثیری در کل جامعه باشد. بر همین مبنا تزریق نوبت سوم واکسن کرونا در جمعیت عادی کشور هم حائز اهمیت می باشد که متاسفانه در جامعه بزرگسال هم پوشش نوبت سوم واکسیناسیون ضد کرونا، به خوبی نوبت های اول و دوم نیست.
لزوم تمهیداتی برای رعایت پروتکلهای ضدکرونایی در مدارس
وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش هم بیان نکرده که آیا تمهیدی برای رعایت و افزایش تهویه و فراهم کردن ماسک در مدارس اندیشیده است یا خیر، اظهار داشت: بالاخره با اطلاعاتی که از وضعیت مدارس غیر دولتی مان داریم که خیلی از آنها حتی در یک منزل مسکونی کلاس می سازند، طبیعتا نمی توانیم انتظار فضاهای استانداردی را داشته باشیم.

یونسیان افزود: مولفه دیگری که می تواند تعیین کند که آیا خیز جدیدی از کرونا خواهیم داشت یا خیر، جهش هایی است که امکان دارد در سایر نقاط دنیا رخ دهد و طبیعتا به کل دنیا انتشار یافته و می تواند کشور ما را هم درگیر کند، اما همه این موارد مانع و نافی از لزوم بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیست. صدمه شدیدی از تعطیلی مدارس دیدیم و برخلاف صدمه های کرونا که سریع ظاهر می شوند، خیلی از صدمه های ناشی از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، امکان دارد دهه ها زمان ببرد تا خودش را نشان دهد و نسل بعدی که مقرر است جامعه را اداره کنند، صدمه جدی خوردند. جدای بحث های آموزشی و فنی که تعطیلی مدارس به همراه داشته است، مسائل اجتماعی مانند ترویج فرهنگ تقلب، عادی انگاری تقلب و... معضلاتی هستند که اثرات درازمدتی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: ازاین رو تردیدی نیست که مدارس و دانشگاه ها باید بازگشایی شوند. نگرانی چندانی هم برای این بازگشایی نداریم. با این وجود نباید هم بیکار نشست، بلکه باید واکسیناسیون ضد کرونا را در دانش آموزان و کل جامعه پیش بُرد و در نهایت هم تمهیدات حداقلی که شامل رعایت فاصله، تهویه و استفاده از ماسک در مدارس است، در نظر بگیریم تا مشکل جدی نداشته باشیم. در عین حال تصمیم بازگشایی یا بستن مدارس باید یک تصمیم پویا باشد و بمحض این که سیگنال جدی از بروز یک خیز جدید را مشاهده کردیم، بطور قطع باید تمام نهادها همچون آموزش و پرورش و وزارت علوم بر مبنای پیشنهادات کارشناسان مربوطه و تصمیماتی که در ستاد ملی اتخاذ می شود، تمکین کنند تا خدایی نکرده معضل جدی نداشته باشیم.
توصیه هایی برای اربعین
یونسیان ضمن اشاره به در پیش بودن ایام اربعین هم اظهار داشت: به صورت کلی مهم ترین نکته فاصله فیزیکی و حضور در فضای باز است. وقتی در فضای باز قرار داشته باشیم، امکان انتقال ویروس کمتر می شود. در فضاهای بسته طبیعتا نمی گردد فاصله فیزیکی را رعایت کرد و ترجیحا باید بگونه ای برنامه ریزی شود که حضور افراد در مراسم ها در فضای بسته به حداقل برسد. استفاده از ماسک و تزریق واکسن هم دو نکته مهمی است که باید مد نظر باشد. در محرم مشکل جدی نداشتیم و امیدواریم در راهپیمایی اربعین هم مشکلی نداشته باشیم.
فعلا واریانت نگران کننده ای در دنیا نداریم
وی در رابطه با واریانت های جدید کرونا در دنیا که مورد توجه قرار گرفته اند، اظهار داشت: در هند یک زیرگونه ای از اُمیکرون داشتیم که سرعت انتقالش بیشتر از BA۵ بوده است، که BA۲.۷۵ نام گذاری شده است، اما به دلایلی که هنوز معلوم نیست، از هند خارج نشده است. هنوز هم دنیا آنرا بعنوان واریانت نگران کننده نمی شناسد، بلکه بعنوان واریانتی مورد توجه به آن نگاه می کنند. ازاین رو فعلاً هم اکنون واریانت نگران کننده ای در دنیا نداریم.
از داروهای مولنی پیراویر و پکسلووید چه خبر؟
یونسیان در ادامه در رابطه با آخرین بحث ها در رابطه با دو داروی پکسلووید و مولنی پیراویر در کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا، اظهار داشت: در رابطه با این داروها بحث های زیادی در گرفت و در این مباحث مبحث اصلی که اقتصاد دارو و اقتصاد سلامت است، باید مد نظر قرار گیرد. اساتید مختلفی در رابطه با این داروها مطالعه کرده و نتایج مطالعات شان را نشان دادند. این داروها بسیار گران قیمت بوده اما فوایدی که دارند در مقابل هزینه ای که به جامعه تحمیل می کنند، اصلا قابل قیاس نیست. به صورتی که اگر این هزینه را صرف اقدامات پیشگیرانه چه برای بیماری کووید و چه برای سایر بیماری ها و یا هزینه اقدامات درمانی برای سایر جنبه ها نماییم، به مراتب ارزش بیشتری خواهد داشت. باآنکه البته تولیدکنندگان و واردکنندگان این دارو آغاز به تبلیغات می کنند، اما غاطبه دانشمندانی که در کمیته ی علمی حضوری داشتند و با استناد به منابع علمی و مطالعاتی که عرضه شد، دال بر این بود که ورود این داروها چه به فرم وارداتی و چه به فرم تولید داخلی تا زمانیکه هزینه هایش به مقدار قابل توجهی کاهش نیابد، به صلاح سلامت جامعه نیست. اگر قیمت تمام شده این دارو حدودا ۲۰ برابر شرایط فعلی کاهش پیدا کند، در آن زمان قابل طرح و ورود به چرخه دارویی کشور باشند. هم اکنون به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. اگر این داروها در کشورهای دیگر مصرف می شود، باید توجه کرد که شرایط هر کشور و جامعه را باید با خودش مقایسه کرد.

منبع:

1401/06/14
11:04:56
5.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک