اپتیک optlab
محققان بررسی كردند؛

اثربخشی کولونوسکوپی در کاهش خطر سرطان روده بزرگ

اثربخشی کولونوسکوپی در کاهش خطر سرطان روده بزرگ به گزارش اپتیک، کولونوسکوپی های معمول برای پیش گیری از سرطان روده بزرگ موثر هستند، اما یک مطالعه جدید نشان میدهد که ممکنست آنطور که قبلا تصور می شد برای تشخیص موثر نباشد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران اثرات کولونوسکوپی بر مرگ و میر ناشی از سرطان را در شمال اروپا بررسی کردند.
آنها به این نتیجه رسیدند که انجام کولونوسکوپی خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ را طی ۱۰ سال کم می کند.
با این حال، پژوهشگران می گویند که کولونوسکوپی ممکنست آنطور که قبلاً تصور می شد برای پیش گیری از سرطان روده بزرگ و مرگ ناشی از آن مؤثر نباشد.
سرطان کولورکتال (روده بزرگ) دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.
مطالعات نشان میدهد که غربالگری سرطان کولورکتال خطر مرگ ناشی از این بیماری را کم می کند. رایج ترین آزمایش های غربالگری، آزمایش مدفوع و کولونوسکوپی است.
در حال حاضر، پژوهشگران سفارش می کنند که افراد از سن ۴۵ سالگی هر ۱۰ سال یک دفعه تحت کولونوسکوپی قرار گیرند.
اخیراً، پژوهشگران اثربخشی کولونوسکوپی در لهستان، نروژ، سوئد و هلند را در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ ارزیابی کردند.
محققان دریافتند که خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ در بین افرادی که غربالگری شده بودند در مقایسه با افرادی که در یک دوره ۱۰ ساله غربالگری نشده بودند کمتر بود، اما اشاره کردند که اثربخشی پیش گیری از سرطان روده بزرگ کمتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می شد.
به طور کلی، پژوهشگران خاطرنشان کردند که کولونوسکوپی خطر ابتلاء به سرطان کولورکتال را در عرض ۱۰ سال تا ۱۸ درصد کم می کند. با این وجود، آنها عنوان کردند که هر دو گروه حدودا در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ در ۱۰ سالگی بودند.
برای ارزیابی ارتباط بین کولونوسکوپی و مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ به تحقیقات بیشتری نیاز است.

1401/07/25
09:04:40
5.0 / 5
201
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک