اپتیک optlab
مهر خبر می دهد؛

ماجرای ۳۰ تن آزیترومایسین در انبار

ماجرای ۳۰ تن آزیترومایسین در انبار اپتیک: واردات 50 تُن محموله آنتی بیوتیک از هند، در حالی صورت گرفت که گفته می شود مواد اولیه دارویی در انبار برخی شرکت های داخلی موجود بوده است.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، وقتی کشور با کمبود داروهای ساده همچون آنتی بیوتیک های کودکان مواجه گردید، وزارت بهداشت تصمیم گرفت برای رفع کمبود، دست به واردات بزند و اینطور بود که محموله ۵۰ تُنی داروهای آنتی بیوتیک را از کشور هند وارد کرد.
در همین حال، عنوان می شد که علت کمبود داروهای آنتی بیوتیک در کشور، گلایه تولید کنندگان مواد اولیه دارویی، از نحوه قیمت گذاری توسط سازمان غذا و دارو بوده است.
شائبه ها در حوزه کمبود داروهای آنتی بیوتیک در کشور، موجب شد دستگاه های نظارتی به این مساله ورود کنند. بر همین اساس، جلسه ای در سازمان بازرسی کل کشور انجام شد و نمایندگانی از دست اندرکاران دارو، در این جلسه حضور بهم رساندند.
ایروان مسعودی اصل بازرس کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی کل کشور، با اشاره به گزارش بازرسی های سازمان بازرسی کل کشور درباب طرح «دارویاری»، اظهار داشت: جمع بندی و نتایج بررسی های بازرسی کل امور بهداشت و درمان در مرکز و همین طور بازرسی کل استانهای سازمان نشان میدهد که مردم از کمبود دارو و افزایش پرداخت از جیب گلایه دارند.
وی با تکیه بر این که نگاه سازمان بازرسی بر تعامل و پیشگیری است، اشاره کرد: سازمان بازرسی کل کشور تلاش داشته و دارد که مشکلات طرح «دارویاری» و موضوع کمبود برخی اقلام دارویی را با برگزاری جلسات مختلف با سازمان غذا و دارو و همین طور بخش صنعت رفع کند.
مسعودی اصل تاکید کرد: چنانچه سازمان بازرسی به اسنادی برسد که سازمان غذا و دارو درباب وظایف خود تعلل داشته یا شرکت های دارویی مبادرت به دپو دارو با هدف بالا بردن نرخها کرده اند، بصورت قاطع برخورد می کند.
وی با اشاره به فراخوان سازمان غذا و دارو درباب واردات داروهایی که در بازار با کمبود مواجه می باشد، اظهار داشت: آنچه مشخص شد این است که شرکتها دارای مواد اولیه کافی برای تولید محصول نهایی اقلامی که با کمبود مواجه می باشد، هستند.
همچنین اشکان میرمحمدی بازرس کل امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی» سازمان بازرسی کل کشور، با اشاره به بازدید خود از برخی شرکت های پخش دارو و همین طور شرکت های «مواد اولیه ساز» در پی بررسی کمبود اقلام دارویی، اظهار داشت: بررسی های میدانی حاکی از این است که ماده اولیه انواع آنتی بیوتیک در انبارهای شرکت های تامین کننده بطور کامل برقرار است. بطور نمونه در بازدید از یکی از شرکت های دارویی مشخص شد حدود ۳۰ تن ماده اولیه «آزیترومایسین» در انبار این شرکت موجود است و حدود ۳۰ تن دیگر از مواد اولیه این شرکت در گمرک وجود دارد که جمعاً این مقدار برای نیاز ۶ ماهه کشور کافی خواهد بود.
وی راجع به امتناع شرکت های دارویی از تولید اقلام دارویی آنتی بیوتیک اظهار داشت: در این بازدیدها «حذف ارز ترجیحی و عدم همسان سازی قیمت های جدید با افزایش ناشی از تغییر نرخ ارز جهت تهیه مواد اولیه» و نیز «افزایش هزینه های در رابطه با تولید محصولات دارویی»، دو عامل مهم امتناع شرکت های دارویی از تولید برخی اقلام دارویی بواسطه عدم اصلاح بموقع نرخها توسط سازمان غذا و دارو منتج به زیان شرکت های تولید کننده ناشی از آن عنوان شده است.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/08/16
10:11:12
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک