اپتیک optlab

درمان کرونا با داروی چشم

درمان کرونا با داروی چشم اپتیک: خراسان رضوی یک گروه تحقیقاتی میان رشته ای به رهبری دانشگاه کالیفرنیا آمریکا دریافتند که ورتپورفین، دارویی که قبل از این توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای بیماریهای چشمی تایید شده بود، تکثیر سارس کوو 2، ویروسی که موجب مبتلاشدن به کووید 19 می شود را متوقف می کند.به نقل از مدیکال اکسپرس، خیلی از فرآیندهای بیولوژیکی مهم انسان توسط واکنش های زنجیره ای پیچیده به نام مسیرهای سیگنالینگ کنترل می شود که در آن پروتئین های خاصی به عنوان مولکول های پیامرسان عمل و سیگنال های پروتئین های دیگر را ترویج یا مسدود می کنند.

مطالعه آزمایشگاهی فعلی مسیر سیگنال دهی کرگدن را به عنوان یک هدف بالقوه برای درمان در مقابل کروناویروس شناسایی کرد.

محققان در تحقیقات قبلی روی ویروس زیکا که می تواند موجب کوچک تر شدن مغز در نوزادان شود، مسیر سیگنال دهی کرگدن را که اندازه اندام های بدن را کنترل می کند، بررسی می کردند. حال آنها با توجه به این که بنظر می رسد این مسیر اثرات ضد ویروسی نیز دارد، تحقیق فعلی را جهت بررسی سارس کوو ۲ شروع کردند.

دانشمندان آزمایش هایی را با بهره گیری از نمونه های بافتی از افراد مبتلا به کووید ۱۹ و همین طور سلول های قلب و ریه کشت داده شده انسان انجام دادند تا از نزدیک نشان دهند که سلول های سالم چگونه به عفونت سارس کوو ۲ پاسخ می دهند.

آنان تغییراتی را در خیلی از ژن های در رابطه با مسیر سیگنال دهی کرگدن بعد از عفونت مشاهده نمودند. علاوه بر این، آنان پروتئینی به نام YAP یا پروتئین در رابطه با Yes را بررسی کردند که فعالیت آن با فعال شدن مسیر سیگنال دهی کرگدن مسدود می شود.

دانشمندان در سلول های انسانی کشت شده هم سویه اصلی و هم نوع دلتای سارس کوو ۲ مسیر سیگنال دهی کرگدن را طی چند روز اول بعد از عفونت فعال کردند.

وقتی آنان این مسیر را خاموش کردند و پروتئین YAP را زیاد کردند، ویروس خودرا بیشتر تکثیر کرد.

محققان همین طور سلول ها را با داروی ورتپورفین که پروتئین YAP را در بیماری چشمی موسوم به نئوواسکولاریزاسیون مشیمیه می بندد، پیش درمان و سپس آنرا با سارس کوو ۲ آلوده کردند.

در سلول های درمان شده با ورتپورفین در مقایسه با بیش از ۶۰ هزار واحد ویروس در هر میلیلیتر در گروه کنترل درمان نشده، غلظت ویروس کرونا کمتر از حد قابل تشخیص بود.

نتایج این پژوهش نشان میدهد داروی ورتپورفین ممکنست کاندیدای درمان کووید ۱۹ باشد و وضعیت آن با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می تواند راه اندازی آزمایش های بالینی را برای تایید ایمنی و اثربخشی آن در مقابل ویروس کرونا آسان تر کند.

یافته های این تحقیق نشان داد مسیر کرگدن طی چند روز بعد از عفونت سارس کوو ۲ فعال می شود و این نتایج پیشنهاد می دهد که درمان هایی با بهره گیری از این ساز و کار می تواند پیش از بروز علایم برای کاهش شدت بیماری به کار گرفته شود.

نتایج این تحقیق در مجله PLOS Biology انتشار یافته است.
1401/08/19
11:49:22
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک