اپتیک optlab
نتایج مطالعه محققان بریتانیایی نشان می دهد؛

خطر تشنج ماه ها بعد از مبتلاشدن به کووید بیشتر می شود

خطر تشنج ماه ها بعد از مبتلاشدن به کووید بیشتر می شود اپتیک: یک مطالعه جدید بزرگ نشان میدهد که مبتلاشدن به کووید19، حتی از نوع خفیف، ممکنست خطر مبتلاشدن به تشنج را در شش ماه آتی افزایش دهد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند که از بیش از ۳۰۰ هزار مبتلا به یک مورد کووید ۱۹ یا آنفلوانزا، مبتلایان به کووید ۵۵ درصد بیشتر احتمال دارد در شش ماه آتی مبتلا به تشنج یا صرع تشخیص داده شوند.
و یک بررسی عمیق تر نشان داد که افزایش ریسک در بین افرادی بود که در بیمارستان بستری نشده بودند: از بین کسانی که مبتلا به کووید خفیف شده بودند، کمی بیش از ۰.۷٪ برای نخستین بار مبتلا به تشنج یا صرع تشخیص داده شدند. درحالیکه این رقم برای افراد مبتلا به آنفلوانزا، کمتر از ۰.۵ درصد بود.
ارتباط بین کووید ۱۹ و تشنج نیز در میان کودکان قویتر از بزرگسالان بود.
دکتر «آرجون سن»، محقق ارشد از دانشگاه آکسفورد در بریتانیا، تاکید می کند: «میزان خطر بسیار کوچک است. اما شواهد نشان میدهد که بعد از ابتلاء به کووید، افراد با مشکلات سلامتی طولانی مدت مواجهند.»
برای برخی افراد، این علایم به مفهوم وجود یک وضعیت پزشکی جدید، مانند دیابت یا بیماری قلبی است. بسیاری دیگر با طیف گسترده ای از علایم مداوم شناخته شده به عنوان کووید طولانی مواجهند همچون مسائل عصبی مانند از دست دادن بویایی، سردرد، سرگیجه و مه مغزی.
برای این مطالعه، پژوهشگران بیش از ۱۵۰، ۰۰۰ نفر را که میان سالهای ۲۰۲۰ تا ۳۱ مه ۲۰۲۱ مبتلا به کووید ۱۹ تشخیص داده شده بودند شناسایی نمودند و آنها را با همان تعداد بیماران مبتلا به آنفلوانزا مقایسه کردند.
محققان مشاهده نمودند بطور کلی، احتمال تشنج در بیماران کووید ۱۹ در عرض شش ماه بیشتر بود: حدودا ۰.۸٪ در مقابل ۰.۵٪ بیماران آنفلوانزا. در مورد صرع که به طور معمول بعد از دو یا چند تشنج تشخیص داده می شود، همین مورد صادق بود: ۰.۳٪ از بیماران کووید مبتلا به صرع تشخیص داده شدند، در مقابل ۰.۱۷٪ از بیماران آنفلوانزا.
برای افراد مبتلا به کووید با شدت کمتر، پژوهشگران حدس می زنند که تشنج ممکنست شامل نوعی واکنش سیستم ایمنی تحریک کننده التهاب در هفته های بعد از بیماری باشد.
عفونت کووید همین طور رابطه قوی تری با تشنج در کودکان نسبت به بزرگسالان داشت. از بچه های ۱۶ ساله و کوچک تر که مبتلا به کووید بودند، ۱.۳٪ در شش ماه بعد گرفتار تشنج یا صرع شدند.


منبع:

1401/08/29
14:41:47
5.0 / 5
403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک