اپتیک optlab

اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای ۱۵ و نیم درصد HIV مثبتها

اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای ۱۵ و نیم درصد HIV مثبتها به گزارش اپتیک، معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ۱۵.۵ درصد افراد مبتلا به HIV به علت اعتیاد تزریقی، صفر درصد به دلیل فرآورده های خونی، ۲.۱ درصد به دلیل انتقال مادر به کودک، ۵۴ درصد به علت روابط جنسی محافظت نشده و ۲۸ درصدِ افراد مبتلا به HIV به علل نامعلوم مبتلا به ویروس HIV شده اند، اظهار داشت: آمارها نشان داده است درصد معتادان تزریقی کاهش پیدا کرده و با اجرای برنامه های کاهش صدمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم.


فرهاد اقطار در گفتگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی مبارزه با ایدز در خصوص "برابری دسترسی همگان به خدمات تشخیص و پیشگیری" اظهار داشت: خدمات پیشگیری و درمانی باید در دسترس افراد قرار گیرد؛ بر این اساس سالهاست سازمان بهزیستی برنامه های حمایتی خود از افراد مبتلا به ویروس HIV یا افراد در معرض خطر را آغاز نموده است.

ارائه خدمات کاهش صدمه توسط مراکز گذری به بالای ۱۳ هزار نفر
وی با اشاره به برنامه های حمایتی سازمان بهزیستی کشور از افراد مبتلا به اچ آی وی و در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری، اظهار داشت: ۸۱ مرکز گذری (۷۲ مرکز ویژه مردان و ۹ مرکز ویژه زنان) در امتداد کنترل یا کاهش رفتارهای پرخطر به افراد دارای اختلال مصرف مواد و معتادان سخت در دسترسی که به مراکز درمان رجوع نمی کنند، خدمات کاهش صدمه (آموزش تزریق و رفتار جنسی سالم، عرضه سوزن و سرنگ، کاندوم، غذا، پوشاک و استحمام) عرضه می کنند که برپایه آمارهای موجود در ۶ ماه اول سال جاری به ۱۱ هزار و ۵۴۱ مرد و ۲۲۰۳ زن تحت پوشش خدمات عرضه شد.
وی با اشاره به مراکز گذری- سرپناه شبانه (DIC/shelter) که علاوه بر خدمات روزانه مرکز گذری خدمات شبانه و اقامت در شب را هم به مراجعان عرضه می کند اضافه کرد: در سطح کشور ۴۰ مرکز گذری سرپناه شبانه وجود دارد که ۳۱ مرکز آن به مردان و ۹ مرکز به زنان خدمات عرضه می دهند و طی ۶ ماه سال جاری درمجموع ۵ هزار و ۷۸۶ مرد و یک هزار و ۳۷۵ زن خدمت گرفته اند.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه برخی از افرادی که از مراکز کاهش صدمه همچون شلترها (سرپناه شبانه) یا مراکز گذری خدمات می گیرند مبتلا به HIV و تعدادی در معرض خطر بیشتری به این بیماری قرار دارند، اظهار داشت: همینطور سازمان بهزیستی در ساعات معینی از روز در منطقه تحت پوشش خود، خدمات کاهش صدمه اعتیاد را با بهره گیری از موبایل ون ها( مراکز سیار) به افراد در معرض خطر بیشتر عرضه می دهد.
به گفته ی ایشان، هم اکنون ۳۷ دستگاه موبایل ون به عنوان مرکز سیار هم خدمات کاهش صدمه عرضه می دهند که ۱۲ هزار و ۷۰۱ مرد و یک هزار و ۶۶۸ زن را تحت پوشش گرفته است.

فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش صدمه (کانکس) برای عرضه خدمات

اما از آنجا که سازمان بهزیستی نمی تواند در بعضی از نقاط فضای فیزیکی اشغال کند و از طرف دیگر به سبب این که برخی معتادان در معرض خطر از زیر پل ها به مناطقی دیگری می روند، اقطار از طریق اندازی و فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش صدمه (کانکس) در ۲۲ استان همچون تهران، خراسان رضوی، تبریز، قم، البرز و... اطلاع داد و اظهار داشت: فعالیت این ایستگاه های کاهش صدمه (کانکس ها) همچون مراکز کاهش صدمه است که طی ۶ ماه سال جاری به ۱۰ هزار و ۳۱۵ مرد و یک هزار و ۲۷۹ زن خدمت ارایه داده اند.

استقرار ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد
وی درمورد نحوه فعالیت این ایستگاه ها توضیح داد: ممکنست ایستگاه ها به مدت یک ماه برای پوشش دادن افراد جامعه هدف در محلی مستقر باشند، اما از طرف دیگر امکان دارد به سبب طرح های پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر در منطقه ای، معتادان در معرض خطر، پراکنده و به منطقه دیگری بروند، بنابراین از فردای آن روز ایستگاه ها (کانکس ها) هم در منطقه ای که معتادان در آنجا حضور دارند مستقر خواهند شد، بنابراین استقرار این ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که باتوجه به نوع فعالیت مراکز کاهش صدمه و اثرگذاری این مراکز، آیا بهزیستی با پلیس دراین زمینه هماهنگی نمی کند؟ اظهار داشت: در جلسات هماهنگی، سازمان بهزیستی درمورد استقرار این مراکز با پلیس هماهنگی می کند و تلاش می شود در آن مناطق طرح های پلیس اجرا نشود اما برخی اوقات به سبب شرایط اجتماعی حضور این تیم ها تحت تأثیر قرار می گیرد؛ به صورت مثال سازمان بهزیستی در محله هرندی دارای مرکز و ایستگاه خدمات کاهش صدمه است، اما به سبب اجرای طرح های پلیس در این مناطق، معتادان از حضور در این مراکز هراس دارند.
اقطار با اعلان اینکه علاوه بر مراکز کاهش آسیب، باشگاه های مثبت هم به افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی (PLHIV) خدمات عرضه می دهند، اظهار داشت: بعد از اجرای برنامه های HIV در دهه های گذشته، آمار مبتلا شدن به اچ آی وی در معتادان تزریقی کم شد، اما به سبب استفاده قرص های روانگردان، ممکنست مصرف کنندگان این قرص ها در روابط جنسی از وسایل بهداشتی استفاده نکنند و بنا بر این به HIV مبتلا شوند. از طرف دیگر باید دقت کنیم افرادی که از شیشه و متامفتامین ها استفاده می نمایند به سبب هوشیار نبودن ممکنست در معرض خطراتی مثل تجاوز یا رابطه ناامن قرار گیرند که در این حالت هم HIV بروز می یابد.

تحت تأثیر قرار گرفتن خدمات کاهش صدمه به سبب کرونا

خدمات کاهش صدمه و اچ آی وی حتی در اوج کرونا تعطیل نشد
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه امسال به ۶۳۰۸ نفر (۴۵۸ کودک و ۳۹۶۸ مرد و ۱۸۸۲ زن) خدمات حمایت اجتماعی توسط باشگاه های مثبت (که حامی بیماران مبتلا به اچ آی وی هستند) عرضه شد، افزود: البته به سبب شیوع ویروس کرونا در سه سال گذشته، برنامه های کاهش صدمه سازمان بهزیستی تحت تأثیر قرار گرفته و اجرای برنامه ها تاحدودی کم شد چونکه حضور فیزیکی نیروها در پاتوق ها کمتر و شرایط کرونا باعث شد محدودتر شدن پذیرش ها شد. اما در شروع سال جدید تلاش شده خدمات رسانی دراین زمینه ها افزایش یابد.

آمار مبتلا شدن به اچ آی وی به سبب روابط جنسی پر خطر بیشتر شده است

کاهش درصد معتادان تزریقی
به گفته ی ایشان، آمارها نشان میدهد درصد معتادان تزریقی کم شده است و با اجرای برنامه های کاهش صدمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم. از طرف دیگر معتادان یاد گرفته اند در روابط جنسی خود از عوامل محافظت کننده بهره گیرند و در صورت مصرف مواد مخدر به صورت تزریقی مواد را در مرکز و با بهره گیری از سرنگ غیرآلوده تزریق کنند به طوریکه هم اکنون در خیابان ها و پارک ها کمتر سرنگ های استفاده شده مشاهده می شود و این درحالیست که سالیان گذشته تعداد زیادی از ماموران شهرداری به سبب همین سرنگ ها مبتلا به ویروس اچ آی وی شدند ولی حالا تیم های سیار (outreach) سرنگها را جمع آوری و امحاء می کنند.
اقطار با تأکید بر انگ زدایی از بیماران مبتلا به اچ آی وی بیان کرد: جامعه باید بپذیرد که همه افراد جامعه امکان مبتلا شدن به این بیماری را دارند اما افرادی در جامعه هستند که بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری عفونی سرایت پذیرند بنابراین احتیاج به کمک و توجه بیشتری دارند تا انگ و تبعیض از آنها برداشته و خدمات درمانی به آنها عرضه شود، طبیعتا در این حالت این افراد راحتتر تحت درمان قرار می گیرند و می توانند زندگی عادی و طول عمرهای بالا داشته باشند.1401/09/12
10:13:48
5.0 / 5
303
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک