اپتیک optlab
متخصص قارچ شناسی پزشكی؛

خوردن قارچ سمی پس از پختن هم خطر دارد

خوردن قارچ سمی پس از پختن هم خطر دارد به گزارش اپتیک، یک دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی اظهار داشت: حرارت و پختن قارچ های سمی نمی تواند سموم موجود در آنها را از بین ببرد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، انسیه لطفعلی، با تکیه بر این که حرارت و پخت نمی تواند سموم موجود در قارچ های سمی را از بین ببرد، اضافه کرد: هیچگاه با جوشاندن، سرخ کردن و یا حرارت دادن، از سمیت قارچ کم نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه بعضی از این قارچ های سمی عوارض پوستی هم به دنبال دارند، اظهار داشت: حتی دست زدن به قارچ های سمی هم می تواند باعث مسمومیت افراد شده و عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: افراد به صورت جد از کندن قارچ در طبیعت و حتی دست زدن به آن خودداری کرده و به هیچ وجه قارچ فله ای و یا بسته بندی شده بدون آرم سلامت را خریداری نکنند.
لطفعلی در رابطه با قارچ های که در کارخانه ها تولید می شوند هم توضیح داد: این قارچ ها در شرایط ویژه ای تولید، استریل و شست و شو می شوند ضمن این که در روند تولید روشهای فنی برای از بین بردن سموم شیمیایی قارچ استفاده می شود و با شست و شوی معمولی قارچ ها قابل استفاده اند.
وی تصریح کرد: به زمانیکه از آخرین سم پاشی تا برداشت محصول در مزرعه باید سپری شود دوره کارنس گفته می شود؛ در این بازه زمانی سموم شیمایی تجزیه شده و به حد قابل قبولی می رسد که کمترین صدمه را برای سلامت فرد دارد ازاین رو سپری شدن این دوره مهم می باشد.
لطفعلی با اشاره به اینکه حد مجاز و استانداردی برای سم زدایی قارچ های کارخانه ای وجود دارد، افزود: اگر سموم از حد مجاز استاندارد پایین تر و یا در سطح استاندارد باشند و مکانیسم های استریل به درستی صورت گیرد، قارچ های کارخانه ای با شست و شوی معمولی قابل استفاده خواهد بود.
این متخصص قارچ شناسی پزشکی اضافه کرد: افراد در صورت نیاز می توانند قارچ های صنعتی تولید کارخانه که دارای نشان و برچسب سلامت هستند را خریداری کنند.


منبع:

1403/03/19
12:10:42
5.0 / 5
166
تگهای خبر: استاندارد , پزشك , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک