اپتیک optlab

تنها 5 درصد از مبتلایان هپاتیت B در جهان خدمات پزشكی دریافت می كنند

تنها 5 درصد از مبتلایان هپاتیت B در جهان خدمات پزشكی دریافت می كنند اپتیك: تهران- تحقیقات جدید نشان می دهند حدود 90 درصد از افراد مبتلا به هپاتیت B از بیماری خود آگاهی ندارند و تنها پنج درصد آنها خدمات پزشكی ضروری را دریافت می كنند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از آسوشیتدپرس، بر مبنای این تحقیقات 291.9 میلیون نفر یعنی 3.9 درصد از جمعیت جهان مبتلا به بیماری هپاتیت B هستند.
در این تحقیقات مدل هایی برای 120 كشور جهان ساخته شد كه اطلاعات 78 مورد از آنها توسط متخصصان تدوین شده است. در میان این كشورها تنها 20 مورد توانسته اند مطابق با هدف گذاری كه برای سال 2020 میلادی انجام شده است (تشخیص یك سوم از مبتلایان به بیماری هپاتیت B) دست یابند.
در حال حاضر حدود 1.8 میلیون كودك پنج ساله به هپاتیت B مبتلا هستند. سازمان جهانی بهداشت بعنوان بخشی از برنامه ریشه كنی هپاتیت تا سال 2030 میلادی تزریق نخستین واكسن را ظرف 24 ساعت پس از تولد نوزادان تجویز كرده است.
بر اساس تخمین محققان 87 درصد از نوزادان در سال اول زندگی خود سه نوبت واكسن هپاتیت B دریافت كرده، 46 درصد آنها نخستین واكسن را در زمان مناسب دریافت كرده اند و 13 درصد آنها ایمونوگلوبولین هپاتیتB را به همراه مجموعه كامل واكسن های مورد نیاز دریافت می كنند.
كمتر از یك درصد مادران مبتلا به این بیماری، درمان ضد ویروسی را به منظور جلوگیری از انتقال بیماری به فرزندان دریافت می كنند.
به التهاب كبد هپاتیت گفته می گردد. التهاب كبد می تواند به فیبروز، سیروز یا سرطان كبد منجر شود. ویروس هپاتیت مهمترین عامل بروز این بیماری است ولی عفونت های دیگری مانند مواد سمی (مصرف الكل و مواد مخدر) و بیماری های خودایمنی هم جزو دلایل هپاتیت محسوب می شوند.
تاكنون پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده است كه بعنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می شوند. احتمال سیروز كبدی و سرطان در دو نوع B و C بیشتر است. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده تولید می شوند. هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستند.
دریافت خون آلوده، تماس با تجهیزات آلوده، انتقال از مادر به نوزاد و تماس جنسی كنترل نشده مهمترین روش های انتقال این ویروس كشنده هستند. این بیماری می تواند با علایمی همچون یرقان (زردی پوست و چشم)، تیرگی ادرار، خستگی مزمن، تهوع، درد و استفراغ همراه باشد یا بدون هیچ علامت اولیه ای بروز كند.
استفاده از سرنگ آلوده یكی از مهمترین روش های گسترش هپاتیت است؛ به گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود 2 میلیون نفر بر اثر سرنگ آلوده در معرض هپاتیت قرار می گیرند. تنها راه جلوگیری از این فاجعه، عدم استفاده از سرنگ مشترك است. یكی دیگر از مهمترین راهكارهای پیشگیری از هپاتیت، واكسیناسیون كودكان است. سالانه حدود 780 هزار كودك بر اثر آلودگی به هپاتیت B جان خویش را از دست می دهند.
چند سالی است كه به این ویروس بیشتر توجه شده و حركت های جهانی برای مقابله با آن شروع شده است. در ماه مه سال 2014 میلادی، قطعنامه ای برای پیشگیری، تشخیص و درمان هپاتیت صادر شد و 194 كشور آن را تایید كردند. تاكید این قطعنامه بر تدوین برنامه جامع ملی برای مقابله با هپاتیت است.
علمی (6)**9259**1834


1397/01/10
16:21:00
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک