اپتیک optlab

استفاده از لیزر برای درمان زخم

استفاده از لیزر برای درمان زخم به گزارش اپتیك عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: لیزر یك روش جدید برای ترمیم زخم است كه در زخم حاد خیلی مزیت ندارد و بیشترین مزیت های آن در درمان زخم مزمن است.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از مركز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران، دكتر حسین طباطبایی در مورد تأثیر لیزر در ترمیم زخم تصریح كرد: بد ترمیم شدن زخم سبب نازیبایی پوست، اختلال در عملكرد اندام و كاهش كارایی عضو می گردد ازاین رو ترمیم دقیق و درست زخم بخصوص نوع مزمن بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: زخم ها ممكن است آنقدر خفیف باشد كه به چشم نیایند و برخی بزرگ تر بوده همچون زخم های ناشی از بریدگی و سوختگی، همینطور بعضی از بیماری ها همچون سرخك، آبله مرغان، زونا، تبخال و... زخم تولید می كنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران زخم را به دو دسته حاد و مزمن تقسیم كرد و اظهار داشت: زخم های حاد تازه رخ داده ولی زخم های مزمن مدت ها از آنها گذشته و بهبود نیافته یا بهبود ناقص داشته است.
این متخصص پوست و مو خاطرنشان كرد: بد ترمیم شدن زخم سبب نازیبایی پوست، اختلال در عملكرد اندام و كاهش كارایی عضو می گردد ازاین رو ترمیم دقیق و درست زخم بخصوص نوع مزمن بسیار اهمیت دارد.
طباطبایی با اشاره به اینكه واریس پا می تواند زخم وریدی، دیابت زخم های كف پا را تولید اظهار داشت: لیزر در درمان زخم ها اثرگذار می باشد و این مبحث در كنگره قاره ای درماتولوژی موردبحث و گفت وگو قرار می گیرد.
كنگره قاره ای درماتولوژی 5 تا 7 اردیبهشت در سالن همایش های صدا و سیما به همت مركز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار می گردد.
وی ادامه داد: سه نوع لیزر برای ترمیم زخم به كار می رود كه در نوع اول بافت باز شده جوش داده می گردد و این عمل بر اثر تولید گرما در بافت سبب تحریك كلاژن سازی و ساخت فیبری می گردد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: هر روش لیزری می تواند ایراداتی داشته باشد كه در این نوع از لیزر حرارت به بافت های مجاور زخم هم ممكن است صدمه برساند.
طباطبایی بیان داشت: در نوع دوم لیزر جوش دادن پوست با استفاده از حرارت انجام می گیرد كه این حرارت نسبت به لیزر نوع یك كمتر به بافت های اطراف صدمه می رساند و درواقع حرارت سبب انعقاد بافت و افزایش كشش بافت دولبه می گردد.
این متخصص پوست و مو افزود: در لیزر نوع دو قدرت كشش رسیدن لبه ها به یكدیگر همچنان ضعیف بوده و كامل نیست و لیزر در دو لایه نفوذ می كند، ولی در نوع سوم این لیزرها رنگی به بافت صدمه دیده اضافه و سپس لیزر را به آن می تابانند، ازاین رو حرارت در رنگ بوجود آمده و نه در بافت بنابراین به بافت ها صدمه نمی رسد و این لیزر نوع سه مؤثر از نوع یك و دو است.
وی بیان داشت: به صورت كلی فواید لیزر نسبت به سایر روش ها بیشتر بوده كه یكی سرعت عمل بالا است و نیاز به آمادگی اتاق عمل و... نداریم، همینطور احتمال عفونت و خونریزی ناشی از زخم كاهش و زیبایی هم بهتر محفوظ می ماند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه لیزر می تواند هم عوارضی داشته باشد، اظهار داشت: این وسیله گران است و احتمال آسیب حرارتی به بافت سالم وجود دارد و از آنجایی كه لیزر یك روش جدید بوده نتیجه درمانی خیلی مشخص و پایداری ندارد، همینطور علم پزشكی مطالعه كافی در این زمینه نداشته و نتیجه ها دقیق مشخص نمی باشد.


 

1397/02/04
14:44:36
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک