اپتیک optlab
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره خبر داد؛

طرح غربالگری سلامت روان دانش آموزان

طرح غربالگری سلامت روان دانش آموزان اپتیك: رئیس سازمان نظام روانشناسی ازتشكیل ستادمدیریت بحران های روانی آگاهی داد ودرخصوص غربالگری روانی دانش آموزان،شیوع خون بازی و خرده فروشی موادمخدر اطراف مدارس و تست روانی رانندگان پایه یك سخن گفت.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، عباسعلی الله یاری در نشست خبری با اشاره به اهمیت مشاوره خانواده گفت: در شرایط فعلی اگر نتوانیم به نیاز خانواده ها درخصوص مشاوره پاسخ رسمی و تخصصی بدهیم ممكن است افراد به سمت اشخاص یا گروه های غیررسمی و غیرتخصصی مراجعه كنند. از جمله عرفان های كاذب كه هم مسائل اجتماعی و هم مسائل امنیتی در پی دارد.
وی افزود: متاسفانه فرهنگ غلطی در كشور وجود دارد كه هركس به مشاور مراجعه می كند، مریض است و این امر موجب عدم مراجعه خانواده ها به مشاوران می شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تاكید كرد: در كشورهای توسعه یافته در كنار پزشك خانواده مشاور خانواده هم شكل گرفته است و امروز روانشناسی سلامت یا به طور كلی روانشناسی ارتقا به طور جدی پیگیری می شود.
۸۰ درصد سلامت افراد به سلامت روانی، اجتماعی و معنوی مربوط است
اللهیاری با بیان اینكه تنها ۲۰ درصد از سلامت افراد به سلامت جسمانی مرتبط است خاطرنشان كرد: ۸۰ درصد شاخص های سلامت در سلامت روانی، اجتماعی و معنوی تعریف می شود كه كارگزار اصلی آن روانشاس و مشاور است. بسیاری از بیماری های جسمانی علل روانی همچون استرس دارد.
وی با بیان اینكه نظام آموزشی ما نواقصی دارد كه سازمان نظام روانشناسی می تواند در حل آن كمك كند، گفت: یكی از مشكلات اصلی این است كه توجه بیشتر و بودجه بیشتر صرف كودكان و نوجوانان در سنین بالاتر به ویژه دبیرستان می شود. این در حالیست كه ۷۰ درصد شخصیت افراد در سنین پیش از دبستان شكل می گیرد.
وی تاكید كرد: بودجه سلامت روان كشور باید از بودجه سلامت جسمانی جدا شود. در اسناد بالادستی و سیاستهای كلی سلامت، به ارتقای سلامت روان تاكید شده است اما در بحث بودجه كمتر از ۳ درصد بودجه سلامت در اختیار سلامت روان قرار می گیرد در حالی كه این رقم در كشوری مثل فرانسه ۷۶ درصد است. باید مسئول سلامت روان، اجتماعی و معنوی كشور مشخص شود. البته به طور كلی مسئول اصلی وزارت بهداشت است اما كارگذار آن باید تعیین شود.
اجرای طرح غربالگری سلامت روان دانش آموزان در سال تحصیلی جدید
رئیس سازمان نظام روانشناسی با اشاره به تفاهمنامه این سازمان با آموزش و پرورش ادامه داد: مقرر شده است مشاوران وارد عرصه آموزش و پرورش شوند و غربالگری روانی دانش آموزان یكی از مواردی است كه با دخالت مشاوران باید انجام شود. مسائل مختلف دانش آموزان در این طرح شناخته می شود و از بسیاری مشكلات آینده جلوگیری می شود. سازمان نظام روانشناسی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی كرده و كارگروهی به همین منظور تشكیل شده است. امیدواریم با رویكرد مناسب وزیر جدید آموزش و پرورش طرح غربالگری دانش آموزان در سال تحصیلی جدید اجرایی شود.
اللهیاری اضافه كرد: یكی دیگر از مصادیق تفاهم نامه با آموزش و پرورش این است كه هر مدرسه یك مشاور متخصص داشته باشد، پیش از این مشاوران غیرتخصصی در مدارس حضور داشتند اما شرط ما برای حضور مشاوران داشتن حداقل مدرك فوق لیسانس در مشاوره و روانشناسی است.
وی سنجش روان و بهداشت روان معلمان و كاركنان آموزش و پرورش را یكی دیگر از مفاد تفاهمنامه با این وزارتخانه دانست و گفت: برای اجرای این طرح ها ۱۱۰ هزار مشاور نیاز داریم، در حال حاضر ۸۵ درصد مدارس كشور مشاور تخصصی دارند اما در برخی از آنها مشاور به صورت پاره وقت یا نیمه وقت حضور دارد كه باید تمام وقت شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی ارائه مشاوره های هدایت تحصیلی را یكی دیگر از ظرفیت های سازمان نظام روانشناسی اعلام كرد و افزود: سازمان نظام روانشناسی می تواند در این زمینه مشاوره های تخصصی ارائه كند.
چتر خرده فروشان مواد مخدر اطراف مدارس
اللهیاری به تفاهمنامه سازمان نظام روانشناسی با ستاد مواد مخدر اشاره كرد و گفت: توزیع كنندگان مواد مخدر چتر خود را به دور مدارس كشانده اند تا خرده فروشان دانش آموزان را درگیر كنند ما باید مهارت های زندگی و كنترل استرس را به دانش آموزان ارائه دهیم تا بتوانند روش های كارآمد ایجاد آرامش را در خود پرورش دهند و به سوی آرامش های كاذب و مواد مخدر كشیده نشوند.
وی تاكید كرد: در حال حاضر ۹۵ درصد معتادانی كه مراحل ترك و بهبود اعتیاد را سپری می كنند بار دیگر به سمت مواد مخدر روی می آورند، بنابراین لازم است در كنار درمانگران اعتیاد و پزشكان متخصص از روانشناسان و مشاوران در مراكز ترك اعتیاد استفاده شود تا مهارت های زندگی پس از درمان به معتادان ارائه شود.
شیوع خون بازی در دانش آموزان باید بررسی شود
رئیس سازمان نظام روانشناسی در پاسخ به خبرنگار مهر درخصوص شیوع پدیده خون بازی در میان دانش آموزان به راه اندازی سیستم ارجاع در مدارس كشور اشاره كرد و افزود: تاكنون گزارش سیستمی از این پدیده به ما ارجاع نشده است اما این چنین رفتارهای خود آزاردهنده از طریق غربالگری روانی قابل شناسایی و پیشگیری است، مدارس ما تافته جدا بافته از جامعه نیستند. باید آموزش همزمان برای معلمان، دانش آموزان و والدین ایجاد شود تا ضمن شناسایی آسیب ها از بروز پدیده هایی چون خون بازی جلوگیری شود.
اللهیاری چكاپ سلامت روانی در میان همه اقشار جامعه ضروری دانست و گفت: پیش از حاد شدن مسائل باید این آسیبها شناسایی و توصیه های مشاوره ای اجرایی شود. آرمان این است كه همه افراد حتی مدیران و مسئولان كشور در همه رده ها چكاپ سلامت روان شوند تا مشخص شود یك مسئول با توجه به وظایف خود می تواند خدمت رسانی كند یا به جامعه آسیب وارد كند امروز در دنیا مدیرانی كه سبب آسیب روانی در جامعه می شوند شناسایی و بركنار می شوند در نتیجه باید مختصات روانی افراد برای گرفتن مسئولیت در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اختلالات روانی فراگیر در نظام آموزشی ما خاطرنشان كرد: دانش آموزان خشم و پرخاشگری را از والدین خود آموزش می بینند بنابراین لازم است آموزش مهارت های كنترل خشم در تمام سطوح ارائه شود.
۱۶۰۰ روانشناس جذب شبكه بهداشت كشور شدند
رئیس سازمان نظام روانشناسی ادامه داد: ۱۶۰۰ مشاور و روانشناس در قالب شبكه بهداشت وزارت بهداشت جذب شدند و یك خبر خوب هم این است كه انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت منتفی شده و این رشته در وزارت علوم باقی می ماند اما مقرر شد وزارت بهداشت استانداردهای خود را برای آموزش ارائه دهد.
الله یاری به ایفای نقش سازمان نظام روانشناسی در تمامی عرصه ها تاكید كرد و گفت: معتقدیم در همه بحران ها روانشناس و مشاور یك حلقه مفقوده است به همین دلیل در ستاد بحران وزارت كشور مصوب شده است كه ستاد بحران های روانشناسی تشكیل شود همچنین با هلال احمر توافق شده كه مشاور امدادگر در بحران های مختلف داشته باشیم. به طوری كه در حادثه منا این مشاوران در ارائه خدمات به خانواده های شهدا مشاركت داشتند. همچنین در حادثه معدن در استان گلستان روانشناسان ما در كنار خانواده ها حضور داشتند و حتی در حادثه پلاسكو مشاوران متخصص را به محل حادثه اعزام كردیم كه در كنار خانواده ها ارائه خدمات مشاوره ای را بر عهده داشتند و حتی اعلام كردیم ارائه خدمات مشاوره به این خانواده ها به مدت یكسال رایگان است.
۱۲۰۰ مشاور امدادگر آموزش دیده آماده كمك در بحرانها
وی با اشاره به نگاه خوب دولت به ظرفیت های سازمان روانشناسی خاطرنشان كرد: با دستگاه های مختلف مكاتبه داشتیم تا فرهنگ استفاده از روانشناسی گسترش یابد در حال حاضر ۱۲۰۰ مشاور امدادگر آموزش دیده آماده داریم. حتی در حادثه منا اعلام كردیم كه آمادگی ارائه مشاوره به خانواده های متوفی كشورهای منطقه را داریم كه وزارت خارجه با این پیشنهاد موافقت كرد.
نامزدهای ریاست جمهوری سلامت روان جامعه را مخدوش كردند
رئیس سازمان نظام روانشناسی اظهار كرد: در عرصه های مختلف نظام روانشناسی ظرفیت حضور دارد، به عنوان مثال در پدیده ای چون انتخابات شاهد بودیم كه جریان های سیاسی و جناحی روح و روان جامعه را می خراشند. بنابراین نظام روانشناسی باید این پدیده را مرور كند كه كاندیداها تا چه حدودی می توانند چالش اجتماعی و روانی ایجاد كنند. نباید با طرح مباحث مختلف جامعه را آزار دهند.
اللهیاری از تفاهمنامه با كمیته امداد خبر داد و اضافه كرد: در این تفاهمنامه برای ارائه خدمات مشاوره خانواده درمناطق محروم اعلام آمادگی كردیم. زیرا معتقدیم در كنار احداث جاده و خدمات مختلف ارائه مشاوره به خانواده های مقتول هم ضروری است.
وی گفت:ماده ۱۱۷ برنامه ششم توسعه در بحث آسیب های اجتماعی تاكید كرده است كه سازمان روانشناسی موظف است، آموزش های مختلف را به كودكان و نوجوانان و همچنین و آموزش های پیش از ازدواج را به جوانان ارائه دهد.
سلامت روان به مصاحبه جذب قضات اضافه می شود
رئیس سازمان نظام روانشناسی به تفاهمنامه با قوه قضاییه اشاره كرد و ادامه داد: مقرر شده در گزینش قضات مصاحبه روانی پیش بینی شود تا از بروز برخی مشكلات در آینده جلوگیری به عمل آید. در گذشته این مصاحبه ها انجام می شد و حتی در یك مورد هشدار دادیم كه در نهایت قاضی مورد نظر در اثر فشار صدور رای خودكشی كرد. مقرر شد این مصاحبه ها به طور جدی پیگیری شود.
اللهیاری با اشاره به جلسه شورای مركزی روانشناسی با مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری بر امر مشاوره تاكید داشتند و معتقد بودند روانشناسی یك ضرورت است و ما با همین نگاه برنامه های خود را توسعه می دهیم.
تست سلامت رانندگان پایه یك با هدف كاهش تلفات جاده ای
وی با اظهار تاسف از كشته شدن ۱۵ هزار شهروند در حوادث رانندگی جاده های كشور اظهار كرد: ۸۰ درصد علل تصادفات مربوط به راننده است و ما پیشنهاد دادیم بدون حتی یك ریال بار مالی آزمایشات روانشناسی را برای رانندگان انجام دهیم. این طرح از رانندگان پایه یك آغاز می شود و این افراد چكاپ سلامت روان می شود امیدواریم با ا جرای این طرح بسیاری از كشته های تصادفات كاهش یابد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی افزود: چرخ توسعه نیاز به جامعه شاداب دارد و در زمینه های مختلف حتی مدیریت ترافیك روانشناسان می توانند ایفای نقش كنند امروز مدیر ترافیك در بسیاری از شهرهای دنیا یك روانشناس است زیرا نظم درونی افراد یك پدیده روانشناسی است كه با نیروی انتظامی و جریمه هم اصلاح نمی شود.
وی ورزش را از دیگر عرصه های دخالت روانشناسی دانست و افزود: در حاشیه های اخیر به وجود آمده برای یكی از باشگاه های پرطرفدار ضعف نبود مشاوره و روانشناس مشاهده می شود.
الهیاری با بیان اینكه در چهار سال گذشته تمام تلاش خود را بر استقرار و تثبیت جایگاه نظام روانشناسی و مشاوره قرار دادیم، تاكید كرد: در آینده برنامه هایی برای رفاه حال مشاوران و روانشناسان داریم كه از جمله می توان به ارائه سبد كالای لوازم خانگی به اعضا اشاره كرد. همچنین برای همه اعضایی كه حق عضویت می دهند این خدمات به صورت اقساط و بدون بهره ارائه می شود. سبد انواع خودروهای داخلی و خارجی هم برای اعضا پیش بینی شده كه به صورت اقساط و و غیر حضوری ارائه می شود.
وی گفت: سبد انواع بیمه نامه و ارائه ویلا و مسكن به اعضای سازمان هم پیش بینی شد و علاوه بر بیمه تكمیلی، مسافرتهای اقساطی هم پیش بینی شده كه از طریق یك شركت خصوصی ارائه می شود.

 

1396/06/28
17:11:41
5.0 / 5
5745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک