اپتیک optlab

ترمیم مغز بعد از سكته با تزریق هیدروژل

ترمیم مغز بعد از سكته با تزریق هیدروژل اپتیك: تهران – محققان دانشگاه كالیفرنیا موفق به ساخت یك هیدروژل قابل تزریق شده اند كه قادر به ترمیم صدمه های ناشی از سكته مغزی است.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این هیدروژل بافت های سالم را به گونه ای تحریك می كند كه با بازتولید بافت جدید مغزی، رشته های عصبی و رگ های خونی، بافت صدمه دیده را ترمیم كنند.
بر اثر سكته مغزی، برخی سلول ها كشته می شوند و توسط بدن جذب می شوند. جذب این سلول ها توسط بدن حفره های كوچكی را برجای می گذارد كه فاقد هرگونه رگ خونی یا سلول عصبی هستند.
هیدروژل تولید شده توسط محققان دانشگاه كالفرنیا دقیقا به همین منافذ تزریق می گردد و مانند یك داربست، بستر را برای رشد بافت جدید فراهم می كند.
در این حالت بافت های سالم اطراف هیدروژل رشد می كنند و سبب تولید وصله در محل مورد نظر می شوند. هیدروژل حاوی داروی هایی است كه التهاب را سركوب می كنند و از این طریق به رشد عروق خونی جدید كمك می كنند.
16 هفته بعد از درمان موش ها به این روش، رگ های خونی و ارتباطات عصبی بهبود قابل ملاحظه ای داشتند و توانایی حركتی مدل حیوانی افزایش پیدا كرد. هیدروژل بعد از مدتی بدون عوارض جانبی توسط بدن جذب می گردد.
سكته مغزی به علت وقفه ای كوچك در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اكسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می گردد و بخشی از بافت مغز صدمه می بیند. فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و عدم فعالیت بدنی همچون مهمترین دلایل سكته مغزی محسوب می شوند.
در حال حاضر روش های نوینی برای درمان سكته مغزی وجود دارد كه شامل درمان با سلول های بنیادی، استفاده از داروهای ضد التهابی جدید و پپتیدهای زهر عنكبوت هستند و امید می رود این روش جدید هم در صورت موفقیت در كارآزمایی های انسانی بعنوان یك روش موثر به كار بسته شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Materials انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/03/02
15:59:36
5.0 / 5
5070
تگهای خبر: تولید , دارو , درمان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک