اپتیک optlab

محققان دانشگاه امیركبیر دستگاه تست ایمپلنت زانو ساختند

محققان دانشگاه امیركبیر دستگاه تست ایمپلنت زانو ساختند اپتیك: تهران- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو شدند كه می تواند عمر مفید ایمپلنت را مورد ارزیابی قرار دهد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیركبیر، 'بهزاد عیدیون' مجری طرح با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه تست ایمپلنت زانو اظهار داشت: ایمپلنت هایی كه در كشور ساخته می شود، تابحال امكان تست آنها در داخل وجود نداشت و تست ها در كشورهایی همچون آلمان انجام می شد.
وی با بیان این كه بر مبنای استاندارد ایزو، در تست ایمپلنت زانو، چهار حركت در نظر گرفته می شود، تصریح كرد: شبیه سازی حركت اصلی زانو هنگام خم و راست شدن'، 'چرخش اندك زانو'، 'عقب و جلو شدن میلی متری استخوان های زانو' و 'فشار زمین به زانو و زانو به زمین' همچون شاحص های تست ایمپلنت زانو است.
عیدیون افزود: در این طرح تحقیقاتی توانستیم دو مولفه اصلی این استاندارد را كه شامل 'شبیه سازی حركت اصلی زانو هنگام خم و راست شدن' و 'فشار زمین به زانو و زانو به زمین' می شود، پیاده نماییم و برای دو مولفه دیگر فضای لازم در نظر گرفته ولی به علت هزینه بالای آن تصمیم گرفته شد كه آن دو حركت را فعلا به دستگاه اضافه نكنیم.
مجری طرح در این باره توضیح داد: بر مبنای استاندارد ایزو 14243 باید برای هر گام یك ثانیه لحاظ شود و از هر ایمپلنت 5 میلیون بار تست گرفته شود به این مفهوم كه ایمپلنت باید 5 میلیون گام بردارد تا مشخص شود ساییدگی ایمپلنت در چه مدت زمانی صورت می گیرد.
وی با تاكید بر اینكه این دستگاه مراحل ثبت اختراع و تجاری سازی را طی می كند، خاطرنشان كرد: با استفاده از این دستگاه امكان انجام تست سایش روی ایمپلنت زانو و تخمین عمر مفید ایمپلنت فراهم گشته است.
علمی**2038**2017


1397/04/27
13:33:32
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک