اپتیک optlab
مدیركل داروی سازمان غذا و دارو:

نمی دانیم بازار سیاه دارو دست چه كسانی است، شركت های دارویی متخلف، رسمی نیستند

نمی دانیم بازار سیاه دارو دست چه كسانی است، شركت های دارویی متخلف، رسمی نیستند به گزارش اپتیك مدیركل داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه بازار غیررسمی دارو كوچك است، اظهار داشت: واقعاً نمی دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه كسانی است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر مهرعلیان درباره وضعیت بازار غیررسمی و بازار سیاه دارو، اظهار داشت: اگر حوزه سلامت را به صورت یك مثلث در نظر بگیریم، این مثلث دارای سه ضلع پزشك، بیمار و داروساز و داروخانه است. در این مثلث بیمار ابتدا به پزشكی بازگشت می كند و پزشك بنا بر نیاز بیمار برایش دارو تجویز می كند. بیمار هم برای دریافت داروی خود به داروخانه بازگشت می كند و داروی تجویز شده و مشاوره دارویی دریافت می كند. حال هر نوع رفتاری كه بخواهد در زنجیره تامین دارو، كنش و واكنش میان این سه ضلع را مختل كند، منجر به اختلال در زنجیره تامین دارو خواهد شد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، انگیزه ای برای سودجویی سوداگران
وی اضافه كرد: هم اكنون تصمیم دولت بر این است كه برای تامین داروهای كشور از ارز دولتی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نماید كه این كار به خوبی در حال انجام می باشد. حال ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب می شود كه دارو برای مصرف كننده، قیمت ریالی پایینی داشته باشد، اما یكی از عوارض آن این است كه انگیزه زیادی را برای سوداگران و افرادی كه در خارج از حوزه سلامت هستند، به وجود می آورد. این سوداگران می توانند هر كسی باشند كه احساس می كنند می توانند از این زنجیره سود ببرند.

قاچاق معكوس از معضلات بازار دارویی كشور
مهرعلیان افزود: واقعاً شواهدی وجود ندارد كه این افراد از چه بخش هایی هستند و نمی دانیم از كدام بخش ها هستند؛ چونكه این افراد حقوقی نیستند، بلكه افراد حقیقی هستند كه می خواهند از اختلاف قیمت داروهایی كه ارز دولتی می گیرند، استفاده كنند و دارو را به سمت بازار غیررسمی سوق دهند یا حتی دارو را قاچاق معكوس كنند. هم اكنون قاچاق معكوس یكی از معضلاتی است كه دچارش هستیم.

بازار غیررسمی دارو دست چه كسانی است؟
مهرعلیان با اشاره به اینكه واقعاً نمی دانیم بازار غیررسمی دارو در دست چه كسانی است، اظهار داشت: من بعنوان فردی كه در صف مقدم این حوزه ایستاده ام، معتقدم كه این بازار بسیار كوچك است و اصلاً بازار بزرگی نیست. تبادلاتی كه در بازار سیاه دارو وجود دارد، بسیار كوچك است. البته ما معتقدیم همین میزان هم نباید وجود داشته باشد.
وی اشاره كرد: البته ما مكانیزم پرشدن بازار سیاه را می دانیم، اما نمی دانیم چه گروه یا شخصیت هایی پشت ماجرا هستند. سازمان غذا و دارو وظیفه قانون گذاری، تنظیم بازار دارو، تامین دارو و حفظ كیفیت دارو را بر عهده دارد، اما وظیفه رصد بازار سیاه دارو كه بر عهده ما نیست. حتی اگر با دقیق ترین سیستم ها هم پیش رویم بطور قطع نشت به بازار سیاه وجود دارد و این مساله مختص ما نیست. در عین حال ما منكر وجود این نشت نیستیم، اما باید به دنبال بستن منافذ بگردیم.


گزارشی از تخلفات شركت های دارویی از طرف مراجع امنیتی نداشتیم
مهرعلیان با اشاره به اینكه شركت های وارد كننده ای كه در بازار دارو اختلال ایجاد می كنند، شركت های رسمی نیستند، اظهار داشت: اگر هم جزو شركت های رسمی باشند، ما باید گزارش تخلفات شان را از مراجع امنیتی و اطلاعاتی دریافت نماییم. این درحالیست كه تابحال هیچ گزارشی از این مساله برای ما ارسال نشده است، اما اگر شركتی باشد كه با سازمان غذا و دارو كار می كند و تخلف هم انجام می دهد، اگر به ما معرفی شود، بلافاصله اقدام و برخورد می نماییم، اما تابحال چنین گزارشی نداشتیم.

سیاست پشتیبانی از داروی تولید داخل و تمنای مصرف داروی خارجی
وی با اشاره به اینكه هم اكنون تضاد منافع شدیدی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد، اظهار نمود: ما باید به دنبال ریشه های بازار غیر رسمی دارو بگردیم. باید توجه كرد كه ارز دولتی كه به حوزه دارو و تجهیزات پزشكی اختصاص داده می شود، حدود سه تا سه و نیم میلیارد دلار است. از طرفی سیاست بالادستیِ حوزه وزارتی و خصوصاً شخص وزیر بهداشت این است كه ما باید از تولید داخلی حمایت نماییم.
مهرعلیان افزود: زمانی كه از داروی تولید داخل حمایت می نماییم، مجبور هستیم كه ورود داروهای خارجی را كه در سنوات گذشته وارد كشور می شدند محدود یا متوقف نماییم. حال این داروهای وارداتی مشتری های خاص خودرا پیدا كرده بودند و پزشك بعنوان تجویز كننده، بیمار بعنوان مصرف كننده و داروخانه بعنوان نسخه پیچ در گذشته این داروی وارداتی را استفاده می كردند. حال وقتی واردات این دارو ها محدود می شود، همچنان قسمتی از بازار تمنای مصرف آنها را دارند و این مساله موجب می شود كه بازاری تحت عنوان بازار سیاه دارو ایجاد شود.

خلاء نسخه نویسی الكترونیك در كشور
مهرعلیان با اشاره به اینكه ما باید به دنبال منافذ نشت دارو و ایجاد بازار سیاه بگردیم، اظهار داشت: آنچه كه نظام سلامت از آن رنج می برد این است كه ما نظام نسخه نویسی و نسخه پیچی الكترونیك را در كشور نداریم. با اقداماتی نظیر ایجاد پرونده الكترونیك سلامت و نسخه نویسی الكترونیك كه هم اكنون در وزارت بهداشت در حال انجام می باشد، می توانیم این مساله را كاملاً ریشه كن نماییم. در بستری به نام نظام نسخه نویسی الكترونیك سلامت، پزشك نسخه را به صورت الكترونیكی امضا می كند و نسخه به صورت الكترونیكی ارسال می شود و از تمام این مفاسد جلوگیری می شود.

چه كسی مسوول رصد بازار غیررسمی دارو است؟
وی اشاره كرد: ما به هیچ وجه نمی خواهیم بگوییم كه بازار سیاه دارو وجود ندارد یا كم اهمیت است، بلكه معتقدیم این بازار وجود دارد و با وجود اینكه بازاری كوچك است، اما بی اهمیت نیست. در عین حال ما نگفتیم كه زنجیره دارو در بازار را رصد نمی نماییم، بلكه آنرا رصد می نماییم، اما نمی توانیم بازار غیررسمی را كه شكل گرفته است، رصد نماییم و در حوزه ما نیست.

رصد ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه
وی كه در یك برنامه خبری تلویزیونی صحبت می كرد، افزود: سازمان غذا و دارو یك محصول را بطور كامل رصد می كند و سامانه هایمان به این سمت پیش می روند كه داروهایمان را بطور كامل رصد نماییم. هم اكنون ۴۵۰ قلم داروی پرهزینه را تا رسیدن به دست مصرف كننده نهایی رصد می نماییم. اگر رصد نمی كردیم بازار غیر رسمی خیلی بزرگتر از چیزی بود كه هم اكنون وجود دارد. نظارت ما موجب كوچك شدن این بازار شده است.
مهرعلیان درباره سامانه های نظارتی سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: ما بطور كامل این اقدامات را پیش می بریم و برنامه مان این است كه تا آخر سال تمام جریان دارو از شركت های پخش به داروخانه ها، بطور كامل در سامانه تیتك رصد شود و در فاز دوم، حركت دارو را از داروخانه به سمت مصرف كننده رصد خواهیم كرد. بدین سبب تلاش می نماییم كه در سال ۹۸، بتوانیم كلیه تراكنش های دارویی را از شركت های پخش به داروخانه ها رصد نماییم تا نظارت مان را در این عرصه دقیق تر نماییم. ضمانت اجرایی این كار هم احساس نیاز سازمان و سیاست های بالادستی است.

مردم به داروی ایرانی اعتماد كنند
مهرعلیان اشاره كرد: به جهت اینكه بتوانیم این بازار را از بین ببریم، هم پزشكان باید داروهایی را تجویز كنند كه در حوزه لیست دارویی كشور است، داروخانه ها هم باید آنها را تهیه كنند. مردم هم باید به تولید داخلی اعتماد كنند تا چنین بازاری ایجاد نشود. ما باید بتوانیم سه رفتار نسخه نویسی و نسخه پیچی الكترونیك و مصرف دارو را درست نماییم تا این بازار درست شود.
منبع:

1398/06/12
14:37:37
5.0 / 5
4088
تگهای خبر: بازار , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک