اپتیک optlab
پژوهشگران آمریكایی:

گوگل پزشك نیست!

گوگل پزشك نیست! اپتیك: بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی نشان میدهد كه جستجوی نشانه های بیماری در گوگل، در خیلی از موارد به تشخیص نادرست و نگرانی منجر می شود.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بررسی های پژوهشگران آمریكایی نشان می دهند كه از هر پنج نفر، دو نفر بعد از مراجعه به گوگل، خودرا مبتلا به بیماری های وخیم می پندارند.
این بررسی كه روی دو هزار نفر آمریكایی انجام شده نشان میدهد كه ۴۳ درصد داوطلبان، با جستجوی نشانه های بیماری در گوگل، به این باور می رسند كه به بیماری جدی و خطرناكی مبتلا هستند.
در این بررسی مشخص شد كه ۶۵ نفر از داوطلبان، از اینترنت برای تشخیص بیماری استفاده می كنند؛ در صورتیكه ممكنست اینترنت، نتایجی متفاوت با مشكل آنها نشان دهد كه حادتر و خطرناك تر نیز باشند.
۷۴ درصد كسانی كه به جست و جو در اینترنت پرداخته بودند، اظهار داشتند كه جستجو در مورد نشانه های بیماری، بیشتر از اینكه به كنترل اضطراب كمك نماید، آنها را درباره سلامتی خود نگران كرده است. دلیل این نگرانی، پاسخ هایی است كه در حوزه پزشكی از طرف گوگل عنوان می شوند و در بیشتر مواقع، كمتر از ۴۰ درصد مورد اطمینان هستند.
پژوهشگران دریافتند كه جستجو در اینترنت، اولین انتخاب همه داوطلبان نیست و نیمی از آنها ترجیح می دهند كه ابتدا به پزشك بازگشت كنند اما حدود ۲۶ درصد داوطلبان كه با سفارش های اینترنتی نجات یافته اند، از دیدن پزشك خودداری می كنند. قسمتی از این خودداری، به خاطر هزینه درمان، بخشی به خاطر باور نداشتن به پزشكان و بخش دیگری نیز به خاطر نداشتن زمان كافی است. پژوهشگران در این بررسی، عوامل دیگری را نیز برای خودداری از مراجعه به پزشك مشخص كردند كه توضیح بهتر، هزینه كمتر و برنامه ریزی بهتر را در بر می گیرد.
دكتر "رابرت موردكین"(Robert Mordkin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این بررسی نشان میدهد كه شمار بالایی از مردم، با نشانه های منفی زندگی می كنند كه درك درستی از آنها ندارند. خیلی از این نشانه ها، مربوط به بیماری تیروئید هستند.
وی ادامه داد: بااینكه كسب اطلاعات، كار درستی است اما باید به اهمیت آزمایش های واقعی نیز توجه داشت. حقیقت این است كه بیشتر از نیمی از بزرگسالان برای كسب اطلاع در مورد نشانه هایی كه در خود می بینند، به گوگل بازگشت می كنند؛ در صورتیكه مراجعه به پزشك با وجود نیاز به زمان و هزینه می تواند به بررسی و مدیریت بهتر سلامتی كمك نماید.
منبع:

1398/08/18
14:56:23
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک