اپتیک optlab

احتمال حمله بیولوژیك بودن كرونا

احتمال حمله بیولوژیك بودن كرونا به گزارش اپتیك مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا ضمن اشاره به تدابیر انجام شده جهت درمان بیماران كرونا و جلوگیری از اشاعه بیشتر از پیش بیماری در كشور، در عین حال از احتمال حمله بیولوژیك بودن این ویروس بخصوص خاص ژن ملت ایران اطلاع داد و تاكید كرد كه مطالعات در این حوزه در حال انجام می باشد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، سردار فتحیان در ارتباطی ویدئو كنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به مسئولیت خود در مدیریت و هماهنگی دستگاه های اجرایی در ستاد مقابله با كرونا به اقدامات انجام شده جهت ایجاد قرارگاهی به این منظور طی مدت ۱۷ روز اشاره نمود و اظهار داشت: این قرارگاه با حضور همه دستگاه هایی كه می توانستند در این عرصه كمك كنند، تشكیل شد؛ همچون معاونت های مختلف وزارت بهداشت، نیروهای مسلح، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان های مردم نهاد، قوه قضاییه و....
وی ادامه داد: در بحران ها وحوادث بزرگ و سخت یكی از مهمترین موضوعات بحث هماهنگی است و بدین منظور قرارگاهی تشكیل شد تا هماهنگی بین بخشی را ایجاد كند. با مدد گرفتن از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نام این قرارگاه را شهید حاج قاسم سلیمانی گذاشتیم تا از روح ایشان مدد گرفته و از الگوی مدیریت وی هم درس بگیریم تا شاید سربازی باشیم برای ملت عزیز ایران.
درمان بیماران كرونا در ۸۷۵ بیمارستان كشور
سردار فتحیان افزود: هم اكنون بیشتر از ۱۱۰ هزار پزشك و پرستار در تعداد زیادی از مراكز درمانی مشغول عرضه خدمت به بیماران هستند و هم اكنون ۸۷۵ بیمارستان در جغرافیای ایران درگیر مقابله با كرونا هستند و به پرستاران، پزشكان و كادر درمانی در این مراكز خدا قوت می گوییم.
وی ادامه داد: همینطور بیشتر از ۱۵۰ هزار نفر كادر پزشكی در مراكز جامع سلامت در سراسر كشور و در خانه های بهداشت روستاها و شهرها در حال غربالگری این بیماری و عرضه خدمت به مردم هستند و به شكلی سربازان خط مقدم مقابله با این بیماری خطرناك، كادر بهداشتی هستند كه به آنها خداقوت می گوییم.
بیشتر از ۵۰ بیمارستان نیروهای مسلح در خدمت بیماران كرونا
وی درباره اقدامات انجام شده از جانب نیروهای مسلح برای مقابله با بیماری كرونا اضافه كرد: مجموعه نیروهای مسلح با تدبیر خردمندانه مقام معظم رهبری از حدود ۱۰ روز پیش قرارگاه بهداشت و درمان امام رضا (ع) تحت فرماندهی سرلشكر باقری را تشكیل دادند و هماهنگ با دستگاه سلامت كشور و شخص وزیر بهداشت امور بهداشت و درمان را حمایت و پشتیبانی می كنند. در این راستا بیشتر از ۵۰ بیمارستان نیروهای مسلح هم در خدمت بیماران كرونا قرار گرفته اند.
ایجاد ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی برای بیماران كرونا
سردار فتحیان همینطور اظهار داشت: با حكم وزیر بهداشت فضاهایی بعنوان پسابیمارستان در نظر گرفته شد كه به این منظور مقرر شد ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی برای بیماران كرونا برپا شود. همینطور از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در عرصه تولید امكانات حفاظت فردی، مواد ضدعفونی كننده و همینطور راه اندازی سامانه ۴۰۳۰ كه در هماهنگی كامل با وزارت بهداشت انجام شده است قدردانی می شود. بنیاد مستضعفان، هلال احمر و سایر دستگاه ها هم اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند كه از آنها هم قدردانی می نماییم.
وی با اشاره به فعالیت ۶۴ دانشگاه علوم پزشكی در سراسر كشور كه مدیریت و فرماندهی مقابله با كرونا را در سطح استان ها بر عهده دارند اظهار داشت: استانداری ها و فرمانداری ها هم هماهنگ با نظام سلامت كشور حركت می كنند. گروه های جهادی هم در این حوزه فعال شده اند كه جای تقدیر و تشكر دارد. آنچه وظیفه مردم است آن است كه پیشگیری را جدی بگیرند و در منزل بمانند. من بعنوان سرباز نظام وظیفه خود می دانم از مردم ایران بابت همكاری هوشمندانه در مدیریت بیماری تشكر كنم. بخصوص آنها كه مسافرت نرفتند و رفت و آمدها را كاهش دادند. امیدواریم سایرین هم بیشتر از گذشته این ویروس را جدی بگیرند چون كه هدف این ویروس همه جغرافیا و همه جمعیت است. ازاین رو همه مردم باید از خود مراقبت كنند.
وی با درود بر روان شهدای خدمت در عرصه مقابله با كرونا، در پاسخ به سوالی درباره نحوه عرضه خدمات به بیماران كرونا در بیمارستان های نیروهای مسلح و تعرفه های دریافت شده از این بیماران اظهار داشت: بیمارستان های نیروهای مسلح هم در سامانه بیمارستان های وزارت بهداشت قرار گرفته اند و مطابق خدمات بیمارستان های دولتی، خدمات شان را عرضه می دهند. در مجموع همان تعرفه ای كه در بیمارستان های وزارت بهداشت اعمال می شود، در بیمارستان های نیروهای مسلح هم اجرا می شود.
سردار فتحیان در پاسخ به سوالی درباره برنامه های در نظر گرفته شده برای خلوت كردن شهرها و خیابان ها اظهار داشت: نیروهای مسلح مطابق سیاست های ستاد ملی مقابله با كرونا و دولت حركت می كند و همراهی لازم را در این حوزه دارد.
احتمال حمله بیولوژیك بودن كروناویروس
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله بیولوژیك بودن این ویروس اظهار داشت: دانشمندان و متخصصان ما در حال بررسی هستند؛ هم در حوزه های پزشكی و علمی و هم در حوزه های امنیتی و اطلاعاتی. به محض آنكه اطلاعات علمی و متقن داشته باشیم آنرا اعلام می نماییم اما شواهد نشان داده است كه امكان دارد این ویروس حمله بیولوژیك باشد و حتی ویروسی خاص ژن ملت ایران باشد. اما این ها احتمالاتی است كه باید مطالعات علمی و متقن در مورد آن كامل شود. در مجموع هنوز به سند محكمی در این حوزه نرسیده ایم اما در بخش های مربوطه به خودش باید آنرا جدی بگیریم.
ایجاد 20 مركز نقاهتگاهی در نقاط قرمز كرونا
سردار فتحیان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مراكز نقاهتگاهی ویژه بیماران كرونا اظهار داشت: نقاهتگاه ها بعنوان فضاهای پسابیمارستان تعریف شده اند. این مراكز فعلا در 20 نقطه كه عموما مراكز استان هایی هستند كه به لحاظ این بیماری نقاط قرمز محسوب می شوند، آماده عرضه خدمت شده اند. این نقاهتگاه ها با مشاركت دستگاه های مختلف همچون هلال احمر و همینطور آحاد مردم مهیا شده است.
فعلا اپیدمی كرونا در پادگان ها نداریم
وی در پاسخ به سوالی درباره بحث بهداشت و جلوگیری از كرونا در پادگان ها به ایسنا اظهار داشت: در همان روزهای اول اعلام این بیماری یكی از تلاشهای اصلی نیروهای مسلح فعال شدن بحث پیشگیری و بهداشت در پادگان ها بود. بدین منظور تا حد امكان تجمعات به حداقل كاهش پیدا كرد و بحث آموزش های طولی یا تعطیل شده و یا كاهش یافته است.
سردار فتحیان با اشاره به طرح امام رضا (ع) در پادگان ها از چندین سال قبل كه به بحث بهداشت در این محیط ها می پردازد، اظهار داشت: به دنبال اقدامات انجام شده تا این لحظه آماری از اپیدمی كرونا در پادگان ها اعلام نشده است.
70 درصد تخت های بیمارستانی نیروهای مسلح در خدمت بیماران كرونا
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت های نیروهای مسلح در كمك به مبحث مقابله با كرونا در كشور اظهار داشت: 70 درصد تخت های بیمارستانی نیروهای مسلح به بیماران كرونا اختصاص یافته است، به این منظور 4000 تخت از 6000 تخت بیمارستانی در نیروهای مسلح در حال عرضه خدمت به این بیماران هستند و تابحال بیشتر از 6000 بیمار مبتلا به كرونا در این بیمارستان ها خدمات لازم را دریافت كرده اند كه البته 50 تا 60 درصد این افراد مردم عادی بوده اند. در مراكز پیش بیمارستانی هم با سوالاتی كه از معاونت بهداشت وزارت بهداشت داشتیم و كمبودها را جویا شدیم، 1000 واحد درمانگاه با پزشك و نیروهای بهداشتی آماده شدند تا كسری ها را جبران كرده و در غربالگری ها عرضه خدمت داشته باشند. تابحال 478 گروه از این نیروها بكارگیری شدند. همینطور حدودا بخش زیادی از موارد در رابطه با بهداشت محیط، سمپاشی ها و گندزدایی ها در سراسر كشور هماهنگ با دستورالعمل ها و پروتكل های وزارت بهداشت انجام می شود.
سه میلیون نفر از مناطق آلوده به كرونا سفر كرده اند
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره رصد معابر و خیابان ها اظهار داشت: گزارشات از همكاریهای بخش های مختلف خوب بوده است اما باید اظهار داشت كه بیشتر از سه میلیون نفر هم از مناطق آلوده به این ویروس به جاهای مختلف سفر كرده اند كه این مورد در كند كردن و مهار بیماری كمكی نخواهد كرد و امكان دارد مشكلات بیشتری را بوجود آورد. از مردم عزیزمان می خواهیم كه رعایت نمایند و سفرها را به حداقل كاهش دهند. البته دستگاه های مختلف هم وظیفه دارند موارد را كنترل كنند. فضای عمومی كشور حدودا قابل قبول است. مداخلات ما هم متوسط و هوشمندانه است و هر چند كه همكاری ها خوب بوده اما امیدواریم با افزایش همكاری ها در سراسر كشور بتوانیم این بیماری را ریشه كن نماییم.
او همینطور در پاسخ به این سؤال كه اگر مسجل شود كه این ویروس حمله بیولوژیك بوده، اقدام ایران چه خواهد بود؟ اضافه كرد: طرح های زیادی در مجموعه نیروهای مسلح در حال انجام می باشد كه خود دوستان در نیروهای مسلح حتما اطلاع رسانی خواهند داشت.
سردار فتحیان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره چگونگی قرنطینه در ایران و مقایسه آن با برخی كشورهای دیگر اظهار داشت: آنچه كه در ستاد ملی مبارزه با كرونا مد نظر بود، قرنطینه منطقه ای و لوكال است كه برای نقاط آلوده قرمز لحاظ شده است و به اطلاع مردم هم رسیده است. شیوه ما در این حوزه مدل بومی شده خودمان است و از نظردانشمندان و متخصصان خودمان بهره مند می شویم. نمی گردد در مقابله با این ویروس نسخه واحدی برای جهان پیش بینی نمود. هر كشور و هر شهری نسخه خاص خودش را دارد.
آمادگی نیروهای مسلح برای برگزاری بیشتر از 20 بیمارستان سیار
سردار فتحیان در پاسخ به سوالی درباره توانمندی نیروهای مسلح در برقراری بیمارستان های سیار اظهار داشت: مجموعه سلامت كشور در صورت نیاز می تواند از ظرفیت بیمارستان های سیار در مجموعه نیروهای مسلح استفاده نماید. این ظرفیت بعنوان ظرفیت های یدكی مهیاست و نیروهای مسلح می تواند بیشتر از 20 بیمارستان سیار را آماده كرده و در لحظه در خدمت نظام سلامت قرار دهد. هر موقع وزارت بهداشت درخواستی در این حوزه داشته باشد بلافاصله اجابت خواهد شد. همان گونه كه بنا به درخواست وزیر بهداشت بلافاصله بیمارستان صحرایی در بابل مستقر شد در این حوزه ظرفیت بسیار خوبی داریم. در مجموع هر 50 بیمارستان نیروهای مسلح قادرند یك بیمارستان سیار را هم به انجام برسانند.
او همینطور درباره تولید محلول های ضدعفونی و ماسك در مجموعه نیروهای مسلح اظهار داشت: در جلسه قرارگاه امام رضا (ع) با وزیر دفاع، گزارش افزایش ظرفیت محلول های ضدعفونی از 20 هزار لیتر به 100 هزار لیتر داده شد و همینطور در زمینه تولید ماسك N95 هم افزایش خوبی را شاهد می باشیم. در حوزه كیت های تشخیص كرونا هم این كیت ها در وزارت دفاع در حال تولید و ارزیابی انستیتوپاستور است. جهاد دانشگاهی هم حركت خوبی در تأمین این كیت ها آغاز كرده است. شركت های دانش بنیان و بخش خصوصی هم اقدامات خوبی در این عرصه انجام داده اند كه امیدواریم در ایام آینده اخبار خوب آنرا شاهد باشیم.
گزارش قابل توجهی از آلودگی كرونا در زندان ها نداریم
سردار فتحیان در بخش پایانی صحبت های خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت بهداشت زندان ها اظهار داشت: رئیس قوه قضاییه در این حوزه تدبیر خوبی در نظر گرفتند و همچون آنها مرخصی دادن به بعضی از زندانی ها است كه گزارش آن هم رسانه ای شده است. در ارتباط با سایر زندانی ها هم مراقبت های بهداشتی به خوبی انجام می شود و امكانات مورد نیاز تدارك دیده شده است. در مجموع تابحال گزارش قابل توجهی از آلودگی به این ویروس در زندان ها نداشته ایم.1399/01/04
15:52:47
5.0 / 5
3719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک