اپتیک optlab
مهر خبر می دهد

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا به گزارش اپتیك فرهنگستان پزشكی با عنایت به شیوع كرونا و فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، طی نامه مشورتی به دفتر مراجع تقلید، شرایط روزه داری در این ایام را شرح داد.


به گزارش اپتیك به نقل از مهر، فرهنگستان علوم پزشكی با عنایت به شیوع كرونا و فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، طی نامه ای خطاب به دفاتر آیات عظام و برخی مسئولین مربوطه نظریه پزشكی روزه داری در شرایط بحران كرونا را شرح داد. متن این نامه به شرح زیر است: «سلام علیكم با احترام، مبحث روزه داری در بحران ویروس كرونا در جلسه ای با حضور اساتید متدین دانشگاه ها از تخصص ها و فوق تخصص های مختلف و با مشاركت حجت الاسلام فلاح زاده رئیس مؤسسه مبحث شناسی فقهی در محل فرهنگستان علوم پزشكی مورد بحث قرار گرفت و جمع بندی نظرات بعد از مشورت با وزیر محترم بهداشت و بعضی از مسئولین محترم ستاد مبارزه با كرونا و تأیید آنان به پیوست جهت استحضار و هر گونه اقدام مقتضی تقدیم می شود.
روزه داری ماه مبارك رمضان یكی از اركان پنجگانه اسلام است كه با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تكامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است. امسال علاوه بر بیماران و مسافرینی كه از روزه داری معذورند، با عنایت به بحران ویروس كرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه داری ماه مبارك رمضان مطرح می شوند كه پرداختن به آنها برای امت اسلامی كشور عزیزمان ضروری می باشد.
لازم به ذكر است تبعیت محض از سفارش های ستاد مبارزه با بیماری كرونا لازم و ضروری می باشد. پزشكان متفق القول هستند كه نخوردن غذا به صورت متناوب مانند روزه داری اسلامی نه تنها عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی كند بلكه سبب تقویت ایمنی بدن، كاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واكنش بدن در موارد استرس می شود بنابراین كلیه افراد سالم كمتر از ۶۵ سال با رعایت موارد زیر می توانند روزه بگیرند:
۱- رعایت كلیه سفارش های بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلاء به ویروس كرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مكرر دست ها، پرهیز از نزدیك شدن به بیماران كرونایی
۲- نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر
۳- استفاده از نیولایزر و یا جوشاندن آب در ظروف در باز به منظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل
۴- كاهش مصرف چای و قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر
۵-پ پرهیز از محیط های گرم و خشك
در افراد سالمند (۶۵ سال و بیشتر) عوامل مساعدكننده ابتلاء به بیماری كرونا بخصوص دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های مزمن ریوی شایع می باشند و درصد قابل توجهی از سالمندان به دلیل كمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماری ها در خود بی خبر اند. از سوی دیگر بر مبنای شناخت كنونی ما از ویروس كرونا به نظر می رسد كه افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نظیر فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان و یا دیابت بیشتر از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند. نظر به اینكه در افراد مسن ابتلاء به این ویروس امكان دارد سبب نوع شدید بیماری شود بنابراین با احتمال ضرر برای آنها، سفارش می شود در صورتیكه دسترسی به پزشك ندارند علاوه بر رعایت سفارش های بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلاء به ویروس كرونا آنهایی كه مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا بعد از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینكه با نظر پزشك متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.
افراد گرفتار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط هم در فاصله گذاری ها و رعایت سفارش های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعدكننده عمده برای ابتلاء به ویروس كرونا است و بنابراین سفارش می شود فقط آن گروه بیماران دیابتی مبادرت به روزه داری نمایند كه سن كمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیك پزشك باشند (با رژیم غذایی با متفورمین، آكاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها (DDP-۴) بوده قند خون ناشتای كمتر از ۱۴۰ میلی گرم در سی لیتر و یا هموگلوبولین A۱c كمتر از ۷ دارند) آموزش پذیر و متعهد به پایش قند خون هستند و اصول حفاظتی و پیشگیری سفارش شده ستاد بحران كرونای كشوری را به دقت رعایت می نمایند.
بیماران گرفتار فشار خون در صورتی روزه بگیرند كه فشار خون آنها در كنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیك) كمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پایین (دیاستولیك) كمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.
بیمارانی كه پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.
در بیمارانی كه مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است روزه د رأی در شرایط بحران ویروس كرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشك متخصص اقدام نمایند.
در مورد بیمارانی كه مبتلا به ویروس كرونا شده و بهبود یافته اند سفارش می شود حداقل تا ۶ هفته مبادرت به روزه داری نكنند.
سید علیرضا مرندی
رئیس فرهنگستان علوم پزشكی»

1399/01/26
18:49:24
5.0 / 5
2912
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک