اپتیک optlab
معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

ایران همچنان در موج اول كرونا

ایران همچنان در موج اول كرونا اپتیك: معاون بهداشت وزارت بهداشت بر ضرورت استفاده از ماسك و همین طور الزامی شدن آن در تجمعات، اماكن سربسته و فضاهای حمل و نقل عمومی تاكید و وضعیت تخت های بستری ویژه كرونا در بیمارستان ها را تشریح نمود.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در نشستی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران از استودیو سلامت وزارت بهداشت، در توضیح اهمیت استفاده از ماسک جهت کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا، اظهار داشت: مهم ترین نکته ای که حالا دنیا و همین طور کشور ما با آن روبروست، بازگشایی مشاغل، اصناف و مباحث در رابطه با رونق اقتصادیست.
وی اشاره کرد: کارشناسان دنیا این اصل را پذیرفته اند که نمی توان به مدت طولانی همه مشاغل را تعطیل کرد؛ این مساله شدنی نیست هم از نظر روال عادی زندگی هم از نظر اقتصادی و اجتماعی و روحی و روانی. بدین سبب راهی که همه کارشناسان دنیا به آن رسیده اند و ما نیز آنرا پیش گرفته ایم این است که مهم ترین راه برای اطمینان از عدم انتقال بیماری و قطع زنجیره ویروس و به عبارت دیگر کاهش انتقال بیماری، استفاده از ماسک است و همه باید آنرا جدی بگیرند.
لزوم الزامی شدن ماسک در تجمعات و فضاهای سربستهرییسی با اعلان اینکه استفاده از ماسک در اجتماعات، مکان های سرپوشیده و وسایل حمل و نقل عمومی در کشورها در حال الزامی شدن است، اضافه کرد: لازم است که استفاده از ماسک الزامی شود. من اعتقادم بر آن است که با تکیه و همکاری مردم اگر از ماسک استفاده شود، به ویژه در مکان های سربسته و تجمعات، می توانیم خطر انتقال بیماری را بسیار کاهش دهیم.
معاون وزیر بهداشت، استفاده از ماسک را نوعی احترام به حقوق شهروندی و محافظت از دیگران خواند و اظهار داشت: این مساله باید ترویج شود. به ویژه تاکید می کنم در فضاهای سربسته استفاده از ماسک مهم می باشد. این قدر که بر استفاده از ماسک تاکید دارم بر استفاده از دستکش تاکید نمی کنم. در مجموع ماسک و رعایت فاصله دو متری کاهش خطر انتقال بیماری را به دنبال دارد.
وی درباره نوع ماسک ها نیز توضیح داد: هر نوع ماسکی می تواند موجب کاهش انتقال بیماری شود؛ یک پارچه ساده یا چند لایه دستمال کاغذی و پوشاندن دهان و بینی با آن می تواند بسیار کمک کننده باشد. بدین سبب نیازی نیست سراغ ماسک های پیچیده و گران برویم. یک پارچه معمولی با قابلیت شست وشو، اتو و ضدعفونی کردن می تواند کمک کننده باشد و می توان این ماسک ها در خانه و تحت عنوان ماسک خانگی تهیه کرد.
وضعیت مطلوب در تخت های ویژه و بستری کروناوی همین طور در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت تخت های بستری و تجهیزات بیمارستانی باتوجه به افزایش مراجعات و بستری بیمارستانی کووید-۱۹ در کشور اظهار داشت: خوشبختانه از نظر تخت های ویژه و بستری وضعیت مطلوبی داریم و به هیچ وجه در وضعیت بحرانی کمبود نیستیم. البته در بعضی از استانها که حالا استان های درگیر این بیماری هستند، ممکنست درصد بالایی از تخت ها اشغال شده باشد، اما این به معنای آن نیست که آنجا تخت کمبود دارد.
رییسی افزود: ضمن آنکه برنامه وزارت بهداشت آن است که اگر در استانی کمبود تختی ایجاد شود، پیش از رخداد کمبود، حتما از ذخیره مرکزی امکانات را به آنجا گسیل نماییم. کما اینکه تا کنون نیز در هیچ کجای کشور چیزی به نام کمبود تخت نداشته ایم.
وی درباره تجهیزات تنفسی به ویژه دستگاه های ونتیلاتور نیز اظهار داشت: همانطور که می دانید طی این مدت حدودا سه چهار ماه، نه فقط نیاز به واردات ونتیلاتور نداریم، بلکه مازاد هم تولید می شود و بعضی از آنها اجازه صادرات هم گرفته اند. مهم ترین ابزار برای بیماری های تنفسی، دستگاه کمک تنفسی، تخت ویژه و مراقبت ویژه است. در مجموع از نظر تجهیزات نیز هیچ کمبودی در کشور نداریم.

وضعیت نیروی انسانی در بخش های کرونامعاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره نیروی انسانی در بخش های کرونا، اظهار داشت: در رابطه با نیروی انسانی که مهم تر و کاراتر از تجهیزات است، باید بگویم که نیروی آموزش دیده و دوره دیده بسیار اهمیت دارد. علل کمبود نیروی انسانی در این وضعیت باید دقیق تر نگریسته شود. بعنوان مثال یک بیمارستان ۴۰۰ تخته را در نظر بگیرید، این بیمارستان از قبل کار می کرده و پرستار و نیروی انسانی داشته، اما کمبود کنونی نیروی انسانی آن آیا به سبب افزایش تخت بیمارستانی است؟ در پاسخ باید اظهار داشت که درصد کمی شامل این مساله می شوند و این مبحث توجیه کمبود نیرو را نمی کند.
وی در این زمینه اضافه کرد: در بیمارستان ها بعضی از بخش ها را تنها به بیماری کرونا اختصاص دادیم که قاعدتا این بخش ها پرستار ویژه خودرا می طلبند. بعضی از بخش ها نیز تخت های ویژه دارند که این بخش ها نیز پرستارهای ویژه خودرا می طلبند. نکته دیگر هم درگیری خود همکاران ما در بعضی از بیمارستان ها با کروناست که حداقل دو هفته را اجبارا باید از فیلد بیمارستان بیرون بروند و پس از بهبودی به محیط کار بازگردند.
رییسی اظهار داشت: مجموعه این موارد سبب شده کمبودهایی ایجاد شود و برای به کارگیری پرستاران فراخوان دهند. البته بطور مزمن نسبت پرستار به تخت در همه جای کشور معمولا از قبل هم کمبود وجود داشته است. در این شرایط ویژه هم که همکاران ما در بیمارستان ها فرسایش و خستگی پیدا کرده اند و بعضی از پرستاران فعال در بخش های کرونا حتی تا همین اواخر نیز، زمان استراحت شان را هم در بیمارستان می مانند. این همکاران ساعی سختگوش و ایثارگر در سراسر کشور سبب شده اند دراین زمینه موفق باشیم.
سرانجام وعده استخدام پرستاران ۸۹ روزهوی در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت بکارگیری پرستارهای ۸۹ روزه که قرار بود در مجوزهای جدید، استخدام و بکارگیری شوند، اظهار داشت: در رابطه با پرستاران ۸۹ روزه نیز در جریانم برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته که به کارگیری طولانی مدت شوند و مجوزهایی برای استخدام آنها در دانشگاه ها ستاندن شده است.
چرا از تخت های نقاهتگاهی کرونا استقبال نشد؟ معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره وضعیت تخت های نقاهتگاهی ویژه کرونا نیز اظهار داشت: با توجه به این که خوشبختانه تعداد تخت های بیمارستانی مان خوب بود، از نقاهتگاه ها استفاده آنچنانی نشد و خیلی از افراد ایزوله خانگی را ترجیح دادند و بسیاری هم در بیمارستان ها ماندند و بعد از بهبودی به منزل رفتند.
نقاهتگاه ها بعنوان پشتیبان همچنان باید باشندوی در عین حال اشاره کرد: اما همچنان اعتقاد داریم تخت های نقاهتگاه بعنوان پشتیبان باید وجود داشته باشند؛ چونکه این بیماری چندان قابل پیش بینی نیست و البته بعضی از استانها نیز از نقاهتگاه ها استفاده کردند.
وی همین طور اظهار داشت: نکته بعدی که نباید فراموش کرد بحث غربالگری سرپایی کووید-۱۹ است؛ بطوریکه خیلی از افراد به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه نموده، تست دادند و افراد علامت دار تحت درمان سرپایی قرار گرفتند. این مساله به کاهش بار بیمارستان ها بسیار کمک کرد. اگر این غربالگری نبود میزان بستری در خیلی از بیمارستان ها دو تا سه برابر افزایش می یافت.
ایران همچنان در موج اول کرونامعاون وزیر بهداشت همین طور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره برخی اظهارات در خصوص بروز موج دوم بیماری در کشور، اظهار داشت: موقعی که صحبت از موج یا شیوع مجدد بیماری می شود باید بدانیم که هر موجی یک بازوی بالا رونده دارد تا به یک قله می رسد و بعد از آن یک بازوی پایین رونده دارد. زمانی از موج دوم صحبت می نماییم که این اتفاق رخ دهد. فعلا چنین اتفاقی در سطح کشور و استانها نیفتاده است و امیدوار هم هستیم که نیفتد. در مجموع خوشبختانه فعلا گرفتار موج دوم در استانها نشده ایم.

لزوم ساماندهی کودکان زباله گردرئیسی درباره نظر شهرداری پیرامون جمع آوری و ساماندهی کودکان زباله گرد، اظهار داشت: این اقدام حداقلی ترین کاری است که می توان برای جلوگیری از زنجیره انتقال بیماری کرونا انجام داد. البته که ما آرزو می کردیم کاش اصلا کودک زباله گردی نداشتیم. اینکه ساماندهی این کودکان چه تاثیراتی در بیماری کووید۱۹ خواهد داشت از بدیهیات است.
چرا این روزها مردم کرونا را کمتر جدی می گیرند؟ وی درباب عادی انگاری ویروس از طرف مردم، بیان کرد: در این مورد چند نکته مهم است؛ اول آنکه برخی مردم نسبت به ماه های اسفند و فروردین کمتر کرونا را جدی می گیرند، مردم مدت ها است تلوزیون را که روشن می کنند با اخبار کرونا روبرو می شوند و شاید از این مساله خسته شده و یا به آن عادت کرده باشند. البته در استان هایی که حالا در شرایط قرمز قرار دارند مانند خوزستان که مردم می بینند اقوام و آشنایان شان به بیماری مبتلا می شوند و حتی جان خودرا از دست می دهند، موضوع جدی تر گرفته می شود. علاوه بر اقدامات نظارتی بر اجرای پروتکل ها مردم هم باید به یکدیگر نکات بهداشتی را تذکر دهند.
کار سخت وزارت بهداشت در پاییزوی اضافه کرد: در پاییز که کرونا و آنفلوآنزای فصلی همزمان می شوند باردیگر کار ما سخت خواهد شد؛ چونکه آنفلوآنزا و کووید۱۹ علایم مشترک دارند و حتی کار تشخیص نیز سخت خواهد شد. در مورد اطلاع رسانی درباره کرونا هم فکر می کنم باید طرحی نو در اندازیم و با کمک اصحاب رسانه به این فکر نماییم که نحوه اطلاع رسانی در مورد بیماری کرونا را تغییر دهیم تا مردم را حساس نماییم.
افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، اعمال قانون شوندمعاون وزیر بهداشت اضافه کرد: البته کنار همه اینها نمی توان از اعمال قانون هم غافل بود؛ تا جایی که امر به معروف جواب می دهد باید با فردی که پروتکل بهداشتی را رعایت نمی کند برخورد شود. اما این سفارش اخلاقی هم تا جایی جواب می دهد و پس از آن باید به سمت اعمال قانون حرکت کرد.
معاون وزیر بهداشت درباره تصمیمات برای نحوه فعالیت هیئت ها در ماه محرم نیز اظهار داشت: ما اعلام نموده ایم که تجمعات می تواند خطر انتقال کرونا ار افزایش دهد. تصمیم گیری در مورد هیئت ها نیز باید انجام شده و به اطلاع مردم برسد.
دستکش در رستوران ها ممنوعوی در پاسخ به سوالی درباره تبلیغ دستمال های نانو که ادعا می شود می توانند دست ها یا سطوح را به مدت زیادی ضدعفونی نگه دارند، اظهار نمود: باید تمام سطوح را آلوده در نظر بگیریم، مگر آنکه خلافش ثابت شود؛ این مساله موجب می شود که مدام به فکر شست و شوی دست ها باشیم و فکر نکنیم نقطه ای طولانی مدت می تواند عاری از ویروس باشد. در امتداد تاکید بر شست و شوی دست ها حتی دستور داده ام به رستوران ها ابلاغ شود هیچ کس دستکش دستش نکند تا مدام دستان خودرا بشوید.
وی اضافه کرد: در مورد اینکه چند درصد کشور درگیر کرونا شده است نمی توان یک آمار کلی کشوری اعلام کرد، چون استان به استان فرق می کند. در برخی استانها ۴ درصد یا ۵ درصد میزان درگیری با کرونا بوده است، برخی ۱۰ تا ۱۲ درصد، در استان تهران نیز برمبنای بررسی های صورت گرفته کمتر از ۲۰ درصد افراد درگیری بیماری شده اند. قم و گیلان بالای ۴۰ درصد درگیر شده اند. اگر قرار باشد به ایمنی جمعی برسیم باید بالای ۶۵ درصد درگیری به کرونا اتفاق افتاده باشد.
ابتلای باردیگر به کرونا، آری یا خیر؟ وی درباره اینکه آیا ابتلای باردیگر به کرونا محتمل است یا خیر، اظهار داشت: گزارشی از اینکه بیمارانی باردیگر مبتلا شده باشند، نداشته ایم. اگر تست کسی مثبت ثبت شده باشد تا ۶۰ روز بعد ممکنست تست او مثبت باشد. این به معنای آلودگی مجدد نیست، بلکه شاید تکه هایی از ویروس مثبت در بدن باقی مانده باشد. این ویروس در بافت ریه یا مخاط سینوس تا مدت ها باقی می ماند اما مثبت های بعدی به معنای بیماری زایی جدید نیست. تابحال گزارش مستندی از باردیگر گرفتن کووید۱۹ نداشته ایم.
وی درباره تاثیر بازگشایی ها بر افزایش آمار مبتلاشدن به کووید۱۹، اشاره کرد: بازگشایی ها در افزایش بیماری کووید ۱۹و انتقال کرونا تاثیر داشته است، اما تا چه زمانی می توانستیم بازگشایی نکنیم، آن هم در شرایطی که می دانیم که حداقل تا یکسال با اپیدمی کرونا درگیر هستیم. بعنوان وزارت بهداشت به نفع ما بود که بازگشایی ها اتفاق نمی افتاد اما ما تحت تحریم و در شرایط بد و مشکلات اقتصادی هستیم؛ افرادی هستند اگر روزانه کار نکنند شب شام ندارند. نمی توانیم همه چز را تعطیل نماییم. آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار برای کرونا پول گذاشت. انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای مدیریت و کنترل کرونا پول گذاشت. پول ما برای کرونا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی بود که با گذشت ۵ ماه از اپیدمی کرونا فقط ۳۰ درصد این پول را گرفته ایم، باید واقع نگر باشیم. اعتقاد ما این است که می شود بازگشایی ها را انجام دهیم و با رعایت پروتکل ها بیماری هم افزایش پیدا نکند.
اختیار استانها برای اعمال محدودیت هاتایید درخواست ۷ استان برای تعطیلی و بازگشت محدودیت هاوی درباب احتمال بازگشت محدودیت ها، اضافه کرد: شنبه هفته جاری تصمیم خوبی در ستاد ملی کرونا گرفته شد. برمبنای آن به استان هایی که در شیوع بالای کرونا هستند، اختیار داده شد که بتوانند، تعطیلی داشته باشند. این تصمیم یک نقطه عطف در مدیریت کرونا در ایران است. شش یا هفت استان درخواست مدیریت کرونا و اجازه تعطیلی و بازگشت محدودیت داشتند. وزارت بهداشت این درخواست را تایید نمود و قرار شد امشب به وزارت کشور ابلاغ شود و بسته شدن اماکن عمومی در این استانها اعمال شود. این اقدام نوعی تعطیلی و اعمال محدودیت موقت است. اجرای دستورالعمل فاصله گذاری و اعمال محدودیت ها نوعی فاصله گذاری پویا است که جلوی شیوع ناگهانی کرونا را می گیرد.
آخرین وضعیت بیماریابی کرونا در کشوررئیسی افزود: بیش از ۲۲۰ هزار ویزیت در غربالگری اولیه کرونا انجام شده است و در مرحله دوم غربالگری نیز ۴۰ میلیون نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند. از طرف دیگر غربالگری آزمایشگاهی در افراد علامت دار که به شکل پایلوت ابتدا در زنجان اجرا شد را افزایش دادیم. افرادی که به این شکل مراجعه نموده اند با درمان های ساده بهبود یافته اند.
وی اضافه کرد: بعد از شناسایی این موارد سرپایی به سراغ نزدیکان و همکاران و خانواده این افراد شناسایی شده رفتیم تا جایی که روزانه بیش از ۲۰ هزار تست تشخیصی به این روش ستاندن می نماییم. برمبنای آخرین آمار ۵۶۸ هزا تست سرپایی انجام شده است که رقم چشمگیری است، اما آیا این به معنای آن است که همه باید تست بدهند؟ اساسا نه؛ چونکه هزینه آن بسیار زیاد خواهد بود. تنها افراد علامت دار یا کسانی که درتماس با علامت دارها بوده اند باید تست شوند. افزایش بیماریابی باید هوشمندانه باشد، برای اینکه غربالگری آزمایشگاهی کل جامعه ممکن نیست.
رییسی درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها، اشاره کرد: بحث اجرای پروتکل های بهداشتی و نظارت ها بسیار جدی است. البته ما قبل از شیوع ویروس کرونا در نانوایی ها مشکلاتی داشتیم که ناشی از سنتی بودن نانوایی ها است و اگر بخواهیم نانوایی سنتی داشته باشیم باید همه نکات بهداشتی را رعایت نمایند. علاقه مردم به نان سنتی سبب شده این تعداد نانوایی سنتی داشته باشیم و این مانع از صنعتی شدن نانوایی ها است؛ تا زمانی که نان به صورت سنتی پخت می شود، اساسا مشکل زیادی داریم و کنترل آنها نسبی خواهد بود.
کرونا از نان منتقل می شود؟ وی درباره مصرف نان در بحران کرونا، اشاره کرد: باید توجه داشت نان وقتی در تنور ۶۰ درصد پخت می شود عاری از ویروس کرونا است و بحث شلوغی در نانوایی ها یک موضوع عمومی است که به فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک بازمی گردد. حمل نان تا منزل هم مثل سایر کالاهایی است که خریداری می شود. تفاوتی بین نانوایی ها و یک رستوران برای انتقال کرونا قائل نیستیم. اینکه کرونا بوسیله نان منتقل می شود به هیچ وجه درست نیست. البته ممکنست نانی که از تنور خارج می شود از نظر کیفیت و مواد مصرفی گرفتار مشکل باشد و به سیستم گوارشی لطمه برساند یا اینکه این احتمال وجود دارد که در زمان تحویل نان به مشتری بوسیله دست آلوده کرونا به نان منتقل شود. البته این مساله تنها مربوط به نان نیست و هر کالای دیگری هم ممکنست از این طریق سبب انتقال کرونا شود.
وی با اعلان اینکه پروتکل های بهداشتی برای تمام صنایع ارسال شده است و همه آنها باید روزانه پیش از ورود به محیط کار، غربالگری و تب سنجی شوند و علایم از افراد پرسیده شود، اظهار نمود: باید توجه داشت که ما با برخی پدیده های حوزه سلامت مواجه هستیم که مهم ترین فاکتور آن رعایت حقوق شهروندی و تعهد اجتماعی بوده و کرونا هم از این جنس پدیده ها است. رفتاری که افراد با زباله خانگی خود دارند نشان از مسئولیت و رفتار اجتماعی است و اگر شهروندان بخواهند زباله های خودرا در محیط های عمومی بریزند باید با آنها برخورد شود و تا زمانی که فرهنگ و رفتار اجتماعی اصلاح نشود، نمی توانیم انتظاری داشته باشیم و بگوییم که وزارت بهداشت و شهرداری مقصر هستند که زباله ها در سطح شهر ریخته شده اند. باید جلوی این قبیل رفتارها را بگیریم و با متخلفان برخورد و آنها را جریمه نماییم. بعنوان مثال فردی که زباله خودرا از خودرو به بیرون پرتاب می کند باید جریمه شود.
پلمب ۲۴۷هزار واحد صنفی و صنعتی متخلفمعاون وزیر بهداشت با اعلان اینکه ما در این مرحله از کار باید جدی برخورد نماییم، افزود: ۲۴۷ هزار واحد صنعتی و صنفی متخلف را بعد از بازگشایی ها پلمب کردیم؛ چونکه پروتکل های بهداشتی را اجرایی نکرده بودند و این آمار درحال افزایش است. افزون بر این مردم هم باید بر واحدهای صنفی نظارت و تخلف ها را گزارش کنند.
برخوردها با متخلفان بهداشتی چگونه باشد؟ معاون بهداشتی وزیر بهداشت درباره الزامی شدن ماسک اظهار داشت: برنامه ای در دستور کار اصلی جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که در روز یکشنبه برگزار می گردد این است که طرحمان را ارائه دهیم که برخوردها با متخلفان بهداشتی چگونه باشد. همین طور چند اقدام در دستور کار داریم تا زمان الزامی شدن استفاده از ماسک را مشخص کنیم؛ چونکه نمی توانیم امروز اعلام نماییم استفاده از ماسک از فردا الزامی می شود و بلافاصله این تصمیم را اجرایی نماییم. باید به تدریج پیش رویم به شکلی که در ۲ تا ۳ هفته آینده باید ماسک به میزان کافی تامین گردد و مردم هم آموزش ببینند تا خود بتوانند ماسک خانگی تولید کنند و ماسک ارزان قیمت به وفور در دسترس باشد و بعد از فراهم شدن این شرایط استفاده از ماسک الزامی شود.
رئیسی اشاره کرد: در مورد اجرای پروتکل های بهداشتی تصمیم جدی داریم تا با واحدهای متخلف بهداشتی برخورد و آنها را پلمب نماییم، اما باید توجه داشت که شاید چاره ای جز برخورد قهری نداشته باشیم، اما باید دانست که این راه پایدار نیست و باید به سمتی برویم که وقتی مردم می بینند در واحدی و یا پاساژی پروتکل بهداشتی در آنجا رعایت نمی گردد در آنجا حضور پیدا نکنند و این خود نوعی جریمه برای واحدهای ارائه دهنده خدمت است.
وی با اعلان اینکه بازگشایی ها الزامات عمومی و اختصاصی دارد، اشاره کرد: الزامات عمومی شامل همه جا می شود. اگر بازگشایی موجب تجمع و کاهش فاصله گذاری اجتماعی شود می تواند موجب افزایش بیماری شود. البته میزان تجمع، متراژ فضا، سر پوشیده بودن یا نبودن محل و... همگی از معیارهای مهمست که بسته به موارد ذکر شده احتمال انتقال ویروس تغییر می کند. البته اجرای پروتکل ها در هر محلی ظرایف خودرا دارد؛ بعنوان مثال در استخرها می توان با رعایت نکات بهداشتی و قرار دادن آب استخر در بالاترین حالت کلر دار خود، و عدم استفاده از استخر به شکل تکمیل ظرفیت و استفاده از سیستم نوبت دهی حتی از استخر سرپوشیده بهره برد.
پیشنهادات ضدکرونایی ایران برای افغانستانوی درباره سفر معاون سلامت کشور افغانستان به ایران، اظهار داشت: مباحث مختلفی در این دیدار عنوان شد. آنها بسیار مایل بودند از تجربیات کشور ما در امتداد مقابله با کرونا استفاده کنند و بدانند آیا روش های ما در کشور آنها قابل اجرا هست یا خیر. البته غربالگری کرونا که در کشور ما انجام شد به سبب عدم زیرساخت های الکترونیک کافی در افغانستان اجرایی نیست، اما پیشنهاداتی مطرح کردیم تا بتوانند مشابه این عربالگری را در کشور خود اجرا کنند. رابطه ما با این کشور بسیار عالی است و حتی در بحران کرونا حدود ۳ میلیون اتباع در کشور غربالگری شدند که حجم زیادی از آنها را اتباع افغانستانی می سازند. یکی دیگر از نکات جالب برای معاون سلامت افغانستان خدماتی بود که مراکز ۱۶ ساعته ما انجام می دهند. همین طور درباب نحوه بازگشایی ها و پروتکل های بهداشتی سوالات و درخواست هایی از ما داشتند.
خوزستان همچنان در پیک اول کووید-۱۹رئیسی با اشاره به اینکه ما در کشور وسیع و پر جمعیتی زندگی می نماییم، اظهار داشت: تنها استان خوزستان ما مثل کشور هلند است، یعنی یک استان مشابه یک کشور است. اگر خوزستان نیز یک کشور بود که عبور و مرور به آنجا از مرز صورت می گرفت، کنترل بیماری آسان تر بود. خوزستان همچنان پیک اول را تجربه می کند و اگر موارد بیماری افزایش یابد می گوییم پیک دوم به وقوع پیوسته است که البته هیچ جایی در کشور هنوز به پیک دوم نرسیده است. اینکه یک استان چندین پیک را تجربه کند یا خیر به عوامل دیگری هم وابسته است. این ویروس برخلاف اجداد خود بعد از مدتی ضعیف نشد و حتی به شکل فصلی نیز بروز پیدا نکرد و حتی در فصول گرم و در نقاط گرمسیر نیز مشاهده می شود.
معاون وزارت بهداشت اشاره کرد: استان هایی که قرمز اعلام می شود برمبنای محاسبات ریاضی اعلام می شوند، ولی بطور کلی شاید اینکه گفته شود یک استان قرمز است خیلی حرف دقیقی نباشد، چون در هر استان شهرهای مختلفی وجود دارند که وضعیت متفاوتی دارند و بهتر و دقیق تر این است که وضعیت شهرها را اعلام نماییم.
وی اضافه کرد: رفتار مردم یا سبک زندگی مردم در کنترل این بیماری مهم می باشد، اگر در استان هایی فاصله گذاری اجتماعی به درستی رعایت نشود، ماسک استفاده نشود و مردم در تجمعات حضور پیدا کنند، میزان شیوع بیشتر می شود. در سطح کشور بعد از آن که در اردیبهشت بیش از ۷۰ درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند الان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۲۰ درصد رسیده به همین علت میزان مبتلاشدن هم بالاتر رفته است.
منبع:

1399/04/04
19:55:31
5.0 / 5
2661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک