اپتیک optlab

خیز روسیه برای پیروزی در رقابت جهانی ساخت واكسن كرونا

خیز روسیه برای پیروزی در رقابت جهانی ساخت واكسن كرونا روسیه ضمن كوشش برای برنده شدن در رقابت جهانیِ ساخت واكسن كرونا، ادعا كرده است كه واكسن بادوام و موثری دارد كه در هفته های آینده آماده تولید خواهد شد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، "کریل دمیتریف"، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در حال تامین اعتبار آزمایشات واکسن کرونا در این کشور است، گفت: روسیه بطور سنتی در تولید واکسن ها بسیار قوی بوده است. واکسن ما در واقع نوعی کپی برداری از واکسن ابولا است که پنج سال پیش در مسکو تهیه شده است.
بگفته دمیتریف که در کارآزمایی های اولیه بالینی واکسن شرکت کرده، واکسن کرونای روسیه به این علت توانسته پیشروی کند که نسخه ارتقاء یافته از واکسن قبلی مقابل ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی ظاهر شد و به کروناویروس جدید عامل کووید-۱۹ بسیار شبیه است. واکسن مرس خود با بهره گیری از ویروس ابولا به وجود آمده است.
وزیر تجارت روسیه، "دنیس مانتوروف" نیز امروز (دوشنبه) اظهار داشت که تولید واکسن باید به محض شروع ماه سپتامبر آغاز شود. این تولید به کمک سه شرکت روسی صورت خواهد گرفت که از پیش دست به کار شده اند تا تولید انبوه را با حجم تولید چند صد هزار دوز واکسنی در هر ماه انجام داده و با افزایش بعدی، آنرا تا ابتدای سال آینده میلادی به چند میلیون دوز برسانند.
در چنین برنامه بلندپروازانه ای، روسیه از پیشروان برنامه تولید واکسن کرونا در جهان است. واکسن های مشابه، مانند واکسنی که توسط دانشگاه آکسفورد و AstraZeneca ساخته شده، هنوز هم تحت آزمایش های بالینی به اصطلاح فاز سه قرار دارند و پیش بینی می شود موفق به دسترسی گسترده تا پیش از اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی نشود.
روسیه قبل از انجام آزمایشات مشابه آکسفورد برنامه خودرا پیش می برد، حرکتی که دمیتریف می گوید با این واقعیت امکان پذیر شده که واکسن روسیه با وجود شبیه بودن به واکسن آکسفورد، مبتنی بر فناوری های واکسن هایی است که قبلاً در روسیه آزمایش شده است. دمیتریف اعلام نموده که هر دوی این واکسن ها از یک "وکتور" به اصطلاح آدنوویرال استفاده می نمایند. اما در واکسن آکسفورد از آدنوویروس میمون بهره برده و واکسن روسیه از آدنوویروس انسانی استفاده می نماید.
با این وجود کارشناسان بهداشت نگران این مساله هستند که چنین پیشرفت سریعی با خطرات ذاتی همراه باشد. متخصصان آمریکایی نیز معتقدند که ادعای ساخت واکسن قبل از انجام آزمایش های لازم می تواند دردسرساز باشد.
واکسن روسی که با همکاری مؤسسه گامالیه در مسکو و آزمایشگاه وزارت دفاع روسیه ساخته شده است، مرحله یک و دو کارآزمایی بالینی را با چند گروه کوچک داوطلب انجام داده است. یک کارآزمایی بزرگتر نیز شامل ۱۶۰۰ نفر در این ماه شروع می شود.
میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه در آخر هفته به خبرنگاران اظهار داشت که واکسن آزمایشات بالینی خودرا به پایان رسانده و برای تصویب توسط تنظیم کننده های ایالتی به صورت مشروط تهیه شده است. نخستین گروه هایی که واکسینه می شوند همچون پزشکان، معلمان و افراد پرخطر به صورتی تحت نظر قرار می گیرند.
بنا بر گزارش ان بی سی نیوز، در واقع روسیه کارآزمایی مرحله سه خودرا به صورت زنده انجام می دهد و بیشتر با آنها مانند یک گروه نمایشی رفتار می کند تا یک گروه کنترل تا اطمینان دهد هیچ چیز خطرناکی در انتظار جمعیت بزرگتر واکسینه شده نیست. صنعت داروسازی روسیه در حال آماده سازی برای شروع تولید انبوه این واکسن کرونا در ماه سپتامبر است. اگر همه چیز خوب پیش برود، واکسیناسیون جمعی در مقابل کرونا در ماه اکتبر در انتظار مردم روسیه است.



1399/05/20
22:42:33
5.0 / 5
1862
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک