اپتیک optlab
رییس سازمان اورژانس كشور خبر داد

ورود هواپیماهای بال ثابت هوانیروز به اورژانس

ورود هواپیماهای بال ثابت هوانیروز به اورژانس به گزارش اپتیك آماده باش تیم های عملیات ویژه اورژانس كشور و انتقال بین بیمارستانی بیماران كرونا از جانب آنها، ورود هواپیماهای بال ثابت هوانیروز به اورژانس و امكان انتقال بیماران در استان ها به پایتخت و فعالیت چهل و ششمین پایگاه اورژانس هوایی از امروز همچون مباحثی بود كه رئیس سازمان اورژانس كشور از آن اطلاع داد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت های پزشکی که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: طی سال های گذشته سرعت خدمت رسانی اورژانس به بیماران و مصدومان افزایش قابل توجهی داشته است. همینطور در گسترش مراکز خود توانسته ایم موفقیت های بیشتری داشته باشیم. امروزه پایگاه های اورژانس ما به ۳۳۰۰ پایگاه رسیده است. همینطور از ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس، امروز به ۵۷۰۰ دستگاه رسیده ایم.۳۳۰ موتورآمبولانس در ناوگان اورژانس کشور

فعالیت چهل و ششمین پایگاه اورژانس هوایی از امروز
وی افزود: در گذشته موتورآمبولانس نداشتیم، اما حالا ۳۳۰ موتور آمبولانس در ناوگان اورژانس کشور فعال می باشند. تابحال ۴۵ فروند بالگرد برای خدمات اورژانس هوایی فعال بودند که امروز کارهای استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی انجام شد و خرسندیم اطلاع دهیم که ۴۶ امین پایگاه بالگرد اورژانس هوایی از امروز شروع به کار می کند.

اهمیت حضور زنان در تیم عملیات ویژه اورژانس
وی در ادامه با اشاره به اهمیت تربیت نیروهای انسانی خانم در تیم های عملیات ویژه اظهار داشت: برای اولین بار در دانشگاه های علوم پزشکی ۳۰ درصد از ظرفیت رشته فوریت های پزشکی از خانم ها هستند.

۵ پایگاه دریایی اورژانس کشور
وی با اشاره به این که پنج دستگاه شناور به ناوگان اورژانس کشور اضافه شده است، اظهار داشت: این دستگاه ها کار خدمات رسانی در آب های خلیج فارس را به خوبی انجام می دهند.

آموزش خودامدادی به دانش آموزان
کولیوند با اشاره به گسترش آموزش خدمات فوریت های پزشکی اظهار داشت: در سطح مدارس با وزارت آموزش و پرورش قرار گذاشته ایم تا کلاس درسی برای فوریت های پزشکی و آموزش خود امدادی به دانش آموزان داشته باشیم. این گونه خدمات آموزشی سبب شد که برای حوادث چهارشنبه آخر سال هم اقدامات موفقی انجام دهیم. ارتقای مهارت تخصصی همکاران ما رو به افزایش است که توانسته کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و رضایت مردم را افزایش دهد.
وی با اشاره به خدماتی که اورژانس در انتقال مبتلایان به کرونا انجام داده است، اظهار نمود: این خدمات وصف ناشدنی هستند، خیلی از همکاران ما در این دوران به بیماری کرونا مبتلا شدند و برخی از آنها هم شهید شدند. روحیه داوطلبی و جهادی که در این ایام در سازمان اورژانس شکل گرفت برگرفته از روحیه، ایثار، شهادت و از جان گذشتگی است.

۲ پایگاه اورژانس ریلی در کشور
وی در ادامه با اشاره به برنامه های که برای تکمیل اورژانس ریلی کشور وجود دارد، تصریح کرد: این طرح از شهر زنجان شروع شد و امروز هم پایگاه اورژانس ریلی دیگری در استان فارس افتتاح می شود.

ورود هواپیماهای بال ثابت هوانیروز به اورژانس کشور

امکان انتقال بیماران استانها به پایتخت
وی با اشاره به این که تابحال ۴۵ فروند بالگرد در اورژانس هوایی فعال بودند بیان نمود: تابحال ۳۲ هزار نفر توسط این بالگردها منتقل شدند که ۶۵ درصد آنها مستقیما به اتاق عمل اعزام شدند. همینطور خوشبختانه امروز نخستین پرواز بال ثابت توانست یک بیمار تنفسی را از زاهدان به تهران منتقل کند. بدین سان هواپیماهای بال ثابت هوانیروز هم به اورژانس هوایی ما افزوده شد. در نتیجه در صورتیکه بیماری در هر نقطه ای از کشور لازم باشد برای گرفتن خدمت بیشتر به تهران بیاید، توسط این فروندهای بال ثابت به پایتخت منتقل خواهد شد.

زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیماران
کولیوند با اشاره به هدف گذاری ۵ ساله برای افزایش سرعت رسیدن اورژانس بر بالین بیمار تصریح کرد: هدفمان این بود که تا سال ۱۴۰۰ این زمان به شکل دقیق تعریف شود؛ هم اکنون در تهران آمبولانس ها به صورت میانگین ۱۴ دقیقه و موتور آمبولانس ها در ۱۰ دقیقه بر بالین بیمار حاضر می شوند. همینطور در جاده ها این زمان حدودا ۱۵ دقیقه و در شهرهای کوچک در کمتر از ۷ دقیقه برآورد می شود. خوشبختانه حالا با استانداردهای جهانی مطابقت داریم و حتی یک سال از برنامه تعریف شده خود جلوتر هستیم که این مورد با همکاری خوب پرسنل ما و وزارت بهداشت امکان پذیر شد.

آمادگی تیم های عملیات ویژه اورژانس برای حوادث تروریستی و رادیواکتیو

انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا از جانب تیم های عملیات ویژه
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت آمادگی نیروهای عملیات ویژه اورژانس اظهار نمود: حدودا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نیروها را در چارچوب تیم عملیات ویژه تربیت کرده ایم که برای مقابله با حوادث وارائه خدمات هنگام حوادث بسیار پیچیده مانند حوادث تروریستی، رادیواکتیو و غیره آمادگی دارند. از این نیروها در بحران کرونا هم استفاده کردیم. چونکه از نظر تجهیزات آمادگی های کامل را داشتند؛ تا جایی که طی ماه های گذشته برای انتقال بین بیمارستانی مبتلایان به کرونا هم از این نیروها استفاده شد و تابحال هیچ نارضایتی از آنها وجود ندارد. این نیروها همواره آماده باش بوده و در حالیکه ساعت شیفت های کاریشان بیشتر از وظیفه ذاتی آنها است حتی به مرخصی هم نرفتند.

سامانه مانیتورینگ کنترل آمبولانس ها
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد سامانه مانیتورینگ کنترل آمبولانس ها، خاطرنشان کرد: این سامانه برای تمامی آمبولانس ها فعال است و نگاهی کنترلی و نظارتی دارد که سبب ارتقای کیفیت خدمات و افزایش سرعت در عرضه خدمات بوده است. با استفاده از این سامانه برای کنترل آمبولانس ها توانسته ایم در مورد مسیریابی بهتر در شرایط ترافیکی هم بهره جویی نماییم. سامانه MCMC هم در این راستا به کمک سامانه AMC آمده است.

کمبود ۱۲هزار نیرو در اورژانس کشور
وی با اشاره به این که از نظر منابع انسانی هنوز سازمان اورژانس کشور فقیر است، اظهار داشت: البته با همکاری معاونت توسعه وزارت بهداشت تابحال درهر مجوز استخدامی که به وزارت بهداشت داده شده است درصدی هم برای استخدام نیروها در اورژانس بوده است. همین الان حدودا ۱۲ هزار نفر نیرو کم داریم که البته ۱۲ هزار نیروی تحصیل کرده هم نداریم و با افزایش ظرفیت دانشگاه ها امیدواریم این مشکل هم رفع گردد. تربیت نیروی انسانی متخصص از اهداف ماست که نیروی با تجربه و تحصیلات داشته باشیم. البته این کمبودها با ایثارگری و روحیه جهادی که نیروهای فعلی ما دارند به شکلی پوشش داده می شود.
وی در ادامه با تاکید بر این که گسترش اورژانس هوایی در سه فاز تعریف شده است، تصریح کرد: در فاز اول ۴۵ پایگاه، در فاز دوم ۵۵ پایگاه و در فاز سوم ۷۵ پایگاه اورژانس هوایی باید داشته باشیم که خوشبختانه فاز اول به اتمام رسیده است و فاز دوم هم طی سه سال آینده تکمیل خواهد شد. در این شرایط تحریم و بی پولی ما برنامه ریزی خویش را به شکلی پیش می بریم که به مشکل برنخوریم.

تامین برخی تجهیزات اورژانس تحت تأثیر تحریم ها
کولیوند در پاسخ به سوالی درباره تأثیر تحریم ها بر خدماتی که اورژانس عرضه می دهد، اظهار داشت: تحریم ها به ظالمانه ترین شکل خود رسیده اند، اما نتوانستند اثری بر کیفیت کار همکاران ما داشته باشند؛ البته در حال دست و پنجه نرم کردن با این مشکلات هستیم و برای تأمین برخی اقلام و تجهیزات گرفتار تحریم ها هستیم اما تحریم ها نتوانسته اند عملکرد ما را تحت شعاع قرار دهند. در خیلی از زمان ها برای تعمیر آمبولانس های خود پشتیبانی لازم را دریافت نمی نماییم که از تکنیسین های دوره دیده برای تعمیر آمبولانس ها در کشورمان استفاده می نماییم و تلاشمان بر یادگیری این نکات توسط نیروهای ایرانی است.
وی با اشاره به این که هم اکنون آمبولانس یا امکان ترخیص نشده ای در گمرکات وجود ندارد، اظهار نمود: بعضی از خودرو های ما از نظر تکمیل نبودن اسناد هنوز پلاک نشدند که با همکاری پلیس راهور این آمبولانس ها هم مجوز تردد دارند تا مدارکشان تکمیل شده و پلاک شوند. همین مبحث سبب شده تا خدمت رسانی ما متوقف و یا حتی کم نشود.

لزوم گسترش اورژانس بانوان
وی با تاکید بر ضرورت گسترش اورژانس بانوان تصریح کرد: ما تیمی در چارچوب اورژانس بانوان نداشتیم در حالیکه در دنیا یکی از دو تکنسین که بر بالین بیمار حاضر می شود، خانم ها هستند. از دو سه سال قبل بر این مورد تاکید کرده ایم و خوشبختانه به کار گیری نیروهای خانم در عملیات های فوریت پزشکی از شهر تهران با ۱۰ پایگاه شروع شد.

افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایای اورژانسی ها
کولیوند در پاسخ به سوالی در مورد چالش های کم بودن حقوق نیروهای شرکتی اورژانس بیان نمود: ما همواره به دنبال این بوده ایم که در اورژانس کشور نیروی شرکتی نداشته باشیم و همه افراد یا به صورت قرارداد مستقیم با اورژانس یا به صورت رسمی به کار گرفته شوند. برخی امکانات رفاهی یا مواردی که حق همکاران ما است را مطالبه می نماییم و از راه مجلس شورای اسلامی پیگیر آن هستیم. البته هم اکنون حقوق دریافتی نیروهای شرکتی اورژانس هم قابل قبول است. بعضی از شرکت های منابع انسانی داشتیم که به صورت حجمی با دانشگاه های علوم پزشکی قرار داد می بستند که با دستورات عرضه شده این مورد رفع شد. هم اکنون همه همکاران ما از فروردین ماه سال جاری شامل افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا شدند هر چند این میزان هنوز کافی نیست و ارزش خدمات رسانی همکاران ما بیشتر از دستمزدی است که دریافت می کند.

۷هزار همیار اورژانس آموزش دیده در کشور
وی با اشاره به این که حالا ۷ هزار نفر همیار اورژانس آموزش دیده در کشور داریم تصریح کرد: دو مدل همیار اورژانس داریم؛ نوع اول همکاران گروه پزشکی ما هستند که می توانند با گذراندن دوره های فشرده و کوتاه مدت مانند تکنیسین های اورژانس بر بالین بیمار حاضر شوند. در نوع دوم سایر رشته های غیر مرتبط پزشکی برای انجام کارهای غیر تخصصی مانند رانندگی، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری و غیره به کار گرفته می شوند. شکل گیری همیار اورژانس در بسیج، مساجد، مدارس و دانشگاه ها در حال انجام می باشد.
رییس سازمان اورژانس کشور با تاکید بر این که سایر دستگاه ها و سازمان ها حداکثر همکاری خویش را با سازمان اورژانس انجام می دهند بیان نمود: خدماتی که ما انجام می دهیم کاملا مجانی است و ارتقای این سیستم و خدمات برای همه دستگاه ها پرارزش است.انتقال عضو پیوندی از راه اورژانس هوایی

نبود بالگرد دید در شب، تنها مشکل در اورژانس هوایی
وی با اشاره به این که در اورژانس هوایی حتی کار انتقال عضو هم انجام می شود، تصریح کرد: تابحال با انتقال اعضا از نقاط مختلف کشور به محل مد نظر حتی یک مورد ناموفق در عمل پیوند عضو نداشته ایم. این اقدامات به شکلی انجام شده است که عمل جراحی اهدا کننده و گیرنده عضو همزمان انجام می شود. متاسفانه تنها مشکل فعلی ما در اورژانس هوایی نبود بالگرد دید در شب است که سبب شده نتوانیم شب ها پروازی داشته باشیم. این مورد هم به علت وجود تحریم ها اتفاق افتاده، البته هم ارتش و هم سپاه درباره این مورد در حال همکاری با ما هستند و حتی اقداماتی برای توسعه تجهیزات دید در شب انجام شده است. اما تا زمانی که به نتیجه نرسد نمی توانیم به شکل رسمی آنرا اعلام نماییم.
وی با اشاره به این که کارکنان عملیاتی و تخصصی اورژانس از تکنیسین های فوریت های پزشکی هستند، اظهار داشت: ۸۵ درصد این جمعیت تکنیسین ها هستند و در سایر گروه ها هم به علت نیازهای در بخش ای تی، ترابری و غیره نیروهای با رشته های دیگر داریم.

همکاری با ایرانخودرو دیزل جهت راه اندازی اتوبوس ریلی
وی اضافه کرد: مقرر است ۳۰ واگن اورژانس ریلی داشته باشیم و طرح جدیدمان اتوبوس ریلی است که با ایرانخودرو دیزل برای آن به دنبال همکاری هستیم. همینطور با همکاری راه آهن به فکر دایر کردن بیمارستان ریلی هستیم.
رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به این که روز اورژانس در تقویم ملی ثبت نشده است، بیان نمود: رایزنی های مختلفی در این حوزه با وزیر ارشاد از چندین سال قبل انجام شده است، اما موافقت نشده است که یک روز را بعنوان روز اورژانس ثبت ملی نماییم. امیدوارم این همکاری برای ارج نهادن به خدمات نیروهای اورژانس صورت گیرد.1399/06/26
14:17:29
5.0 / 5
1806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک