رئیس سازمان غذا و دارو مطرح كرد؛

انسولین قلمی ارزبرترین داروی كشور

انسولین قلمی ارزبرترین داروی كشور رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه انسولین قلمی ارزبرترین داروی کشور است، اظهار داشت: انسولین رگولار و NPH در دسترس عموم بیماران قرار دارد.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، محمدرضا شانه ساز اظهار نمود: باوجود اینکه سازمان غذا و دارو طی چند ماه اخیر سازوکارهای مختلفی را برای کنترل و نظارت بر مصرف انسولین قلمی (ثبت در سامانهTTAC ) در دستور کار خود قرار داده و تا حدود زیادی نیز دراین زمینه موفق بوده و بطور قطع از قاچاق معکوس این دارو نیز بطور شایان توجهی کاسته شده است، اما همچنان به سبب محدودیت منابع ارزی و عدم تخصیص بموقع و کافی ارز از طرف بانک مرکزی، تامین این دارو با محدودیت هایی مواجه می باشد. وی ادامه داد: متاسفانه بخش اعظم انسولین قلمی وارداتی است و در سالهای گذشته با پوشش ۹۰ درصدی بیمه ای این دارو، مصرف این دارو در مقایسه با ویال انسولین افزایش شایان توجهی داشته است. معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هرساله با شناسایی بیماران جدید به شمار مصرف کنندگان انسولین افزوده می شود، اشاره کرد: تغییر الگوی مصرف از ویال به انسولین قلمی نیز موجب افزایش تقاضا برای مصرف این دارو شده است؛ اگر الگوی مصرف تمامی بیمارانی که از نوع ویال انسولین مصرف می کنند، به انسولین قلم تغییر پیدا کند، باید سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز را به این دارو تخصیص دهیم، که باتوجه به محدودیت منابع ارزی یک چالش اساسی شمرده می شود.

شانه ساز اشاره کرد: این درحالی است که انسولین رگولار و NPH همیشه در بیشتر داروخانه ها موجود است و بیماران می توانند با مشورت پزشک معالج خود از این شکل دارویی بهره برده و هیچ نگرانی نسبت به تامین داروی خود نداشته باشند. وی با تاکید بر لزوم تلاش مضاعف برای تولید انسولین قلمی در کشور، اشاره کرد: ابتدای امسال، یک شرکت ایرانی، تولید انسولین قلمی را آغاز نموده و چند شرکت داخلی دیگر آمادگی خودرا برای تولید این دارو اعلام نموده اند که امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۱ بتوانیم در تولید انسولین قلمی به خودکفایی برسیم.

1399/12/06
14:23:33
0.0 / 5
572
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک