اپتیک optlab
گزارش اپتیك؛

بمب های كرونا در كدام نقاط پایتخت منفجر می شود

بمب های كرونا در كدام نقاط پایتخت منفجر می شود اماکن عمومی و مراکز خرید تهران در ایام پایانی سال بیشتر از هر زمان دیگری شلوغ شده و این مساله می تواند زنگ خطری برای بروز موج جدید بیماری کرونا در کشور باشد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، این روزهای پایانی سال همه دنبال دل مشغولی های سال جدید هستند. هر کسی به شکلی حضور خودش را در جامعه اثبات می کند. از خرید کیف و کفش گرفته تا آجیل و شیرینی و…، که همه آنها در رابطه با سال نو است. اما، نکته ای که تفاوت خریدهای نوروزی را در مقایسه با سالهای گذشته نمایان می سازد، وجود ویروس کرونا است. ویروسی که بیشتر از یک سال است داریم با آن زندگی می نماییم و به این زودی هم قصد رفتن ندارد.
این در حالی است که مسؤلان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، نسبت به انتشار ویروس جهش یافته در ایام پایانی سال به شدت نگران هستند و اصرار دارند که هموطنان از حضور در محیط های عمومی و شلوغ اجتناب کنند.
بر اساس گزارش های علمی، ویروس جهش یافته قدرت سرایت بالاتری دارد. به صورتی که هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می توانست ۱.۲ نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی ۲.۳ است.
با توجه به این خصوصیت ویروس جهش یافته است که مسؤلان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، از مردم می خواهند از حضور در محیط های شلوغ و پر ازدحام اجتناب کنند.
وجود بازار تهران و مراکز خرید پایتخت، در چنین شرایطی می توانند نقاط نگران کننده و البته کرونا خیز باشند.
روزانه جمعیت زیادی از شهروندان برای خریدهای سال نو، در بازار تهران و مراکز خرید رفت و آمد می کنند و این می تواند زنگ خطر جدی برای انتقال ویروس باشد. بدین سان به تدریج خوشه های جدید ویروس در تهران و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می گیرد. همینطور ویروس جهش یافته مرگ و میر بالاتری بوجود می آورد و مطالعات در تهران هم همین مبحث را نشان داده است.
علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ضمن اشاره به خستگی مردم از طولانی شدن زندگی با کرونا، اظهار داشت: زمانی که بیماری فرایند فرسایشی می گیرد، با «سندروم خستگی» روبرو می شویم. ازاین رو رسانه ها و مجموعه سیاست گذاران باید هنر آنرا داشته باشند که با ارتقای تاب آوری جامعه این مورد را جبران کنند.
وی از مشکلات اقتصادی مردم بعنوان یکی از علل عدم توجه به رعایت پروتکل ها نام برد و اضافه کرد: اساس نارضایتی می تواند نافرمانی در رعایت پروتکل ها را به دنبال داشته باشد و امکان دارد فرد با نزدن ماسک، نافرمانی خویش را نشان دهد. در مجموع نقاط خلاء فراوانی در پوشش حمایتی اقشار فرودست و صدمه پذیر در بحث بحران کرونا وجود دارد.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: در همین راستا هنوز افرادی هستند که توان خرید ماسک ندارند. در تهران ۲۰ هزار نفر از راه دستفروشی تأمین معیشت می کنند. این آمار رسمی دستفروشی است، آمار شناور خیلی بیشتر از اینها است.
زالی ضمن اشاره به وجود و چرخش دو ویروس کلاسیک (ووهان) و جهش یافته انگلیسی در کشور، اظهار داشت: برخی از مردم به دنبال ابتلاء به نوع قبلی ویروس (ووهان) در موج های قبلی این بیماری، نسبت به آن مصونیت یافتند اما این افراد امروز مقابل ویروس جهش یافته مصون نیستند و مبتلا می شوند. ویروس جهش یافته می تواند مصونیت نسبی برخی افراد را که در سه موج قبلی مبتلا شده اند را در هم شکند.
وی افزود: از سوی دیگر این ویروس جهش یافته قدرت سرایت بالاتری دارد. به صورتی که هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می توانست ۱.۲ نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی ۲.۳ است. بدین سان به تدریج خوشه های جدید ویروس در تهران شکل می گیرد و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می گیرد. همینطور ویروس جهش یافته مرگ و میر بالاتری بوجود می آورد و مطالعات ما در تهران هم همین مبحث را نشان داده است.
به نظر می رسد، این روزهای پایانی سال، ویروس جهش یافته را بتوان در نقاط شلوغ و پر ازدحام پایتخت جستجو کرد. نقاطی مثل بازار تهران و مراکز خرید که این روزها بیشتر از همیشه، شلوغ و پر ازدحام هستند. حالا ویروس کرونا می تواند به مثابه بمب های خوشه ای عمل کند و هر جا که بیشتر شلوغ باشد، احتمال انفجار در آن نقاط بیشتر است.
حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، ضمن اشاره به اینکه تا آخر ریشه کنی کرونا برای حفظ جان خود و عزیزانمان ناچار به رعایت پروتکل ها هستیم، اظهار داشت: لازم است سیاست ها، رویکردها و برنامه های بهداشتی از جانب دولت به شکلی اجرا شود که مردم با کمترین فشار ناشی از بیماری از این بحران بیرون بروند.
وی با تکیه بر اینکه اعمال برنامه ریزی علمی و دقیق برای قطع زنجیره کووید ۱۹ خصوصاً برای تعطیلات نوروز می تواند به میزان قابل توجهی از شیوع بیشتر بیماری بکاهد، افزود: اگر چنانچه دستورالعمل های پیشگیرانه به درستی اعمال شود، اساسا وضعیت شیوع بیماری روند کاهشی خواهد داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ارتباط مستقیم شیوه زندگی و رفتارهای مردم با شیوع اپیدمی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: جهش هایی که به لحاظ بیولوژی در ساختار ویروس رخ داده تا به امروز الگوی اصلی پیشگیری را تحت تاثیر قرار نداده، اگر پیش از این ترشحات از راه انسان به انسان بود، همچنان درگاه های ورودی انتقال ناشی از ترشحات بینی و دهان است.


منبع:

1399/12/23
12:02:18
0.0 / 5
564
تگهای خبر: بازار , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک