وزیر بهداشت:

هفته آتی نقشه كشور به مراتب قرمزتر و به سمت سیاهی خواهد رفت

هفته آتی نقشه كشور به مراتب قرمزتر و به سمت سیاهی خواهد رفت وزیر بهداشت در توضیح آخرین وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور اظهار داشت: عرض کرده بودیم اگر توجه نشود و دقت نکنیم فروردین و بهار بسیار سختی را خواهیم داشتیم.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نخستین گزارش وضعیت کووید -۱۹ در کشور در سال ۱۴۰۰ و از رصدخانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک سال نو اظهار داشت: گرچه تلخ کامی موج جدید کووید ۱۹ ذائقه همه ما را گرفتار کرده، اما امیدوارم سالی بهتر از این روزها داشته باشیم.

گفته بودم که اگر توجه نشود، بهار سختی خواهیم داشت
وی اظهار داشت: پیش از آخر سال ۹۹ با شکل های مختلف خدمت مردم عزیز و مسئولان محترم پیشبینی هایی را از شیوه های مختلف و عملکردها و عواقب آن با زبانهای مختلف بیان کردم؛ گاهی با تهدید، گاهی با تمنا و التماس و گاهی با قسم دادن به این که مردم رعایت نمایند، سفر نروند و گرفتاری جدید برای کشور ایجاد نکنند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: ما با تلاش بی وقفه همکاران مان توانستیم موج سوم کووید را با لطف خدا در کشور مهار نماییم. با این که بیشتر از یک ماه ویروس موتاسیون یافته کرونا ما را در خوزستان گرفتار کرده بود، اما با لطف خدا توانستیم مرگها را حدود ۵۰ تا ۶۰ مرگ در روز نگه داریم.
وی اظهار داشت: عرض کرده بودیم اگر توجه نشود و دقت نکنیم فروردین و بهار بسیار سختی را خواهیم داشتیم؛ این خصیصه نگاه کارشناسی است.

به علل مختلف پیشبینی های ما مورد توجه قرار نگرفت
وی افزود: بر مبنای همین نگاه کارشناسی هم ما پیشبینی این ایام را می کردیم. برآوردمان این بود که اگر بتوانیم با اجرای طرح تشدید بیماریابی در چارچوب طرح شهید سلیمانی از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۸ فروردین عمل نماییم و خانه به خانه دنبال موارد مبتلا بگردیم، شعله های کوچک را خاموش نماییم، از پیوستن آنها به هم جلوگیری نماییم و کشور را در آتش شدیدی از بیماری نبینیم، می توانیم مطمئن شویم که بهار آرام تری خواهیم داشت. در حالیکه اگر این کار را نکنیم و جمعیت ساکن نداشته باشیم، بلکه جمعیت سیال و جابجا شونده داشته که قابل دسترسی نباشند و بتوانند بیماری را از نقاط گرفتار به نقاط غیرگرفتار یا کمتر گرفتار، آن هم با مولفه تاثیرگذاری مانند ویروس موتاسیون یافته منتقل کنند، بهاری خیلی سخت و شاید تابستانی متعاقب آن سخت تر را داشته باشیم.

بستریهای کرونا در سرتاسر کشور رو به فزونی است

خیز شتابنده بیماران سرپایی کرونا
نمکی اظهار داشت: به علل مختلف عرایض ما مورد توجه قرار نگرفت. کالبدشکافی این بی توجهی مشکلی را از کشور حل نمی کند و دردی را در این روزهای سخت درمان نمی نماید. منحنی را می بینیند که در کل کشور متاسفانه آمار بستری ها رو به فزونی است و در خیلی از شهرها مسؤلان دانشگاه ها که شبانه روز با آنها در تماسم، احساس سخت و سنگینی از بار بیماری و کمبود امکاناتی که امکان دارد پاسخگو نباشند، دارند. در زمینه بیماران سرپایی یک خیز شتابنده عمودی داریم.

صف مرغ، دورهمی و سفر؛ علت افزایش کرونا در کشور

منتظر خیز سنگین تر بستریهای کرونا در هفته آینده هستیم
وزیر بهداشت افزود: آنچه امروز در زمینه بیماران بستری می بینیم ناشی از صف های طولانی مردم برای خرید مرغ و... در شب عید است و پس از آن دورهمی ها و شروع آثار سفرها و جایجایی است و هنوز هفته آینده منتظر یک خیز سنگین تر از موارد بستری در کشور هستیم.

برای کادر بهداشت و درمان روزهای سختی است
وزیر بهداشت اظهار داشت: متاسفانه هنوز جا دارد تا این شیب را تندتر ببینیم. حدودا همه استان های ما متاسفانه در یک خیز شتابنده بی وقفه دارند جلو می روند و برای همکاران من که ۱۴ ماه است که شبانه روز تلاش کردند و خیزهای مختلفی را مهار کرند، بسیار روزهای سختی است. من قبل از عید اعلام کردم که تاب آوری مردم مهم می باشد، اما تاب آوری کادر بهداشت و درمان کشور که یک روز خوش در طول ۱۴ ماه نداشتند، بسیار بسیار مهم تر است.

نقاط نایاب آبی در نقشه فعلی کشور
وی تصریح کرد: این کادر سلامت بی صدا و آرام چند خیز پشت سر هم را با تمام مضایق مادی و تحریم هایی که این مدت به مملکت تحمیل شد، اداره کردند و نفس شان درنیامد و عده ای گفتند که اگر خیز چهارمی هم آمد اینها این دفعه را خواهند کشید، اما متوجه نشدند که این خیز چهارم خیز بسیار سنگین تری است. نقشه ایران در ۲۶ اسفند ماه، درست در قبل از التماس های بنده، نقشه ای سرشار از نقاط زرد و آبی و خوزستان قرمز می بینیم، اما در ۱۸ فروردین نقاط قرمز فراوان، نقاط آبی بسیار نایاب و لکه های نارنجی و زرد متناوب را می بینید.
وزیر بهداشت اظهار داشت: برآورد ما این است که هفته آتی و جاری این نقشه قرمزتر شده و حتی به سمت سیاهی خواهد رفت.

۲۵۸ مرگ در شبانه روز گذشته
نمکی ضمن اشاره به ثبت ۲۵۸ مرگ طی شبانه روزی گذشته در کشور، اظهار داشت: برای من بعنوان متولی نظام سلامت این میزان بسیار سهمگین بود که متاسفانه در طول کمتر از دو تا سه هفته به ۵ برابر مرگ ها نزدیک شدیم. در کشور ۴۷ شهر قرمز ما به ۲۵۷ شهر افزایش پیدا کرده، پرخطرهای نارنجی مان از ۱۲۶ به ۱۲۹ شهر و همچنین شهرهای زرد و آبی کم شده است که نشان از این است که داریم به سمت شرایط بدتری می رویم.

رعایت ۵۸ درصدی رعایت پروتکل ها در کشور
وی با تکیه بر ضرورت رعایت پروتکل ها اظهار داشت: متاسفانه رعایت پروتکل ها به ۵۸ درصد رسیده که این مورد ارتباط مستقیم با تعداد ابتلا، بستری و مرگ و میر دارد. هرچقدر که اجرای پروتکل ها و اعمال آنها کمتر می شود، میزان ابتلا، بستری و مرگ ومیر بالا می رود.

وارد موجی سهمگین شدیم
نمکی اظهار نمود: امروز گرفتار یک گرفتاری جددیم. وارد موج سهمگینی شدیم که به مراتب از موج های قبلی ما را گرفتارتر می کند و بنابراین باید با رویکرد جدید مسائل را حل نماییم. قرار ما بر این نیست که به علت عدم همراهی عده ای، مردم را در این شرایط سخت تنها بگذاریم. بنده خودم را مکلف می دانم که مشکلات مردم عزیز را در این شرایط سخت حل کرده و این آرامش را به هموطنانم بدهم که در اوج گرفتاری ما و همکاران خسته و نفس بریده مان باز هم با تمام توان و قدرت و امکانات موجود در خدمت شما هستیم.

با هر پروتکل شکنی باید مقابله کنید

مردم همراهی کنند
نمکی چند سفارش مهم برای گذر از این ایام بیان کرد و اظهار داشت: اولا همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی، استانداران محترم و همه کسانی که دست اندرکار نظارت بر اعمال پروتکل ها هستند، قضیه را جدی بگیرند و با هر پروتکل شکنی حتما باید مقابله کنند و نگذارند که شکست پروتکل ها کار را برای مدیریت این مرحله سخت سنگین تر کند. دوم اینکه از مردم می خواهم که در رعایت دستورالعمل ها همراهی بیشتری کنند.


اگر علائمی دارید، بی توجهی نکنید

هر عطسه و سرماخوردگی، کروناست
وی اظهار داشت: در عین حال مراکز سرپایی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته را در کشور فعال کردیم. مردم به این مراکز رجوع کنند. اگر علائمی دارند، بی توجهی نکنند. امروز باید قبول نماییم که هر عطسه و سرماخوردگی کروناست، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اگر علایم داشتند به این مراکز رجوع کنند.
وی اظهار داشت: به همکارانم در دانشگاه ها ابلاغ کردم که تخت های بیشتری را آماده کنند. مردم عزیز هم نگران نباشند، همانطور که در سه پیک قبلی با این که ارتفاع پیک و میزان گرفتاری به مراتب کمتر بود، اما بازهم نخواهیم گذاشت که کسی در هیچ گوشه ای از این مملکت بدون تخت رها شود. خوشبختانه رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه و... پیگیر هستند که به ما کمک کنند تا بتوانیم در ایام آتی تعداد قابل توجهی تخت که آماده کرده بودیم و منتظر تزریق منابع بودیم، آماده نماییم تا مردم از این امکانات جدیدمان هم استفاده کنند.

ما را تنها نگذارید
وی اظهار داشت: ان شاالله این ایام را هم با همراهی و همت همه سپری می نماییم. در عین حال ما از نیروهای مسلح، بخش خصوصی و همه دستگاه هایی که امکان کمک دارند تقاضا داریم که ما را تنها نگذارند و بتوانیم این مرحله را به خوبی سپری نماییم. از همه افراد اهل دل و کسانی که نزد خدا قرب و عزت دارند، تقاضا داریم که ما را برای عبور از این موج سهمگین دعا کنند.1400/01/22
21:08:11
5.0 / 5
323
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک