اپتیک optlab
یك فوق تخصص مراقبت های ویژه:

موج چهارم، به علت اهمیت ندادن به نظرات كارشناسی رخ داد

موج چهارم، به علت اهمیت ندادن به نظرات كارشناسی رخ داد اپتیک: خوزستان یک فوق تخصص مراقبت های ویژه اظهار داشت: متاسفانه حالا کمتر به کار کارشناسی توجه می شود و مدیران به علت دغدغه های جدی، از جنبه های مختلف همچون اقتصادی، بیشتر به آن تصمیمات توجه می کنند ازاین رو بخشی از علل وقوع اپیدمی چهارم کرونا در کشور، کمتر اهمیت دادن به نظرات کارشناسی است.دکتر محمدتقی بیگ محمدی اظهار نمود: کووید – ۱۹ یک بیماری تنفسی است که در آن، بیمار گرفتار کمبود اکسیژن می شود. از ابتدا متوجه شدیم که اگر در شرایط بهینه تهویه، حمایت تنفسی برای بیمار انجام شود؛ میزان بهبودی بیمار هم بیشتر می شود و در این شرایط، نباید فرصت را از دست بدهیم.

به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: استراتژی که از ابتدا اتخاذ شد، این بود که زودتر به بیمار رسیدگی نماییم و در صورت امکان، بیمار زودتر به ICU منتقل شود و کارهای تخصصی صورت گیرد اما مشکل اینجا است که ظرفیت تخت های ICU برای انتقال زودهنگام همه بیماران وجود نداشت ازاین رو برای حل مشکل، گروه های پشتیبانی تشکیل شده اند.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه دانشگاه تهران بیان نمود: در چارچوب این گروه ها همکاران بیهوشی و ریه، حمایت تنفسی و اکسیژن و دیگر تکنیک ها را در بخش انجام می دهند و همکاران متخصص عفونی و داخلی هم کمک می کنند که شرایط بیمار در بخش بهتر شود و کمتر احتیاج به بستری در ICU پیدا کند.

بیگ محمدی افزود: مراقبت تنفسی کار تخصصی است؛ تکنیک های مختلفی وجود دارد تا شرایط بیماری که در حال دریافت مراقبت های تنفسی و تشنه اکسیژن است، بهتر شود و اگر کارها زودتر صورت گیرد، نتیجه بسیار بهتر خواهد بود.

وی بیان نمود: راه جلوگیری از رسیدن به مرحله ای که نتوان برای بیمار کاری کرد، انجام تکنیک های تخصصی است. در چنین اپیدمی هایی، تخت های بستری بسیار زیاد هستند به صورت مثال در بیمارستان امام(ره) تهران، یک هزار و ۳۰۰ تخت بستری داریم اما در حالت عادی ۱۰۵ تخت ICU داریم ازاین رو میتوان همه تخت های عادی را بهره برد اما به هیچ وجه امکان ندارد در این بیمارستان، ۵۰۰ تخت ICU ایجاد و خدمات به آنها عرضه داد.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه دانشگاه تهران افزود: پاشنه آشیل کار بیمارستان، ICU است و باید مراقبت ویژه صورت گیرد. در ICU هم امکان دارد کار به مرحله ای برسد که به تهویه مکانیکی نیاز باشد یعنی اوج کاری که میتوان برای یک بیمار از نظر حمایت تنفسی انجام داد و اگر در این مرحله، گرفتار مشکل شویم مثلا دستگاه ونتیلاتور موجود نباشد؛ چالش بسیار بزرگی است. ازاین رو پاشنه آشیل ICU هم دستگاه ونتیلاتور است.

بیگ محمدی بیان نمود: در همه دنیا محدودیت هایی در منابع خاص وجود دارد و باید مدیریت بگونه ای باشد که در چنین قسمتی، بار کاری زیاد نشود چونکه در صورتیکه بار کاری زیاد شود امکان سرویس دهی وجود ندارد و فاجعه رخ خواهد داد.

وی افزود: ازاین رو باید کار برای بیماران به صورت سرپایی صورت گیرد و اگر نتیجه نداد، در همان ابتدای بستری بیماران، سرویسهای لازم عرضه و از پیشرفت بیماری جلوگیری شود تا مجبور نشویم خدمات ویژه را در سطح وسیع انجام دهیم.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه دانشگاه تهران بیان نمود: در دور جدید کرونا می بینیم که بیماران با حال عمومی مدیریت شده داریم که با وجود همه اقدامات، ناگهان و در چند ساعت بیمار را از دست می دهیم.

بیگ محمدی خاطرنشان کرد: دست مان برای کنترل این بیماری در مقابل خیلی از بیماری های دیگر بسته است و قدرت مانور پایینی داریم. حالا همه مردم اطلاعات مورد نیاز در مورد کرونا را به دست آورده اند و دیگر به یقین رسیده ایم که این بیماری، شوخی بردار نیست و دست مان برای کار درمانی جدی و کنترل قوی بسته است.

وی بیان نمود: اگر پیشرفت بیماری بسیار سریع باشد دیگر نمی توان کار زیادی انجام داد ازاین رو باید از ابتدا رعایت نماییم و بیماری را سهل نگیریم. متاسفانه طبیعت انسان این است که همه چیز را آسان می گیرد و زمانی که گرفتار می شود وضعیت را درک می کند.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط مملکت و گرفتاری های اقتصادی و فرهنگی و مسائل مختلف، کار مدیریت خیلی سخت تر شده است ازاین رو باید همکاری مردم بیشتر شود چونکه مشکلات جدی وجود دارد و مدیران هم باید همه این مشکلات را ببینند و حل کنند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، اضافه کرد: در اوایل این همه گیری، بیشتر به کار کارشناسی اهمیت داده می شد در حالیکه باید همیشه به حرف کارشناس توجه گردد و مدیران بر مبنای نظر کارشناسی، تصمیمات را اتخاذ و اجرا کنند اما متاسفانه حالا کمتر به کار کارشناسی توجه می شود و مدیران به علت دغدغه های جدی، از جنبه های مختلف همچون اقتصادی، بیشتر به آن تصمیمات توجه می کنند ازاین رو بخشی از علل وقوع اپیدمی چهارم کرونا در کشور، کمتر اهمیت دادن به نظرات کارشناسی است.

منبع:

1400/01/24
20:47:46
5.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک