یافته محققان بریتانیایی؛

دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو هم راه است

دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو هم راه است نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد زندگی با یک فرد سیگاری و تنفس دود سیگار آنها می تواند خطر مبتلاشدن به سرطان دهان را بیش از 50٪ افزایش دهد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران کالج کینگ لندن، «این یافته ها نیاز به برنامه های مؤثرتر برای جلوگیری از قرارگیری در معرض دود سیگار افراد را برجسته می کند.»
محققان این پژوهش، پنج مطالعه از آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین را که شامل تقریباً ۷۰۰۰ نفر، همچون بیش از ۳۴۰۰ نفر در معرض دود سیگار، بود را تجزیه و تحلیل کردند.
محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار بودند، ۵۱٪ بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع سرطان های دهان (سرطان های لب، دهان و گلو) قرار داشتند. قرارگیری در معرض دود سیگار به مدت بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال، این خطر را بیش از دو برابر می افزاید.
«سامان وارناکولاسوریا»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «علاوه بر این، تجزیه و تحلیل واکنش در معرض قرارگیری در معرض دود سیگار، همچون با مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن (بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال)، این رابطه را پشتیبانی می کند.»
به گفته پژوهشگران، سالانه تقریباً ۴۴۸ هزار مورد جدید سرطان دهان و بیش از ۲۲۸ هزار مورد مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان وجود دارد. شاخصهای پرخطر اصلی عبارتند از استعمال دخانیات، تنباکو، و مصرف الکل است.

1400/02/09
21:33:15
5.0 / 5
265
تگهای خبر: سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک