محققان آلمانی می گویند؛

احساس جوانی موجب كاهش استرس و مشكلات سلامت در سالمندان می شود

احساس جوانی موجب كاهش استرس و مشكلات سلامت در سالمندان می شود اپتیک: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد احساس جوانی می تواند به افراد میانسال و مسن در مقابله با اثرات مخرب استرس کمک نماید.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بگفته پژوهشگران، افراد مسنی که احساس جوانی می کنند حس سلامتی و آرامش بیشتر، عملکرد شناختی بهتر، التهاب کمتر، ریسک کمتر بستری شدن در بیمارستان و حتی عمر طولانی تری نسبت به همسالان خود که احساس پیری می کنند، دارند.
در این مطالعه پژوهشگران دانشگاه هیدلبرگ آلمان، داده های ۵۰۳۹ شرکت کننده ۴۰ سال به بالا را تجزیه و تحلیل کردند. این نظرسنجی شامل سوالاتی در مورد میزان استرس در زندگی مردم و سلامت عملکردی آنها در کارهای روزانه مانند راه رفتن، لباس پوشیدن و استحمام بود. همین طور سن ذهنی افراد با جواب به این پرسش که «فکر می کنند چند سال شأن است» مشخص شد.
محققان دریافتند به طور متوسط، شرکت کنندگانی که استرس بیشتری در زندگی خود گزارش کرده بودند، در طول سه سال با کاهش شدیدتر در سلامت کاری شأن مواجه گشتند و این ارتباط بین استرس و کاهش سلامت کارکردی برای شرکت کنندگان پیرتر از نظر تقویمی قوی تر بود.
با این حال، بنظر می رسد سن ذهنی یک عامل محافظ را به وجود می آورد. در بین افرادی که احساس می کردند سن شأن کمتر از سن تقویمی است، ارتباط بین استرس و کاهش سلامت عملکردی ضعیف تر بود. این اثر محافظتی در میان مسن ترین شرکت کنندگان قوی تر بود.
«مارکوس وت اشتاین»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «یافته های ما نقش استرس را بعنوان یک عامل پرخطر برای کاهش عملکرد، خصوصاً در بین افراد مسن، و همین طور نقش حمایت کننده احساس جوانی داشتن را در مقابله با استرس نشان میدهد.»
به گفته پژوهشگران، انجام اقداماتی در امتداد کمک به ایجاد احساس جوانی در افراد مسن می تواند از لطمه های ناشی از استرس کاسته و سلامت افراد مسن را بهبود بخشد. با این وجود پژوهشگران بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1400/02/21
10:37:11
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک