تزریق واكسن كووپارس به مبتلایان دیابت و فشارخون كنترل شده

تزریق واكسن كووپارس به مبتلایان دیابت و فشارخون كنترل شده به گزارش اپتیک محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با اشاره به شروع فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس، اظهار داشت: در فاز دوم مطالعات کسانی که بیماری کنترل شده ای مثل دیابت یا فشارخون کنترل شده دارند وارد مطالعه شده اند.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر سعید کلانتری در حاشیه جلسه خبری شروع فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی که در مجتمع بیمارستانی رسول اکرم انجام شد، اظهار داشت: در فاز دوم، ۲ گروه ۲۵۰ نفره داریم که یک گروه واکسن دریافت می کنند و یک گروه پلاسیبو ( واکسن نما) دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در فاز اول تاکید ما وارد کردن افراد کاملا سالم به مطالعه بود. در فاز دوم این مساله را اندکی ساده تر کردیم و کسانی که بیماری کنترل شده ای دارند مثلا دیابت یا فشارخون کنترل شده دارند وارد مطالعه شده اند. با اتمام این فاز وارد فاز سوم می شویم و محدودیت ها را برمی داریم و افراد عادی جامعه را هم وارد مطالعه می نماییم. داوطلب گیری فاز سوم انجام شده است و بنا بر این احیانا سیر سریعی خواهیم داشت. ما ۲ دُز واکسن در روز صفر و ۲۱ تزریق و یک دوز واکسن در روز ۵۱ به شکل استنشاقی به داوطلب می دهیم و حدود ۲ ماه دیگر فاز دوم به پایان می رسد. در اواسط فاز دوم آنالیز بینابینی خواهیم داشت که به سازمان غذا و دارو ارائه می شود و در صورت عدم عارضه و ایمنی زایی واکسن، می توانیم فاز سوم را شروع نماییم.

کلانتری افزود: در حال بررسی ویروس های در گردش در جامعه هستیم تا میزان تغییرات ویروس بررسی شود اگر تغییرات نسبت به پروتئین هایی که ما در واکسن استفاده می نماییم بیش از ۶۰ درصد باشد باید تعریف جدیدی در پروتئین ها به وجود آورده و به واکسن قبلی اضافه نماییم. اگر تاثیر واکسن را بر سوش قبلی مطمئن شویم اضافه کردن جهش های جدید به واکسن کار سختی نخواهد بود.

وی اشاره کرد: با توجه به این که مدت زمان زیادی از تزریق واکسن در فاز اول نمی گذرد اظهارنظر پیرامون مدت زمان ایمنی زایی واکسن زود است. ارزیابی ما ادامه دارد و درباره این که آنتی بادی در بدن انسان تا چه زمانی در حد مناسب می ماند پاسخ مشخص وجود ندارد. البته درمورد موارد تست حیوانی این واکسن ایمنی زایی حدود ۱۰ ماه تا یکسال باقی می ماند اما پاسخ در بدن انسان و حیوان متفاوت می باشد. افرادی که در فاز اول واکسن دریافت نمودند از نظر سطح آنتی بادی تحت نظر هستند و تصور می نماییم همان اتفاقی که برای واکسن آنفلوآنزا می افتد و هر سال تزریق می شود برای این واکسن هم باید بیفتد و برای کل واکسن ها این مساله برقرار است.

کلانتری در پاسخ به سوال ایسنا درباره مطالعه واکسن کووپارس بر افراد زیر ۱۸ سال، اشاره کرد: آنچه که ما فعلا تعریف کردیم افراد زیر ۱۸ سال را دربر نمی گیرد. البته مذاکراتی صورت گرفته است که پس از اتمام مطالعات روی افراد بالای ۱۸ سال، مطالعه را به سمت افراد کمتر از این سن ببریم.

منبع:

1400/03/06
13:48:21
5.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک