بهبود آلزایمر و پارکینسون با درمان ۶ دقیقه ای

بهبود آلزایمر و پارکینسون با درمان ۶ دقیقه ای اپتیک: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان میدهد که درمان با نور مادون قرمز که فقط چند دقیقه در روز طول می کشد می تواند به بیماران مبتلا به زوال عقل و سایر اختلالات مغزی کمک نماید و حافظه و حرکت آنان را بهبود بخشد. این درمان با بهره گیری از کلاه ایمنی خاص می تواند یک درمان موفقیت آمیز برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، لطمه های مغزی یا بیماری نورون های حرکتی نیز باشد.


به نقل از ساینس، پژوهشگران دانشگاه دورهام انگلیس دریافتند که این درمان، حافظه، عملکرد حرکتی و مهارت های پردازشی را بهبود می بخشد. این گروه می گوید: این درمان به افزایش جریان خون در مغز کمک و در نتیجه رگ های خونی را باز می کند تا اکسیژن بیشتری به ماده سفید در عمق مغز برسد.
هم اکنون، این تکنولوژی جدید ارزان نیست و هزینه هر کلاه ایمنی ۷۲۵۰ پوند (۹۹۵۳.۵۲ دلار) است. بیماران می توانند با کمک این کلاه درمان ها را در خانه انجام دهند. یکی از شرکت کنندگان سالم در آزمایش، بدون سابقه بیماری مغزی می گوید: استفاده از کلاه ایمنی آسان است. او کلاه ایمنی را به مدت سه ماه بهره برده و طی آن ۶ دقیقه بامداد و ۶ دقیقه شب گاهی هنگام تماشای تلویزیون، آنرا بر سر گذاشته است.
کلاه ایمنی چگونه کار می کند؟
دانشمندان قبل و پس از درمان، آزمون های کلامی، حافظه و مهارت های حرکتی را روی شرکت کنندگان انجام دادند. این کلاه ایمنی با ارسال نور مادون قرمز از ۱۴ مجموعه نور LED خنک کننده به عمق مغز در طول موج بین ۱۰۶۰ تا ۱۰۸۰ نانومتر کار می کند.
دانشمندان توضیح دادند که در طول هر چرخه درمانی ۱۳۶۸ ژول انرژی به جمجمه می رسد. این امر به تولید بیشتر انرژی شیمیایی مورد نیاز برای تقویت واکنش های بیوشیمیایی سلول ها کمک می نماید و به نوبه خود منجر به افزایش سطح یک ترکیب آلی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) می شود که در بیماران زوال عقل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. ATP انرژی را برای پیشبرد فرایندهای سلول های زنده فراهم و به ترمیم سلول های عصبی کمک می نماید.


چرا نور مادون قرمز برای مغز مفید است؟
هر ۱۴ شرکت کننده بعنوان بزرگسالان سالم بالای ۴۵ سال در آزمایش شرکت کردند و کارشناسان معتقدند این درمان نوآورانه می تواند به کسانی که از برخی از بیماریهای ناتوان کننده مغز رنج می برند کمک نماید. پژوهشگران هیچ عارضه جانبی نامناسبی در استفاده از کلاه ایمنی مشاهده نکردند.
پژوهشگران اظهار کردند: ما نشان دادیم که بنظر می رسد بهبودهای واقعی در حافظه و سایر فرآیندهای عصبی برای افراد سالم زمانی است که مغز آنان در طول موج مشخصی از نور مادون قرمز قرار می گیرد و برای مدت کوتاهی ثابت است. در صورتیکه این تحقیق یک مطالعه آزمایشی شمرده می شود و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، نشانه های امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان میدهد درمان با نور مادون قرمز برای افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند نیز مفید خواهد بود و این ارزش بررسی دارد.
ما و همکاران آمریکایی خود بتازگی یک مطالعه بالینی مستقل جدید منتشر کردیم که نخستین شواهد را برای بهبود عمیق و سریع عملکرد حافظه در زوال عقل ارائه می دهد. ما می دانیم که نور مادون قرمز با طول موج های خاص می تواند به کاهش لطمه سلول های عصبی، بار آمیلوئید و کاهش جریان خون در مغز کمک نماید که در افراد مبتلا به زوال عقل شایع است بدین سبب آیا می توان از آن بعنوان یک روش درمانی چند حالته تغییر بازی استفاده کرد؟ این روش می تواند یک استراتژی جدید برای اصلاح بیماری زوال عقل عرضه نماید، با این پتانسیل که می تواند خیلی از مشکلات جدی افراد مبتلا و زحمت مراقبان آنها را کم کند.
نتایج این تحقیق در نشریه Photobiomodulation، Photomedicine و Laser Surgery انتشار یافته است.
منبع:

1400/07/29
22:23:37
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک