بررسی تاثیر آب اكسیژنه بر سلول های سرطانی

بررسی تاثیر آب اكسیژنه بر سلول های سرطانی اپتیک: آب اکسیژنه ماده ای قوی و نافذ است و غلظت بالای آن می تواند به بافت سلول ها لطمه برساند و سبب رشد غیرقابل کنترل سلول های سرطانی شود اما بنابر یافته جدید متخصصان آلمانی، مقدار کم این ماده می تواند سلول ها را از تخریب محافظت کند.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید معمولا بعنوان ماده ای سرطان زا شناخته می شود ولی تحقیقات جدید نشان میدهد که مقدار کم آن می تواند در درمان سرطان موثرواقع شود.
تیمی مرکب از فیزیولوژیست ها به سرپرستی "کاترین شرودر" از دانشگاه فرانکفورت آلمان روی آنزیمی به نام Nox4 کار کرده است که مقادیر کمی از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه (H۲O۲) در سلول های بدن به وجود می آورد.
این ترکیب متعلق به گونه هایی از اکسیژن است که در غلظت های زیاد به بافت سلول ها لطمه می رساند و در عین حال می تواند ضد میکروب و عفونت هم باشد.
شرودر و تیم او موش هایی را آزمایش کردند که به سبب نقص ژنتیکی قادر به تولید Nox4 نبودند. وقتی این حیوانات در یک محیط سرطان زا قرار گرفتند دو برابر بیشتر از موش های دارای آنزیم Nox4 غده های سرطانی تولید کردند. باتوجه به تنوع غدد ایجادشده این گمانه مطرح گردیده است که آنزیم مورد اشاره تاثیری اساسی در حفظ سلامت سلول ها دارد.
آزمایش های مولکولی بیشتر نشان داده اند که آب اکسیژنه، هسته سلول ها را از رسیدن برخی پروتئین های واسط میان سلول ها که می توانند آنها را در ساختن دی ان ای متناسب به اشتباه بیاندازند و در نتیجه تکثیر سرطانی سلول ها را سبب شوند، مصون می دارد.
به گزارش دویچه وله، تا حالا نتیجه حاصل از آزمایشات شرودر و همکارانش این است که حفظ تعادل در مقدار موجود آب اکسیژنه در سلول ها آنها را از انحطاط و تکثیر سرطانی محافظت می کند. هرچند انجام مطالعات دقیقتر دراین زمینه ضروری ست.
منبع:

1400/02/08
15:40:50
5.0 / 5
93
تگهای خبر: آزمایش , تولید , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک