اپتیک optlab
دبیر انجمن متخصصان بیماری های عفونی خبر داد:

لزوم تزریق واكسن آنفلوآنزا در كشور

لزوم تزریق واكسن آنفلوآنزا در كشور به گزارش اپتیك دبیر انجمن متخصصان بیماری های عفونی و گرمسیری كشور، با اشاره به اپیدمی ویروس آنفلوآنزا در كشور، بر تزریق واكسن آنفلوانزا برای پیشگیری از عوارض خطرناك این بیماری تصریح كرد.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از انجمن متخصصان بیماری های عفونی، دكتر مینو محرز با بیان این مطلب كه احیانا ویروس آنفلوآنزا با استفاده از افرادی كه جهت سفر زیارتی عتبات به عراق رفته اند، به داخل كشور منتقل شده است، اظهار داشت: امسال طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اپیدمی آنفلوآنزا در تمام شهرهای كشور اتفاق افتاده است.
وی اظهار نمود: با عنایت به این كه اپیدمی این ویروس در زمستان بیشتر می گردد و تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد، هنوز برای تزریق واكسن دیر نیست. همه باید این واكسن را بزنند، حتی افراد سالم برای پیشگیری از مبتلا شدن به عوارض خطرناك این ویروس، باید واكسن تزریق كنند.
متخصص بیماری های عفونی با اشاره به این كه چند نوع ویروس آنفلوآنزا وجود دارد، اضافه كرد: آنچه اپیدمی شده، همان آنفلوآنزای فصلی انسانی است.

** مطالب شبكه های مجازی ضد واكسن آنفلوآنزا پایه علمی ندارد
وی با انتقاد شدید از برخی مطالب كه در ارتباط با واكسن آنفلوآنزا در فضای مجازی منتشر می شود، اظهار داشت: این گونه مطالب سبب شده است كه امسال، استقبال از تزریق واكسن كمتر شود و شاهد اپیدمی آنفلوآنزا در كشور باشیم؛ در حالیكه موثرترین راه پیشگیری از عوارض خطرناك آنفلوآنزا، استفاده از واكسن است.
محرز با تاكید بر این كه آنفلوآنزا سرماخوردگی نیست، خاطرنشان كرد: آنفلوآنزا یك بیماری ویروسی است كه با تب، درد و سرفه های شدید همراه است و اگر كنترل نشود، می تواند خطرناك باشد.
به گفته وی، این واكسن برای سرماخوردگی نیست و تزریق آن سبب نمی گردد كه فرد دچار سرماخوردگی نشود.
محرز با تاكید بر این كه مطالب شبكه های مجازی ضد واكسن آنفلوآنزا پایه علمی ندارد، بر لزوم تزریق واكسن آنفلوآنزا برای زنان آبستن تصریح كرد و اضافه كرد: بیماران قلبی، ریوی و افرادی كه بیماری های زمینه ای دارند، باید از این واكسن استفاده كنند.
دبیر انجمن متخصصان بیماری های عفونی و گرمسیری كشور، ادامه داد: باید جلوی تبلیغات ضد واكسن آنفلوآنزا در فضای مجازی گرفته شود؛ زیرا اطلاعاتی به مردم می دهند كه باعث تردید آنها جهت استفاده از واكسن این بیماری می گردد.

** آنفلوآنزا
آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) شایعترین بیماری ویروسی فصل سرما است كه دستگاه تنفسی را درگیـر می كند و شدیدا مسری است. مدت زمان شروع علائم آنفلوآنزا از زمان وارد شدن ویروس به بدن 24 تا 48 ساعت است.
ویروس آنفلوآنزا در سال 1918 شیوع پیدا كرد و تا امروز آمار مرگ و میر ناشی از آن سیر نزولی را طی كرده است. به این صورت كه در آغاز فعالیت این ویروس مرگ های دسته جمعی حتی 40 میلیون نفر در یك سال گزارش می شد اما به مرور كاهش پیدا كرد. امروزه گونه های جدیدتر این ویروس مانند آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای خوكی هم ظهور كرده اند.

** علل و عوارض آنفلوآنزا
ویروس های عامل آنفلوآنزا از سرده اورتومیكسو ویروس ها هستند. این ویروس ها شامل ویروس آنفلوآنزای A، آنفلوآنزای B و آنفلوآنزای C بوده كه در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده) گسترش می یابند.
از عوارض آنفلوآنزا خطرناك می توان به سینه پهلو، سینوزیت، عفونت گوش میانی و التهاب مجاری هوایی (برونشیت) و التهاب بافت میانی مغز (آنسفالیت) اشاره نمود.


 

1396/11/01
13:41:04
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: بیمار , بیماری , واكسن , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک