در گفت وگو با اپتیك اعلام شد

رتبه ششم ایران در آلودگی هوای غرب آسیا

رتبه ششم ایران در آلودگی هوای غرب آسیا رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که ایران در رتبه ششم آلودگی هوای غرب آسیا است، اظهار داشت: همینطور ایران در میان ۱۰۶ کشور دنیا رتبه ۲۳ شاخص کیفیت هوا را داشته و تهران در بین سایر پایتخت های جهان رتبه نوزدهم غلظت ذرات معلق PM۲.۵ را به خود مختص کرده است.


دکتر عباس شاهسونی در گفتگو با ایسنا، درباره مقایسه وضعیت کیفیت هوای ایران با سایر کشورها ضمن اشاره به این که ایران در منطقه غرب آسیا رتبه ششم آلودگی هوا را دارد، اظهار داشت: همینطور با عنایت به میانگین ذرات معلق در منطقه غرب آسیا، هیچکدام از کشورها نمی توانند به رهنمودهای سازمان جهانی برسند.
وی ضمن اشاره به این که در سال ۹۹ مجموع تعداد سالهای عمر از دست رفته در شهر تهران، ۴۵ هزار سال بوده است، اضافه کرد: از این میان ۲۸ هزار و ۹۰۰ سال تعداد سالهای عمر مولدهای از دست رفته بر مبنای آلودگی هوا بوده است. در مجموع، تعداد کل مرگ های منتسب به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سالهای ۹۵ تا ۹۸ روند کاهشی و در سال ۹۹ روند افزایشی داشته است. همچنین ۱۰ درصد مرگ نوزادان زیر یک سال هم منتسب به آلودگی هوا است.
وی تصریح کرد: مطالعات نشان داده است که در میان همه عوامل خطر، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، در دنیا رتبه ششم و در ایران رتبه پنجم عوامل خطرِ بیشترین درصد موارد مرگ و میر را به خود مختص کرده است. از طرفی مقایسه درصد شاخص کیفیت هوا طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ در کشور نشان داده است تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول قرار داشته است، افزایش و تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروههای حساس بود، کاسته شده است.
وی در ادامه اظهار نمود: اما این روند در سال ۱۳۹۹ برعکس شده است؛ به صورتی که روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروههای حساس و ناسالم برای همه گروه ها بود، افزایش پیدا کرده است.
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، اظهار داشت: در شهرهای مورد مطالعه کشور ایران طی سالهای ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۹ حدودا در ۱۶.۱۴ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خوب پاک (رنگ سبز)، ۶۳.۲۵ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای قابل قبول (رنگ زرد)، ۱۵.۸۷ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم برای گروههای حساس (رنگ نارنجی)، ۴.۰۴ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم (رنگ قرمز)، ۰.۳۲درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خیلی ناسالم (رنگ بنفش)، ۰.۲۷ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای خطرناک (رنگ قهوه ای) بوده است.
او ضمن اشاره به این که ایران در میان ۱۰۶ کشور دنیا رتبه بیست و سوم شاخص کیفیت هوا را دارد، خاطرنشان کرد: همینطور تهران در میان سایر پایتخت های جهان رتبه نوزدهم غلظت ذرات معلق PM۲.۵ را به خود اختصاص داده است و در تهران به صورت میانگین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق رخ داده است و همه اهالی شهر تهران هم تحت تأثیر آلودگی هوا بوده اند.
وی با اشاره به اینکه غلظت سالیانه ذرات معلق PM۲.۵ در کشور به صورت میانگین ۶ برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی است، اظهار داشت: یعنی میانگین غلظت ذرات معلق PM۲.۵ در شهرهای کشور در سال قبل ۲۹ میکروگرم بر متر مکعب بوده است. در سال ۱۳۹۹ شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بالاترین غلظت ذرات معلق را داشتند.
شاهسونی تصریح کرد: در شرایط آلودگی هوا، افزایش قابل توجه بیماری های قلبی و ریوی در جامعه دور از انتظار نیست و همینطور افزایش مرگ زودرس این بیماران و سالمندان و افزایش قابل توجه علایم بیماری های تنفسی در کل جمعیت را خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سالمندان و کودکان باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خودداری کرده و سایرین هم باید فعالیت فیزیکی خویش را در بیرون از منزل کاهش دهند و تا حد امکان کارهای غیرضروری را به زمان های دیگر موکول کنند.1400/10/29
10:06:45
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک