اپتیک optlab
وزیر بهداشت:

بررسی هزینه سرطان در كشور

بررسی هزینه سرطان در كشور به گزارش اپتیك وزیر بهداشت با اشاره به هزینه بالای سرطان اظهار داشت: باآنكه مرگ و میر سرطان نسبت به مرگ و میر بیماری های قلبی كمتر است اما هزینه آن بسیار بالا است كه علت آن عدم توجه به پیشگیری است.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در همایش روز ملی مبارزه با سرطان اظهار داشت: نباید مایوس شویم و از مبارزه با سرطان پرهیز نماییم. زیرا همه زندگی مبارزه برای رسیدن به كمال است.
وی اضافه كرد: شاید یكی از دلایلی كه رئیس سازمان محیط زیست از خانم به آقا تعویض شد این بود كه بتواند به مافیاها غلبه كند و از آنها فارغ شود.
هاشمی ادامه داد: حداقل ۵۰ درصد از سرطان ها قابل پیشگیری می باشند. اگر امروزه سرطان افزایش یافته به این دلیل است كه طول عمر افراد هم زیاد شده است. در گذشته افراد در سراسر دنیا ۳۰ تا ۴۰ سال عمر می كردند ولی امروز طول عمر آنها به بالای ۷۰ سال رسیده است و خیلی از سرطان ها به علت افزایش سن است.
وزیر بهداشت ادامه داد: اگر در دنیا حدود ۱۰ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شدند، امروزه بیش از ۲۰ میلیون نفر مبتلا خواهند شد و این میزان ممكن است تا ۱۵ سال آینده به ۲۵ میلیون نفر هم افزایش یابد. ازاین رو نمی توانیم بگوییم با یك سونامی در شیوع سرطان مواجه هستیم.
وزیر بهداشت اظهار نمود: امروزه كمتر تریبون دولتی و غیردولتی را می بینیم كه مردم را به جا امیدوار كند. همه تریبون ها به دنبال مایوس كردن مردم و ناكارآمد نشان دادن اجزای خدمتگزار هستند. نباید مردم را ترساند و مایوس كرد. دولت، مجلس و قوه قضائیه باید راهكار پیدا كرده و با این عوامل مقابله كنند.
وی اظهار داشت: هزینه سرطان حدود یك تریلیون دلار است و اگر به پیشگیری از آن دقت شود، می توان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد از این هزینه را كاهش داد. درست است كه مرگ و میر سرطان از مرگ و میر بیماری های قلبی عروقی كمتر است اما هزینه آن بسیار بالا است و علت آن هم این است كه كمتر به پیشگیری توجه می نماییم. وقتی می خواهیم وارد پیشگیری شویم یقه ما را می گیرند و این كار درست نیست. آلودگی هوا سبب سرطان و بخشی از بیماری ها می گردد و به نظر می رسد در این بخش به خوبی عمل نكرده ایم.
وی اضافه كرد: برای پیشگیری و جلب حمایت در حوزه سرطان از همه تریبون ها و خیرین كمك گرفته ایم و حتی تا حدودی هم موفق بوده ایم. مردم هم این مسئله را رعایت می كنند اما نمی توان به یكباره اظهار داشت كه سرطان كاهش داشته یا نه. شاید در یك دهه بتوانیم گزارشی از عملكرد خود عرضه دهیم.
هاشمی ادامه داد: شیوع این بیماری توهم نیست و خیلی از زندگی ها را دگرگون كرده است. نوع خورد و خوراك و سبك زندگی می تواند در بروز سرطان تاثیر بگذارد. امیدواریم مراكز تحقیقاتی بتوانند نتیجه تحقیقات بومی را به اطلاع مردم برسانند و مردم هم توجه كند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: بهداشت یك وظیفه ای نیست كه منحصر به وزارت بهداشت و درمان باشد. بارها گفته ایم كه حدود ۸۰ درصد بهداشت و درمان مردم مربوط به دیگر ارگان ها و نهادها است و فقط ۲۰ درصد آن به وزارت بهداشت مربوط می گردد. اگر نهادهای دیگر به وظایف خود عمل نكنند كاری از دست ما بر نمی آید.
 

1396/11/07
19:08:03
5.0 / 5
5039
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک