اپتیک optlab

خطر جهانی مقاوم شدن بیماری حصبه به دارو

خطر جهانی مقاوم شدن بیماری حصبه به دارو به گزارش اپتیک نتایج یک پژوهش نشان می دهد: بیماری حصبه مقاوم به دارو خطر جهانی گسترش بیماری را به همراه دارد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان می دهد: باکتری عامل بیماری تب حصبه درحال سازگاری با آخرین آنتی بیوتیکی است که هنوز برای درمان آن به کار گرفته می شود، اما مقاوم شدن بیماری به دارو به این معنا است که مهار گسترش آن بسیار دشوارتر خواهد شد.
نتایج آزمایش ها روی چندین سویه مختلف از باکتری S Typhi، جهش هایی را نشان میدهد که آنها را در مقابل آنتی بیوتیک آزیترومایسین مقاوم تر می کند و اینگونه ها به سرعت جایگزین سویه های دیگر می شوند. نمونه های آزمایش شده در میان سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ در نپال، بنگلادش، پاکستان و هند جمع آوری شده اند.
بگفته کارشناسان این یافته ها، اثربخشی همه داروهای ضد میکروبی خوراکی برای درمان حصبه را تهدید می کند.
سرعت ظهور و گسترش سویه های بسیار مقاوم S. Typhi، طی سالهای اخیر نگران کننده است و نیاز به گسترش فوری اقدامات پیشگیرانه خصوصاً در کشورهای در معرض خطر را برجسته می کند.
باکتری عامل بیماری تب حصبه بطور معمول با مصرف آب آلوده به مدفوع بیمار پخش می شود، بااینکه اقدامات بهداشتی به درستی رعایت نشود می تواند با روش های مختلفی پخش شود. این بیماری در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد می تواند تا ۲۰ درصد کشندگی داشته باشد بااینکه روشهای درمانی میزان مرگ و میر را بین یک تا چهار درصد می کاهد.
به گزارش اسپوتنیک نیوز، به این ترتیب، این بیماری در بخش هایی از جهان با وضعیت بهداشتی نامناسب گسترش پیدا می کند بطوریکه سالانه چندین میلیون مورد در جنوب آسیا و آفریقا و همین طور چند صد تا چند هزار مورد مبتلاشدن در ایالات متحده گزارش می شود.
منبع:

1401/04/03
17:33:28
5.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک