اپتیک optlab
سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام كرد

رشد ۱۳ درصدی اهدای خون در ۱۴۰۱

رشد ۱۳ درصدی اهدای خون در ۱۴۰۱ اپتیک: سخنگوی سازمان انتقال خون کشور از رشد ۱۳ درصدی اهدای خون در ۳ ماه اول ۱۴۰۱ آگاهی داد و بیشترین و کمترین گروههای خونی در کشور از نظر فراوانی را اعلام نمود.دکتر عباس صداقت در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت اهدای خون در سه ماهه ابتدایی سال جاری، اظهار داشت: در بهار سال ۱۴۰۱ که سه ماه ابتدایی سال را شامل می شود، حدود ۷۱۰ هزار نفر از هموطنان به مراکز اهدای خون سراسر کشور رجوع کردند که از این تعداد حدود ۵۷۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.
رشد ۱۳ درصدی اهدای خون در ۳ ماه اول ۱۴۰۱
وی اضافه کرد: خوشبختانه با احساس مسئولیت هموطنان نوع دوست و اهداکنندگان همیشه همراه سازمان انتقال خون ایران و همینطور با تلاش همکاران مان در پایگاه های انتقال خون سراسر کشور، شاهد رشدی در حدود ۱۳ درصد در شاخص اهدای خون در سه ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با بازه زمانی مشابه پارسال بوده ایم که همین مبحث توانست مشکل پاسخ به نیاز مراکز درمانی و بیماران به خون و فرآورده های خونی که پارسال به سختی انجام می شد، رفع کرد و با ذخایر حدود ۱۰ روز به صورت کامل، جامع و به هنگام توانستیم به این نیاز پاسخ دهیم.
۳ استان در صدر اهدای خون
صداقت افزود: باید توجه کرد که در شاخص اهدای خون بیشترین رشد را به ترتیب در استانهای خراسان شمالی با ۳۵ درصد رشد، استان همدان با رشد ۳۳ درصد و استان کردستان با رشد ۳۲ درصد داشته ایم.
مشارکت ۴.۵ درصدی بانوان در اهدای خون
وی درباره وضعیت مشارکت بانوان در اهدای خون هم اظهار داشت: در کشور ما در سه ماه اول سالجاری همچنان شاخص مشارکت بانوان در اهدای خون به صورت قابل ملاحظه ای کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و حدودا برابر با ۴.۵ درصد بوده است. درباره اهدای خون بانوان در سه ماهه ابتدایی سال جاری، بیشترین رشد را به ترتیب در استانهای کردستان با رشد حدود ۹ درصد، لرستان با رشد هشت درصد و خراسان شمالی با رشد هفت درصد نسبت به بازه زمانی مشابه پارسال داشته ایم. البته در استانهای قزوین، سیستان و بلوچستان، اردبیل، زنجان، مرکزی، گلستان و خراسان جنوبی هم مشارکت بانوان در اهدای خون بالای شش درصد بوده است.
بیشترین و کمترین گروههای خونی در کشور
صداقت درباره وضعیت فراوانی گروههای خونی در کشور، اظهار داشت: از نظر فراوانی گروههای خونی حدودا ۹۰ درصد از جمعیت کشورمان گروه خونی مثبت دارند و فقط ۱۰ درصد از جمعیت کشور دارای گروه خونی منفی هستند. در عین حال بیشترین فراوانی را در کشورمان گروه خونی O مثبت با حدود ۳۴ درصد دارد. پس از آن A مثبت با فراوانی ۲۷ درصد، بعد هم B مثبت با فروانی ۲۳ درصد است. گروه خونی بعدی AB مثبت با فراوانی هفت درصدی است. گروه خونی O منفی حدود سه تا چهار درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهد و حدود سه درصد از جمعیت کشور هم دارای گروه خونی A منفی هستند. همینطور حدود دو درصد دارای گروه خونی B منفی و کمتر از یک درصد هم دارای گروه خونی AB منفی هستند.

وی اظهار داشت: افرادی که دارای گروه خونی AB مثبت هستند، گیرندگان همگانی خون محسوب می شوند و می تواند از همه گروههای خونی، خون و فرآورده های خونی را دریافت نمایند. گرچه که سفارش این است که حتما بر مبنای پروتکلهای کشوری و دستورالعمل های جهانی، خون های اهدایی حتما باید از نظر آنتی بادی ها مورد ارزیابی دقیق قرار گیرند و از نظر ارزیابی تطابق گروههای خونی اهداکننده با گیرنده مورد بررسی قرار گیرند. در عین حال افرادی که گروه خونی O منفی دارند، می توانند اهداکننده عمومی باشند و به همه نیازمندان به خون در همه گروههای خونی می توانند خون اهدا کنند.

صداقت تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما جزو معدود کشورهای جهان است و همینطور تنها کشور منطقه شمال آفریقا و شرق مدیترانه است که شبکه ملی خون رسانی دارد که در کشور کاملا مستقر شده و کاملا فعال است. به این معنا که خون مورد نیاز تمامی مراکز درمانی و تمامی بیماران کشور که نیازمند دریافت خون و فرآورده های خون هستند، می تواند از اقصی نقاط کشور، تامین گردد. ازاین رو از راه این شبکه خون مورد نیاز همه استان ها، شهرستان ها و بیمارستان ها که بیشتر از ۹۴۰ بیمارستان در سطح کشور داریم که دارای بانک خون هستند، تأمین می شود. امروزه میتوان به جرات اظهار داشت که با یاری خدا و همراهی اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران، ما در مقابل درخواست مراکز درمانی سراسر کشور با ذخایز خونی مناسب مواجهیم و به صورت ۱۰۰ درصد تمامی درخواست های مراکز درمانی را در تمامی کشور با بالاترین کیفیت از نظر سلامت خون و فرآورده های خونی و بر مبنای بالاترین استانداردهای جهانی پاسخگو هستیم.

منبع:

1401/04/13
10:09:23
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک