اپتیک optlab
محققان اسكاتلندی پی بردند؛

واکنش بدن نوزاد به واکسن به نوع زایمان مادر بستگی دارد

واکنش بدن نوزاد به واکسن به نوع زایمان مادر بستگی دارد اپتیک: مطالعات نشان می دهد روشی که توسط آن نوزاد به دنیا آمده است با نحوه واکنش سیستم ایمنی بدنش به دو واکسن کلیدی دوران کودکی مرتبط می باشد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مشخص شده نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می شوند، در مقایسه با نوزادانی که از راه سزارین به دنیا می آیند، سطح آنتی بادی بالاتری دارند که از آنها در مقابل باکتری هایی که سبب عفونت ریه و مننژیت می شوند، محافظت می کند.
محققان رابطه بین میکروب های روده و سطوح آنتی بادی را بعد از واکسیناسیون در گروهی متشکل از ۱۲۰ نوزاد که در هفته های ۸ و ۱۲ ضد عفونت های ریوی و مننژیت واکسینه شدند، مورد بررسی قرار دادند.
محققان رشد میکروبیوم های روده را در سال اول زندگی کودک و پاسخ ایمنی آنها به واکسن ها را با آزمایش نمونه های بزاق در ۱۲ و ۱۸ ماهگی دنبال کردند.
در ۱۰۱ نوزادی که از لحاظ واکسن حفاظت کننده در مقابل عفونت های ریوی، برای آنتی بادی ها آزمایش شدند، محققان دو برابر میزان آنتی بادی را در نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا آمدند در مقایسه با آنهایی که با سزارین به دنیا آمدند، یافتند.
تغذیه با شیر مادر با ۳.۵ برابر سطوح آنتی بادی بالاتر در مقایسه با کودکانی که با شیر خشک تغذیه شده بودند، مرتبط بود.
میزان آنتی بادی در نتیجه واکسنی که در مقابل مننژیت محافظت می کند بر روی ۶۶ نوزاد آزمایش شد. کارشناسان دریافتند که سطح آنتی بادی ها برای نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می آیند، بدون توجه به شیردهی، ۱.۷ برابر بیشتر از آنهایی است که از راه سزارین به دنیا می آیند.
میکروبیوم روده در بدو تولد رشد می کند و در چند ماه اول زندگی به سرعت رشد می کند و بیشتر تحت تاثیر روش زایمان، شیردهی و مصرف آنتی بیوتیک است.
محققان دانشگاه ادینبرگ اسکاتلند ارتباط واضحی بین میکروب های روده نوزادان و سطح آنتی بادی ها پیدا کرد.
به عنوان مثال، در بین تعداد زیادی از باکتری های روده، میزان بالای دو باکتری به ویژه، Bifidobacterium و E. Coli، با پاسخ آنتی بادی بالایی به واکسنی که از عفونت های ریوی محافظت می کند، مرتبط بود.
میزان بالای E. Coli همینطور با پاسخ آنتی بادی بالا به واکسنی که از مننژیت محافظت می کند، مرتبط بود.
نوزاد، باکتری های بیفیدوباکتریوم و E.coli را از راه زایمان طبیعی به دست می آورد و شیر مادر برای تأمین قند رشد این باکتری ها مورد نیاز است.
تیم تحقیق نتیجه گیری می کند که میکروبیوم نوزادان در اوایل زندگی به واکنش سیستم ایمنی بدن به واکسن ها کمک می نماید و سطح محافظت در مقابل برخی عفونت ها را در دوران کودکی تعیین می کند.
به گفته کارشناسان، برنامه های واکسیناسیون هم می تواند بر مبنای نحوه زایمان یا تحلیل و بررسی میکروبیوم نوزاد در آینده تنظیم شود.


منبع:

1401/08/26
12:29:19
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک