اپتیک optlab

نور ضعیف باعث كاهش ظرفیت مغز می گردد

نور ضعیف باعث كاهش ظرفیت مغز می گردد اپتیك: تهران - محققان دانشگاه میشیگان با آزمایش روی مدلهای حیوانی دریافتند قرار گرفتن طولانی در معرض نورهای ضعیف می تواند باعث كاهش ظرفیت مغز شود.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این آزمایش از موش های صحرایی آفریقایی استفاده شد كه در طول روز فعالیت نموده و شب ها به خواب می روند. هنگامی كه گروهی از این جانوران به مدت چهار هفته در طول روز در معرض نور ضعیف قرار گرفتند، حدود 30 درصد از ظرفیت هیپوكامپ خویش را از دست دادند.
این بخش از مغز با قابلیت های یادگیری و حافظه ارتباط دارد. در این آزمایش مشخص شد عملكرد موش ها در انجام امور روزمره آن ها هم تضعیف شده است.
گروهی دیگری از موش های صحرایی به مدت چهار هفته هرروز در معرض تابش نور شدید قرار گرفتند و بر خلاف گروه قبلی عملكرد مغز آن ها بهبود چشمگیری را نشان داد.
هنگامی كه موش های گروه اول به مدت یك ماه استراحت كرده و سپس به مدت چهار هفته در معرض نور شدید قرار گفتند، عملكرد مغز آن ها به صورت كامل بازیابی شد.
در این آزمایشات مشخص شد نور ضعیف منجر به كاهش قابل توجه پپتیدها در مغز می گردد. پپتیدها زنجیره هایی از اسیدهای آمینه هستند و باعث ارتباط موثر بین نورون های هیپوكامپ می شوند.
از آنجا كه نور مستقیما هیپوكامپ را تحت تاثیر قرار نمی دهد، محققان معتقدند بعد از عبور از چشم بر بخش های دیگر مغز تاثیر می گذارد. یكی از این بخش ها هیپوتالاموس است كه پپتیدی موسوم به اوركسین تولید می كند. این پپتید مجموعه ای از عملكردهای مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت گام بعدی محققان انجام آزمایشاتی روی موش های صحرایی با استفاده از اوركسین است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/11/17
15:31:06
5.0 / 5
4828
تگهای خبر: چشم , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک