اپتیک optlab

درمان پاركینسون با زهر زنبور جواهر

درمان پاركینسون با زهر زنبور جواهر اپتیك: تهران - محققان دریافتند زهر زنبور جواهر كه از آن برای كنترل مغز و حركات قربانیان خود استفاده می نماید، آثار مشابهی را بر بیماران مبتلا به پاركینسون دارد و می تواند راه های جدیدی را برای درمان این وضعیت فلج كننده عصبی پیش روی محققان قرار دهد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خری ساینس دیلی، زنبور جواهر از بدن سوسك ها برای تخم گذاری استفاده می نماید و برای این منظور حشره را با استفاده از زهر خود فلج می كند. به اعتقاد محققان این وضعیت توسط پپتیدهای مشخصی كه در زهر زنبور وجود دارند، تولید می گردد. پپتیدها زنجیره های كوتاهی از اسیدهای آمینه هستند كه توسط پیوندهای كووالانسی به هم متصل شده اند.
محققان برای اطمینان از موضوع، زهر تعدادی از زنبورهای جواهر را جمع آوری و تجزیه كردند. در این تحقیقات گروهی از پپتیدها را با عنوان Ampulexin شناسایی نمودند كه در كنترل رفتار و مغز سوسك موثر هستند. ظاهرا این پپتیدها مسیر دوپامین را دچار اختلال كرده و واكنش های احساسی و فیزیكی سوسك را كنترل می كنند. این وضعیت همان آثاری است كه در اثر بیماری پاركینسون در بدن بیماران تولید می گردد.
محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات بتواند راهكار موثری را برای درمان یا كنترل بیماری پاركینسون بیابند.
گزارش كامل این تحققات در نشریه Biochemistry منتشرش شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/11/22
17:10:51
5.0 / 5
4888
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک