اپتیک optlab
نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت؛

ثروتمندان می توانند مبتلا به هزینه های كمرشكن سلامت شوند

ثروتمندان می توانند مبتلا به هزینه های كمرشكن سلامت شوند اپتیك: سخنگوی وزارت بهداشت، اظهار داشت: اگر كسی ۲۵ درصد كل هزینه هایش را به سلامت اختصاص دهد، در آن سال دچار هزینه كمرشكن شده است.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر ایرج حریرچی بامداد دوشنبه در نشست خبری، با عنوان این مطلب كه یكی از معیارهای مهم ارزیابی حوزه سلامت، دسترسی به خدمات است، اضافه كرد: اگر كسی به خاطر علائمی كه دارد به مراكز بهداشتی و درمانی برای خدمات سرپایی اولیه یا ثانویه یا خدمات بستری رجوع كند، معیاری به اسم دسترسی دارد كه بسیار مهم است. این معیار را در سال ۹۳ و ۹۴ مركز آمار ایران طی مطالعه ای اعلام نموده است.
وی ادامه داد: در كشور ما كسانی كه نیاز به خدمات سرپایی دارند ۹۸.۳ درصد خدمات را دریافت می كنند و در مقایسه با كشورهای مشابه كه این آمار در حدود ۸۰ درصد است، بسیار اهمیت دارد.
حریرچی اضافه كرد: پنج دهك درآمدی تفاوت چندانی در دریافت خدمات ندارند و بین مرد و زن هم ۰.۴ درصد اختلاف وجود دارد و تفاوت بین شهری و روستایی هم حدود یك درصد است.
سخنگوی وزارت بهداشت، تصریح كرد: این معیار در بخش بستری هم دریافت خدمات ۹۵.۵ درصد است.
وی اضافه كرد: بنا بر آمارها دسترسی به خدمات سلامت در كشور مناسب می باشد. اما، مبحث مهم تر این است كه درست است كه در اصل دریافت خدمات بهداشتی و دریافتی عدالت وجود دارد، ولی این به مفهوم این نیست كه در سایر موارد مشكلاتی وجود ندارد. مثلا مشكلاتی در نحوه دسترسی به خدمت ممكن است وجود داشته باشد.
حریرچی اظهار داشت: هم اكنون یكی از مشكلات هزینه حمل و نقل برای دریافت خدمات درمانی و بهداشتی است. مشكل دیگر ساعت عرضه خدمت است كه اكثرا در ساعت های بامداد انجام می گردد و افراد در این ساعت ها سر كار هستند. مشكلات مربوط به هزینه خدمات و كیفیت هم وجود دارد.
وی اضافه كرد: هزینه های فقرزا در حوزه سلامت، هزینه هایی است كه با انجام آنها فرد به زیر خط فقر تعریف شده می رود. هزینه كمرشكن هم به این مفهوم است كه اگر كسی ۲۵ درصد كل هزینه هایش را به سلامت اختصاص دهد، در آن سال دچار هزینه كمرشكن شده است. در نتیجه ثروتمندان می توانند مبتلا به هزینه های كمرشكن سلامت شوند.
حریرچی اظهارداشت: هزینه فقرزا فرد را فقیر می كند و هزینه كمرشكن سلامت، فرد را دچار مشكل می كند.
وی اظهار داشت: ۹۱.۸ درصد افرادی كه دچار هزینه های فقرزا می شوند جزو افراد با درآمد پایین جامعه هستند و ۶ درصد در ۲۰ درصد پایین تر از متوسط هستند و جمعا ۶۰ درصد بقیه افراد جامعه ۲.۲ درصد دچار هزینه های فقرزا می شوند.
سخنگوی وزارت بهداشت، اضافه كرد: هزینه های فقرزا بیشتر وظیفه دولت و وزارت بهداشت و بیمه هاست، اما هزینه های كمرشكن در اقشار بالاتر از متوسط و متوسط نیاز به تغییر رفتار و نوع انتخاب دارد.
حریرچی درباره عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت عرضه كنندگان خدمات سلامت، اظهار داشت: به دلیل تاخیر در پرداختی كه به گروه های مختلف داریم، به صورت رسمی عذرخواهی می كنم. واقعیت این است كه تراز مجموعه بیمارستانی و مراكز بهداشتی و درمانی مثبت است. یعنی اگر ما همه مطالبات مان را بگیریم و همه بدهی ها را پرداخت نماییم، رقم اندكی باقی می ماند.
وی ادامه داد: مشكل اصلی در عدم پرداخت منابع و عدم وفاداری به عهد است. در سال ۹۶ ما بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان سند به سازمان های بیمه گر ارسال كردیم و حدود ۳ هزار میلیارد پرداخت شده و بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است. حدود ۲ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد هم سند بین راهی وجود دارد و وزارت بهداشت فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان از ۴ سازمان بیمه گر اصلی یعنی بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و بیمه كمیته امداد طلب دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره تعطیلات طولانی مدت و تاثیر بر سلامت جامعه اظهار داشت: تعطیلات طولانی مدت به سلامت مردم ایران ضربه وارد می نماید. در تعطیلات میزان بروز و شیوع بیماری ها تغییر نمی كند و مثلا سرطان كم یا زیاد نمی گردد. در تعطیلات مصدومین ترافیكی و بیماری های قلبی و دیابتی بیشتر می گردد.وی ادامه داد: خدمات سرپایی بخش خصوصی در تعطیلات به مدت طولانی حدودا تعطیل می باشد و خدمات بستری غیر اورژانس بخش خصوصی هم عموما به میزان زیادی كاسته می شود. در نتیجه در تعطیلات بخش دولتی باید اورژانس ها را فعال تر از بخش معمول نگه دارد. از طرفی نمی توان به پرسنل بهداشتی و درمانی اظهار داشت كه همه كشور تعطیل می باشد و شما فقط ۵ روز تعطیل هستید.

1397/01/20
18:54:43
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک