اپتیک optlab

پیش بینی خوردگی استخوان ناشی از ایمپلنت با آزمایش ادرار

پیش بینی خوردگی استخوان ناشی از ایمپلنت با آزمایش ادرار اپتیك: تهران – مطالعات محققان مركز پزشكی دانشگاه راش در شیكاگو نشان داده است با بررسی دو نشانگر زیستی در نمونه ادرار بیمار می توان پیش از عمل جراحی ایمپلنت، احتمال خوردگی استخوان را پیش بینی نمود.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، «استئولیز» یا خورده شدن استخوان در اطراف مفصل مصنوعی یكی از مهمترین مشكلات بیمارانی است كه كاشت پروتز استخوانی و مفصلی انجام می دهند.
در این حالت استخوان اطراف پروتز خورده می گردد و سبب می گردد پروتز شل شود. معمولا حدود 10 درصد از بیمارانی كه از پروتز های مختلف و بخصوص پروتز لگن و زانو بهره برده اند، 10 تا 15 سال بعد از ایمپلنت مجبور به عمل جراحی و تعویض پروتز هستند.
محققان مركز پزشكی دانشگاه راش در شیكاگو معتقدند با بررسی دو نشانگر زیستی در نمونه ادرار بیماران سالها پیش از بروز استئولیز و حتی پیش از ایمپلنت می توان این حالت را پیش بینی نمود. یكی از این دو نشانگر alpha CTX نام دارد كه یك پروتئین اتصال دهنده بافت است و دیگری یك پروتئین واكنشی ایمنی به نام interleukin 6 است كه در التهاب نقش دارد.
محققان احتمال می دهند كه نشانگر های دیگری هم برای پیش بینی عوارض جانبی ایمپلنت پروتز وجود دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Orthopaedic Research انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/03/22
13:59:52
5.0 / 5
4940
تگهای خبر: بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک