اپتیک optlab

استفاده از برچسب شفاف برای افزایش حساسیت تصویربرداری

استفاده از برچسب شفاف برای افزایش حساسیت تصویربرداری به گزارش اپتیك گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن راهكار جدیدی را برای افزایش حساسیت تصویربرداری زیستی مبتنی بر فلوروسنس ابداع كردند كه در آن با استفاده از نانوذرات فلزی، شدت نوردهی مواد مورد استفاده برای تصویربرداری تا 100 برابر افزایش می یابد.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، استفاده از مواد فلوروسنس بعنوان یك ابزار تشخیصی، راهكاری ساده و متداول می باشد كه در خیلی از مطالعات و آزمایشات بالینی برای تشخیص و تصویربرداری از گونه های مختلف بیولوژیكی مورد استفاده قرار می گیرد. اما مشكل آنجاست كه این مواد به قدر كافی حساس نیستند.
به همین علت قبل از این محققان از روش هایی مانند توسعه سیستم های پیچیده و گران قیمت بازخوانی اطلاعات و تشدید سیگنال با استفاده از آنزیم ها بهره گرفتند كه مستلزم افزایش زمان آزمایش می گردد.
اما اكنون محققان برچسبی را ساختند كه بدون نیاز به تغییر فرآیند آزمایش، باعث افزایش حساسیت آن می گردد. این برچسب در واقع یك قطعه فیلم انعطاف پذیر به ابعاد یك سانتیمتر و حاوی نانوساختارهای میله ای یا سایر انواع نانوساختارها است.
برای استفاده از این برچسب كافی است نمونه موردنظر با استفاده از تكنیك های متداول تهیه شده و برچسب روی آن قرار گیرد و نمونه با استفاده از روش های متداول اسكن شود.
نانوساختارهای موجود در این برچسب عملكردی شبیه به آنتن دارند و نور را در اطراف مولكول های گسیلگر نور متمركز می كنند. بدین ترتیب میزان نوردهی تشدید شده و تصویربرداری با دقت بیشتری انجام می پذیرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Light: Science and Applications انتشار یافته است.

 

1397/04/19
20:06:28
5.0 / 5
4833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک