اپتیک optlab

سلول های عصبی به صورت همزمان حامل چند پیام هستند

سلول های عصبی به صورت همزمان حامل چند پیام هستند اپتیك: تهران – مطالعات محققان دانشگاه دوك نشان داده است سلول های عصبی (نورون) قادر به ارسال چند پیام به صورت همزمان هستند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، در سال های اولیه بروز علم ارتباط از طریق دور، مهندسان از یك شیوه هوشمندانه برای ارسال چند تماس تلفنی به صورت همزمان با استفاده از یك سیم واحد استفاده كردند.
این راهكار به سرعت محبوب شد و مورد استفاده قرار گرفت. مطالعات جدید محققان دانشگاه دوك نشان داده است مغز قابلیتی مشابه دارد و یك نورون قادر به ارسال همزمان چند پیام است.
یك آزمایش تجربی ساده روی میمون ها نشان داد یك نورون قادر به رمزگشایی همزمان اطلاعات مربوط به دو صدای مختلف است و می تواند بین سیگنال مربوط به هر صدا به صورت همزمان سوییچ كند. مطالعاتی كه تا امروز صورت گرفته، بررسی یك نورون تحت تاثیر یك محرك بوده است و آنچه محققان را در این مطالعه جدید شگفت زده كرده، امكان پاسخ یك نورون به صورت همزمان به دو محرك است.
این دقیقا همان كاری است كه مغز به صورت همزمان انجام می دهد و برای مثال وقتی در حال مكالمه با شخصی هستیم، موسیقی پخش شده در آن مكان را هم می شنویم.
بررسی این مكانیسم مغز با استفاده از یك روش آماری به نام Dynamic Admixture Point Process نشان داده است نورون به هر محرك با یك نرخ شلیك (firing rate) پاسخ می دهد. در علوم اعصاب، شلیك یا اسپایك همان پتانسیل عمل است كه بر روی غشای تحریك پذیر یك سلول عصبی پدید می آید، طول اكسون را طی می كند و وظیفه پیام رسانی را بر عهده دارد.
پتانسیل عمل هم تغییری موقتی و گذراست كه در پتانسیل غشای سلول ها روی می دهد و پتانسیل داخل غشا به علت نفوذ یون سدیم به سرعت بالا می رود و سپس به سرعت پایین می آید. مطالعات نشان داده است نرخ شلیك نسبت به هر محرك متفاوت می باشد، ولی این تغییر حالت از واكنش به یك محرك تا محرك دیگر به قدری با سرعت رخ می دهد كه مغز می تواند به صورت همزمان دو رویداد را آنالیز كند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/04/29
20:44:08
5.0 / 5
4951
تگهای خبر: مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک