اپتیک optlab

دستاوردها در عرصه سلول های بنیادی، منجر به توسعه اقتصادی شود

دستاوردها در عرصه سلول های بنیادی، منجر به توسعه اقتصادی شود اپتیك: شیراز - دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: پیشرفت های به دست آمده در عرصه سلول های بنیادی باید در زمینه توسعه اقتصادی به كار گرفته شود.


دكتر امیر علی حمیدیه روز چهارشنبه در حاشیه نشستی با رئیس و مسئولان دانشگاه علوم پزشكی شیراز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ورود به بحث سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی و پشتیبانی از فعالیت های این بخش باید در اولویت دانشگاه ها قرار گیرد و دانشگاه های نسل سوم(كاربردی كردن علم) در این زمینه تولید و تقویت شود.
وی افزود: عرضه خدمات بالینی جدید و تولید شغل و درآمد در حوزه پزشكی بازساختی و سلول های بنیادی به مطالبه اصلی مردم در این حوزه تبدیل گشته با وجود مشكلات مالی در كشور، در این حوزه خیلی خوب عمل شده است اما باید بخش خصوصی بیش از پیش در این حوزه نقش آفرین باشد.
حمیدیه با اشاره به اینكه شمار شركت های دانش بنیان فعال در زمینه سلول های بنیادی طی سه سال قبل محدود بوده اظهار داشت: هم اكنون 70 شركت دانش بنیان از تولید تجهیزات تا سلول و چرخه كامل آن فعالیت می نمایند.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری، همینطور در نشستی با مسئولان دانشگاه علوم پزشكی شیراز، بررسی پیشرفت های دانشگاه علوم پزشكی شیراز در امر توسعه دانش سلول های بنیادی را مورد ارزیابی قرار داد.
وی در این نشست با اشاره به اقداماتی كه در كشور برای توسعه دانش سلول های بنیادی صورت گرفته، اضافه كرد: دانشگاه های علوم پزشكی شیراز تبریز و تهران، هم اكنون محوریت توسعه این دانش را عهده دار شده اند.
حمیدیه اضافه كرد: دانشگاه علوم پزشكی شیراز از استادان خوب و باتجربه ای بهره مند است و به لحاظ تعداد شركت های دانش بنیان، پیشرفت مناسبی داشته و وضعیت خوبی دارد.
وی هدف از طریق اندازی مركز جامع سلول های بنیادی را دستیابی به مرحله تولید محصول، همانند دانشگاه های نسل سوم و چهارم عنوان نمود و اظهار داشت: راه برون رفت كشور از مسایل موجود، افزایش تولید است؛ ایران در 15 سال قبل در علوم سلولی و بحث نانو پیشرفت های خوبی داشته است و باید مسیر توسعه اقتصاد را در این زمینه تقویت نماییم.
جذب سرمایه گذاران بومی در استان ها و مشاركت نیك اندیشان، دیگر تاكید دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری در جمع مسئولان و استادان دانشگاه علوم پزشكی شیراز بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم با تاكید بر اهمیت توجه به آموزش در دانشگاه ها اظهار داشت: برای پیشرفت دانشگاه ها باید به بحث آموزش و انجام طرح های تحقیقاتی، اهمیت داده شود؛ برای تبدیل شدن به دانشگاه های نسل سوم باید دنبال به كارگیری افراد خلاق باشیم.
دكتر علی بهادر به روز رسانی نظام آموزشی در كشور را راهكاری برای پیشرفت خواند و اضافه كرد: لازم است سیستم های آموزش دانشگاه ها و پذیرش استادان بدرستی اجرا شود و سازوكارها درست و اصولی باشد.
او با اشاره به محورهای مختلف پژوهشی در دانشگاه علوم پزشكی شیراز، بر اهمیت به كارگیری افراد خلاق كه بتوانند در امر توسعه كشور نقش آفرین باشند تصریح كرد و اظهار داشت: اگر انسان به كاری كه انجام می دهد اعتقاد داشته باشد، كارها با موفقیت انجام می گردد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم راه اندازی مركز جامع پزشكی بازساختی و سلول های بنیادی را یكی از سیاست های اصلی حوزه معاونت فناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت بهداشت معرفی نمود و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی شیراز در چند سال اخیر، با حمایت معاونت فناوری ریاست جمهوری، بعنوان یكی از قطب های كشور، فعالیت در این زمینه را شروع كرده است.
دكتر سید بصیر هاشمی اظهار داشت: توافقنامه ای بین دانشگاه علوم پزشكی شیراز و ستاد سلول های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری در خصوص پشتیبانی از مركز جامع سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی دانشگاه علوم پزشكی شیراز منعقد شده است و روند كار و پیشرفت در این مورد در بازدیدهای دوره ای و عرضه گزارش های منظم در حال پایش است.
او بر اهمیت حمایت مسئولان استان از توسعه دانش سلول های بنیادی بعنوان یكی از محورهای پیشرفت در كشور تصریح كرد و اظهار داشت: این امر با برگزاری و شركت در نشست های استانی، در حال انجام می باشد.
هاشمی با اشاره به وجود توان علمی و افراد علاقه مند و باتجربه در دانشگاه، حمایت بیشتر از دانشگاه و شركت های دانش بنیان برای توسعه و ادامه طرح های تحقیقاتی را راهكاری برای توسعه دانست.
امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری در ادامه این نشست به همراه هیاتی از دانشگاه علوم پزشكی شیراز، از برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) دانشگاه علوم پزشكی شیراز بازدید نمود.
بدن انسان دارای صدها نوع سلول است و برای سلامتی مهم می باشد و كارهایی مانند ضربان قلب، كاركرد مغز، مقابله با بیماری ها را انجام می دهند كه در این میان كاركرد سلول های بنیادی بی نظیر است.
سلول های بنیادی، سلول های جدید می سازند و با تقسیم شدن یا مانند خویش را می سازند و یا از نو تولید می كنند.
6113 /1876


1397/05/11
16:21:48
5.0 / 5
5458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک