اپتیک optlab

كشف سلول جدید با قابلیت درمان فیبروز سیستیك

كشف سلول جدید با قابلیت درمان فیبروز سیستیك اپتیك: تهران - دو گروه تحقیقاتی مستقل نوع جدیدی از سلول ها را در مجاری تنفسی شناسایی نمودند كه به نظر می آید در بروز و درمان بیماری فیبروز سیستیك نقش دارد.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این نوع سلول در مجاورت ژنی موسوم به CFTR یافت می گردد كه جهش آن عامل اصلی بیماری فیبروز سیستیك است.
فیبروز سیستیك شایع ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناك ریه ها و دستگاه گوارش را می بندد. این بیماری یك اختلال ژنتیكی به حساب می آید كه در هر 2 تا 3 هزار تولد، یك نوزاد را مبتلا می كند.
در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارشی، ترشحات لوزالعمده و كبد هم غلیظ و چسبناك می شود؛ این در شرایطی است كه در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیرچسبناك هستند. همینطور میزان نمك موجود در ترشحات غدد عرق هم افزایش می یابد و در واقع نمك موردنیاز بدن با استفاده از عرق دفع می گردد.
محققان در كوشش برای یافتن روش های درمانی موثر برای بیماری فیبروز سیستیك اطلسی از سلول های مجاری تنفسی تهیه كردند و با استفاده از فناوری توالی سلول های واحد، كاتالوگ هایی از انواع مختلف سلول ها تولید كردند كه اطلاعاتی از قبیل موقعیت، نحوه توصیف و فراوانی آن ها را به دست می دهند. محققان در جریان این مطالعات نوع جدیدی از سلول ها را شناسایی نمودند كه حدود یك درصد از مجموع سلول های مجاری تنفسی را تشكیل می دهند و pulmonary ionocytes نام دارند.
پیش از این تصور می شد ژن CFTR درون سلول های مژك دار توصیف می شود، اما در این تحقیقات مشخص شد این ژن درواقع درون سلول های pulmonary ionocytes توصیف می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه nature انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/05/13
13:02:40
5.0 / 5
4496
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک