اپتیک optlab

چاپ سلول های بنیادی عصبی سه بعدی برای درمان صدمه نخاعی

چاپ سلول های بنیادی عصبی سه بعدی برای درمان صدمه نخاعی اپتیك: تهران– محققان دانشگاه مینه سوتا موفق به مهندسی سلول های بنیادی عصبی و ترزیق آن به داربست سیلیكونی شدند. امید است با استفاده از این روش بتوان توان حركت و كنترل مثانه بیماران صدمه دیده نخاعی را بازیابی كرد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این روش سلول های بنیادی عصبی به داربست سیلیكونی چاپ شده تزریق می شوند در محل صدمه دیده ایمپلنت می شوند. در واقع صدمه بخش كوچكی از نخاع هم می تواند منجر به قطع اتصال تمام سیستم اعصاب شود. با استفاده از این روش می توان محل صدمه دیده را با استفاده از سلول های بنیادی عصبی ترمیم كرد و اتصالات عصبی را مجددا برقرار كرد. قرار گرفتن این سلول ها در محل صدمه دیده، با رشد مجدد سلول های عصبی در مجاورت آن، به برقراری ارتباط عصبی كمك می كنند.
در این روش از سلول های بنیادی مشتق شده از سلول های بالغ پوست وخون استفاده شده و با مهندسی ژنتیك به سلول های عصبی تبدیل گشته است و روی داربستی از جنس سیلیكون قرار می گیرد. این نخستین بار است كه سلول های بنیادی بالغ مهندسی شده روی هسته سیلیكونی تولید شده با چاپ سه بعدی قرار می گیرند و به محل جراحت ایمپلنت می گردد.
این روش تا بحال در مدل انسانی و حیوانی آزمایش نشده، ولی نتایج آزمایشگاهی كاملا رضایت بخش است.
محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند امكان حركت و كنترل مثانه بیماران صدمه دیده نخاعی را بازیابی كنند.
نتایج این مطالعه در نشریه Advanced Functional Materials انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259*2017


1397/05/21
13:03:00
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: آزمایش , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک