اپتیک optlab

طرح پزشك خانواده، نوشداروی دردهای حوزه سلامت

طرح پزشك خانواده، نوشداروی دردهای حوزه سلامت اپتیك: مشهد - در حالیكه غالب كارشناسان و مسئولان نظام بهداشت و درمان كشور، عملیاتی شدن طرح پزشك خانواده یا نظام ارجاع پزشكی را چاره اصلی برون رفت از چالش های حوزه سلامت می دانند، اجرایی شدن این طرح با گذشت بیش از یك دهه در پیچ و خم اما و اگرهای بسیار گرفتار مانده است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا نظام ارجاع خدمات پزشكی روشی از عرضه خدمات درمانی و بهداشتی است كه در آن بیمار باید طبق یك سلسله مراتب به پزشكان و مراكز درمانی رجوع كند، به طوریكه در قالب این طرح پزشك خانواده آغازگر این سطح بندی است.
با این رویكرد بخش زیادی از خدمات در سطح یك و توسط پزشكان خانواده یا پزشكان عمومی قابل عرضه است كه در صورت نیاز، بیمار به پزشكان متخصص و فوق تخصص ارجاع داده می شود و بدین طریق از سرگردانی مردم و اتلاف هزینه ها كاسته خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد اعتقاد دارد كه این دانشگاه در اجرای طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع در سطح كشور پیشگام است.
به عقیده كارشناسان، اجرایی شدن طرح نظام ارجاع پزشكی كه در كشورهای پیشرفته بعنوان یك الگو و تجربه موفق مطرح است، مزایای زیادی همچون كاهش هزینه ها، ارتقای كیفیت خدمات رسانی، جلوگیری از ازدحام و سرگردانی مردم در مطب ها، ساماندهی فعالیت پزشكان، پرهیز از موازی كاری در انجام آزمایش ها و روشهای تشخیصی و اتلاف سرمایه را به دنبال دارد.
طرح پزشك خانواده روستایی در سال 1384 كلید خورد، صرف نظر از كاستی های این طرح كه همچنان ادامه دارد، بنا بود دولت وقت طرح پزشك خانواده را در عرض چند سال و به صورت ضربتی در تمام شهرها و مناطق كشور عملیاتی كند كه اجرای آن با مشكلاتی مواجه گردید.
هم اینك طرح ارجاع نظام پزشكی به صورت پایلوت در بعضی از دانشگاههای علوم پزشكی كشور مانند شیراز، مازندران، گلستان و مشهد در حال اجراست.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اخیرا در این خصوص گفته است: اجرای طرح نظام ارجاع پزشكی و پزشك خانواده در دولت دوازدهم، با اجرای آن در دولت های گذشته متفاوت بوده است و الان محدودیت های این طرح بسیار كاهش یافته است.
دكتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی افزوده بود: عملیاتی شدن طرح نظام ارجاع، صرفه جویی در هزینه های درمانی و در دسترس بودن خدمات را در بردارد.

*طرح ارجاع اولویت وزارت بهداشت است
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به تازگی در نشستی در مشهد اظهار داشت: اجرای برنامه پزشك خانواده و طرح نظام ارجاع پزشكی یكی از اولویت های مهم این وزارتخانه است.
دكتر علیرضا رئیسی تدوین 12 گام اجرایی برای نظام ارجاع را از اقدامات انجام شده عنوان نمود و اضافه كرد: ارجاع، یك نظام سطح بندی خدمات درمانی است كه در سه سطح پایه، تخصص و فوق تخصص به ترتیب توسط پزشكان عمومی، متخصص و فوق تخصص عرضه می گردد.
وی تصریح كرد: اعتقاد ما بر این است كه بیش از 75 درصد خدمات درمانی باید در سطح یك (پایه) صورت گیرد و آن دسته از خدماتی كه در این سطح قابل عرضه نیست باید به سطوح بالاتر تخصصی ارجاع شود.

*اجرای طرح نظام ارجاع در شهرهای كاشمر و بردسكن
رئیس دانشگاه علوم پزشكی مشهد از اجرای آزمایشی طرح نظام ارجاع پزشكی در بعضی از شهرستانهای زیر پوشش این دانشگاه در سطح استان خراسان رضوی اطلاع داد و اظهار داشت: این دانشگاه در اجرای طرح مزبور در سطح كشور پیشگام است.
دكتر محمدرضا دارابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: اجرای طرح نظام ارجاع پزشكی هم اكنون به طور آزمایشی در شهرستانهای كاشمر و بردسكن شروع شده است و به تدریج به همه مناطق زیر پوشش تسری می یابد.
وی تصریح كرد: با اجرای این طرح از موازی كاری، تكرار روشهای تشخیصی و درمانی پرهزینه و غیرضروری و همینطور سرگردانی بیماران جلوگیری می گردد.
وی اضافه كرد: در شرایط فعلی بیمار با مشكلات بسیار به طور مستقیم از روستا به پزشك متخصص و فوق تخصص رجوع می كند كه این امر سرگردانی بیمار، هزینه های اضافی رفت و آمد، هزینه های پاراكلینیكی اضافی و همینطور چندگانگی در تشخیص بیماری را به دنبال دارد.
به گفته وی، در قالب نظام ارجاع پزشكی بیماران ابتدا در 'سطح یك' توسط پزشك عمومی معاینه می شوند و در صورت نیاز به درمان تخصصی در سطح 2 و سه به پزشكان متخصص و فوق تخصص ارجاع داده می شوند.
دكتر دارابی تصریح كرد: نهادینه سازی پرونده الكترونیك یكی از زیرساخت های طرح نظام ارجاع است و هم اكنون تمام جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشكی مشهد در خراسان رضوی پرونده الكترونیك دارند اما اطلاعات كمتر از نیمی از آنها تكمیل شده است.

*پزشك خانواده تجربه موفق كشورهای پیشرفته است
رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشكی هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مشهد بر ضرورت عملیاتی شدن نظام ارجاع پزشكی در كشور تصریح كرد و اظهار داشت: نظام ارجاع در كشورهایی كه بیشتر از ما برای سلامتشان هزینه می كنند، مانند كانادا و انگلستان بعنوان یك تجربه موفق جهانی معرفی شده است.
دكتر محمدرضا ظفرقندی اضافه كرد: منابع مالی نظام سلامت محدود است و اگر مسیر مستقیمی برای هزینه كرد آن وجود نداشته باشد، این منابع هدر رفته، به ثمر نمی رسد و به هدف اصلی نظام سلامت منتج نمی گردد.
وی اظهار داشت: هم اكنون طرح نظام ارجاع در استان های مازندران و شیراز به صورت آزمایشی در حال اجراست.

* نقش 80 درصدی پزشكان عمومی در درمان بیماریها
رئیس سازمان نظام پزشكی مشهد هم اظهار داشت: هم اكنون هفت هزار و 850 پزشك عمومی و متخصص در شهر مشهد فعالیت دارند كه از این تعداد حدود پنج هزار نفر پزشك عمومی و بقیه پزشك متخصص و فوق تخصص هستند.
دكتر علی بیرجندی نژاد اضافه كرد: عملیاتی شدن طرح نظام ارجاع، راهكار اصلی خدمات رسانی مناسب و تكریم بیماران در مطبهای پزشكی و مراكز درمانی است.
وی بیان كرد: طبق استانداردهای بین المللی حیطه فعالیت پزشكان عمومی و خانواده بین 80 تا 90 درصد بیماران را دربرمی گیرد، چونكه تنها تعداد كمی از آنان نیاز به ارجاع به پزشك متخصص و فوق تخصص دارند.
وی با اشاره به اینكه با عملیاتی شدن طرح پزشك خانواده و یا نظام ارجاع از توان پزشكان عمومی استفاده خواهد شد، اظهار داشت: به علت مشكلات اقتصادی، هم اینك از پنج هزار پزشك عمومی مشهد، تنها یك پنجم آنان مطب دارند و حدود یك سوم هم در اموری غیر از پزشكی مشغول فعالیت هستند.
وی افزود: اكنون از توان پزشكان عمومی در عرصه سلامت به خوبی استفاده نمی گردد، در حالیكه تربیت آنها در دوره هفت ساله تحصیل هزینه های زیادی برای كشور در بردارد.

*تاكید 2 نماینده مجلس بر ضرورت عملیاتی شدن طرح پزشك خانواده
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، عملیاتی شدن طرح ارجاع نظام پزشكی را یكی از راهكارهای مهم در برون رفت از چالشهای حوزه سلامت دانست.
دكتر سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این طرح كه مزایای زیادی دارد، خدمات درمانی در قالب سه سطح عمومی، تخصصی و فوق تخصصی به صورت ساماندهی شده به مردم و بیماران عرضه می گردد.
نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم می گوید: ضعف اثربخشی و كارایی یكی از اشكالات اساسی شبكه بهداشت و درمان است، چراكه بهره وری از خدمات حوزه سلامت نسبت به هزینه های صرف شده پایین است.
دكتر سیدمرتضی خاتمی اضافه كرد: اتلاف منابع، نبود الگوی مناسب برای بهره وری منابع، عدم پوشش قاعده مند بیمه ای و نارسایی در مدیریت منابع انسانی از مشكلات مهم حوزه سلامت است كه راهكار برون رفت از آن اجرای طرح نظام ارجاع و سطح بندی خدمات است.

* اجرای طرح پزشك خانواده در 6 استان كشور
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این خصوص اظهار داشت: رجوع مستقیم بیماران به پزشك متخصص و فوق تخصص و دریافت خدمات پاراكلینیكی مختلف و غیرضرور سبب هدررفت منابع می گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دكتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی اضافه كرد: تا آخر امسال طرح پزشك خانواده یا نظام ارجاع را در 6 استان اجرایی خواهیم كرد كه به تدریج در تمام نقاط كشور گسترش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینكه طرح ارجاع اكنون به صورت آزمایشی در بعضی از شهرهای كشور در حال اجراست، اضافه كرد: اجرای این طرح در استان گلستان موفقیت آمیز بوده است و نقصها آن در استان های فارس و مازندران باید برطرف شود.
وی تصریح كرد: افرادی كه از مسیر پزشك خانواده به سطوح بعدی رجوع كنند، در مناطق روستایی از حمایت 95 درصدی و در مناطق شهری از حمایت 90 درصدی بهره مند خواهند شد.
وی تصریح كرد: افراد ساكن در روستاها اگر از مسیر ارجاع به سطوح بعدی خدمات ارجاع داده شوند، تنها پنج درصد و افراد ساكن در شهرها 10 درصد هزینه های خدمات را پرداخت خواهند كرد.
وی با اشاره به اینكه نظام ارجاع به شكلی صرفه جویی در هزینه های درمانی را به دنبال دارد، اضافه كرد: در اجرای برنامه نظام ارجاع، اگر بیماری خارج از مسیر پزشك خانواده به صورت مستقیم به پزشك متخصص رجوع كند، هزینه بیشتری را باید پرداخت كند.
3027/5132


1397/06/02
14:00:42
5.0 / 5
4439
تگهای خبر: آزمایش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک