اپتیک optlab

درمان ناشنوایی با سلول های بنیادی گوش داخلی

درمان ناشنوایی با سلول های بنیادی گوش داخلی مطالعات محققان دانشگاه راتگرز آمریكا نشان داده است سلول های بنیادی گوش داخلی می توانند به نورون های شنوایی تبدیل شوند و ناشنوایی را درمان كنند.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، محققان موفق شده اند سلول های بنیادی گوش میانی را در محیط آزمایشگاهی و در ظرف پِتری به نورون های شنوایی تبدیل كنند.
این مطالعه نشان داده است گرچه درمان با استفاده از سلول های بنیادی بسیار شگفت آوراست؛ ولی می تواند عوارض جانبی خطرناكی داشته باشد. برای مثال در همین مورد، درمان با استفاده از سلول های بنیادی منجر به بازیابی شنوایی بیمار می شود، ولی همین فرآیند می تواند سبب تسریع تقسیم سلولی و بروز سرطان شود. ازاین رو در هرگونه درمان با استفاده از سلول های بنیادی باید عوارض جانبی آن هم مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
سلول های مویی واقع در گوش داخلی امواج صوتی را به سیگنال های عصبی تبدیل می كنند. ناشنوایی بر اثر صدای بیش از حد، سبب از بین روفتن سلول های مویی و سلول های عصبی می گردد. نورون ها بعد از صدمه بازسازی نمی شوند. محققان در این مطالعه با بیان مجدد یك ژن به نام NEUROG1، سلول های بنیادی گوش داخلی را به نورون های شنوایی تبدیل نموده اند. البته این روش عوارض جانبی دیگری هم دارد و محققان در حال بررسی این موارد هستند. نتایج این مطالعه در نشریه Stem Cell Reports انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/08/16
20:18:32
5.0 / 5
5153
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک