اپتیک optlab

80 هزار مبتلا به هپاتیت C در كشور سابقه زندان و اعتیاد دارند

80 هزار مبتلا به هپاتیت C در كشور سابقه زندان و اعتیاد دارند اپتیك: تهران- رئیس شبكه هپاتیت ایران اظهار داشت: حدود 190 هزار مبتلا به هپاتیت C در ایران داریم كه از این تعداد حدود 80 هزار نفر سابقه زندان و اعتیاد تزریقی دارند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از شبكه هپاتیت ایران، دكتر سید موید علویان تصریح كرد: یكی از مبتلا شدن و مرگ بیماران خاص مانند هموفیلی و تالاسمی به جهت تزریق خون آلوده و كنترل نشده پیش از سال 1375 است.
وی اظهار داشت: هپاتیت C بیشتر از ایدز در دنیا قربانی می گیرد و بار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را بر دولت و مبتلایان تحمیل می كند.
به گفته علویان، عمده ترین راه انتقال این بیماری در ایران، استفاده از سرنگ مشترك آلوده در معتادان تزریقی می باشد كه می تواند سلامت آنها را به مخاطره بیندازد.
رئیس شبكه هپاتیت ایران اظهار داشت: كودكان كار و زباله گرد به علت اشتغال در محیط های آلوده و تماس با وسایل برنده در معرض مبتلا شدن به هپاتیت C هستند.
وی بیان داشت: زنان بدسرپرست به علت روابط جنسی پرخطر و اعتیاد بیشتر از سایرین در معرض بیماری های منتقله خطرناك همچون هپاتیت C قرار دارند.
علویان اضافه كرد: كنترل سلامت خون در سال های اخیر و هم انقلابی كه در عرصه درمان هپاتیت C در دنیا رخ داده، شرایط مناسبی را جهت كنترل از بروز موارد ابتلای جدید و درمان قطعی هپاتیت C فراهم نموده است.
رئیس شبكه هپاتیت ایران ادامه داد كه هم اكنون داروهای ایرانی با هزینه بسیار پایین و اثربخشی معادل داروهای خارجی امكان درمان قطعی این بیماری و حذف هپاتیت C را در سراسر كشور میسر تولید كرده است، به صورتی كه هپاتیت C در بیماران خاص در بعضی استان ها ریشه كن شده و تا حذف كامل آن در تمام استان ها تنها 3 سال فرصت باقی است.
علویان داشت: ویروس هپاتیت C همانند هپاتیت B با استفاده از تماس خونی، فرآورده های خونی آلوده و تماس جنسی پرخطر انتقال می یابد.
رئیس شبكه هپاتیت ایران اضافه كرد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و برنامه ای كه در وزارت بهداشت مطرح شده، برنامه ریزی شده است تا در 15 سال آینده هپاتیت C در ایران ریشه كن شود اما با وجود 190 هزار مبتلا به این بیماری در ایران درمان و كاهش نرخ مبتلا شدن بدون همكاری آحاد جامعه میسر نخواهد بود.
علمی ** 1201 **2017


1397/08/18
22:33:16
5.0 / 5
4392
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک